Gebrselassie vzdal, měl zdravotní potíže

• 1
Londýn - Jeden z hlavních favoritů Londýnského maratonu Haile Gebrselassie z Etiopie nedorazil do cíle. Po třiceti kilometrech kvůli žaludečním potížím musel odstoupit. Závod vyhrál keňský vytrvalec Martin Lel, dosáhl času 2:07:41 hodiny. Zopakoval tak vítězství z předloňského roku.

Na vavříny nedosáhl ani světový rekordman Paul Tergat, který neudržel v závěru tempo a skončil šestý. Závod žen vyhrála poprvé v historii Číňanka, Čou Čchun-siou při svém prvním startu v životě mimo Asii dosáhla času 2:20:38.

Lel v 27. ročníku marně atakoval hranici dvou hodin a sedmi minut, jejíž pokoření by mu přineslo prémii 50.000 dolarů. Stejně vysokou částku inkasoval za triumf. Vítězce připadly oba bonusy, protože honorovaným časem byla hranice 2:22.

Stupně vítězů po mužském závodě obsadili pouze afričtí běžci. Vedle Lela se postavili Maročan Abderrahim Gumrí, který při svém prvním maratonu v životě prohrál ve finiši jen o tři sekundy, a keňský obhájce prvenství Felix Limo, jenž proběhl cílem o další tři sekundy později.

Pod dvě hodiny a osm minut se dostali i marocký mistr světa Džavád Gharíb (2:07:54) a Jihoafričan Hendrick Ramaala (2:27:56).

Gebrselassie neuspěl ani se svým třetím pokusem o vítězství ve slavném závodě. Po třetím místě v roce 2002 a loňském devátém jej zradilo zdraví v době, kdy se držel ve vedoucí skupině.

"Nevím, co se stalo. Možná jsem něco špatného vypil," řekl mistr světa a olympijský vítěz v běhu na 10.000 metrů stanici BBC poté, co kvůli křečím v žaludku vzdal.

O ženské medaile se podělily běžkyně tří kontinentů. Sedm sekund za osmadvacetiletou vítězkou maratonu z Asijských her dokončila závod Gete Wamiová z Etiopie a třetí už s větším odstupem skončila Rumunka Constantina Tomescuová-Ditaová.

Obhájkyně prvenství Deena Kastorová z USA startovala před týdnem v Bostonu a v Londýně se nepředstavila.

Muži: 1. Lel (Keňa) 2:07:41, 2. Gumrí (Mar.) 2:07:44, 3. F. Limo (Keňa) 2:07:47, 4. Gharíb (Mar.) 2:07:54, 5. Ramaala (JAR) 2:07:56, 6. Tergat (Keňa) 2:08:05.
Ženy: 1. Čou Čchun-siou (Čína) 2:20:38, 2. Wamiová (Et.) 2:21:45, 3. Tomescuová-Ditaová (Rum.) 2:23:55.