Hamáčková postoupila, Maška z kola ven

Edmonton - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Na pondělní souboj o medaile se může na světovém šampionátu v Edmontonu chystat česká tyčkařka Pavla Hamáčková. V kvalifikaci zdolalo dostačujících 435 cm přesně dvanáct atletek a halová mistryně světa mezi nimi nechyběla. Vůbec se nadařilo kladiváři Maškovi, jemuž 74,20 metru stačilo jen na 24. příčku a do finále nepostoupil ani koulař Stehlík, který skončil na 15. místě (19,68). Z rozběhu, v němž skončil pátý, se do semifinále neprobojoval čtvrtkař Karel Bláha, jemuž nepomohlo mu ani vyrovnání vlastního maxima (45,82).

Měla ruce a nohy jako z bláta
Hluboce si vydechla, když se přehoupla přes laťku ve výšce 435 cm. "Přesto jsem si říkala, že se bude skákat dál, protože kvalifikační limit byl ještě o pět centimetrů výš," podotkla Pavla Hamáčková. Nakonec nemusela.

425 i 435 cm pokořila třiadvacetiletá tyčkařka na druhý pokus, vyzařovala z ní nervozita, nebyla ve své kůži. "Měla jsem ruce a nohy jako z bláta, věřila jsem si, ale nemohla jsem přesvědčit tělo, bálo se víc než já," usmála se.

Najednou z ní spadla tíha, místo ve finále má jisté. "Určitě musím zlepšit důraznost při přechodu na tyč. Rozhodně ale nebudu tak rozklepaná, mám jistý flek a každé další místo výš mě potěší. Chtěla bych skončit lépe, než v Seville, to by mě uspokojilo," přála si Pavla Hamáčková, která na předchozím mistrovství světa v metropoli slunné Andalusie obsadila šestou příčku.   

Kladivářské zklamání    
S velkými ambicemi odjížděl na MS Vladimír Maška, jeho kvalifikační výkon (74,20) jej však doslova uzemnil. "Je to ostuda, ani si napamatuju, kdy jsem hodil sám tak málo," hartusil sám na sebe. "Nechci se na nic vymlouvat, všechno je moje vina, může za to moje špatná hlava."

Jablonecký kladivář závodil ve skupině B, kde soupeři kalibru Gécseka či Murofušiho bombardovali tvrdý kvalifikační limit (79,50). "Rozhodilo mě to," pravil. Měl jediný platný pokus - první, druhý přešlápl a při třetím riskoval a trefil jen ochrannou síť. "Přitom jsem se cítil v dobré formě, 77 metrů bylo rozhodně v mých silách."       

Maška přiznával, že se po loňské osmé příčce na OH v Sydney uspokojil a přípravě nedal tolik, jako v minulých letech. "Jenom jsem si vychutnával svůj životní úspěch," kál se. Nakonec přes bezbřehé zklamání přece prosvítil paprsek humoru. "Nejvíc mě štve, že se sem řítím přes půl světa pro tři rány," ušklíbl se český rekordman, který má doslova panickou hrůzu z létání.       

Stehlíkovi premiéra nevyšla
Jako první z českých atletů zasáhl do dění Petr Stehlík. V úvodním kvalifikačním pokusu poslal své náčiní do vzdálenosti 19,68 metru, v dalších se však nedokázal zlepšit, nakonec obsadil 15. místo a v nočním finále scházel.

Hranici 20,45 metru, která zajišťovala přímý postup do finále, pokořilo šest koulařů. Blyštivou formu naznačil držitel nejlepšího výkonu letošní sezony Jihoafričan Robberts, který zvítězil počinem dlouhým 21,26.   

"Říkal jsem si, že hodím dvacet metrů a postoupím, ale vůbec se mi nedařilo technicky," krčil po svém vystoupení rameny Petr Stehlík. Svěřenec trenéra Brabce bojoval v kvalifikační skupině A, hecoval se, ani chvíli nepostál. "Chtěl jsem začít volně a postupně se zlopšovat, ale už napoprvé se mi nevedlo a pak to bylo ještě horší," vyprávěl Stehlík.

Svojí premiéru na mistrovství světa si asi představoval jinak, nervozní atmosféra na něm zanechala stopy. "Asi jsem se moc koukal po soupeřích. Teď jsem naštvaný," přiznával. Před čtyřiadvacetiletým vrhačem se nyní rozprostřel týden volna, moc radosti z něj však neměl. "Asi si sednu někam k televizi," mávl rukou.

Robustní sprinter Trevor Misapeka z Americké Samoy dosáhl při rozběhu na 100 m nejhoršího času 14,28.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž