Etiopanku na MS divák nezastavil

Brusel - Keňan Paul Kosgei se stal v Bruselu mistrem světa v půlmaratónu. Bývalý juniorský světový rekordman v běhu na 3000 metrů překážek, který se přestal věnovat steeplechase kvůli zranění kolena, zvítězil v chladném počasí po strhujícím souboji o tři sekundy před Maročanem Jaúadem Gharíbem. Třetí skončil John Yuda z Tanzánie, vicemistr světa v krosu. Závod žen vyhrála navzdory kolizi s divákem etiopská běžkyně Berhane Adereová. Vicemistryně světa na desítce využila v závěru svou rychlost z dráhy a porazila o sedm sekund Keňanku Susan Chepkemeiovou.

Český vytrvalec Pavel Faschingbauer se v průběhu závodu zlepšoval a doběhl na 51. místě. Oproti loňsku si polepšil o čtrnáct pozic. Plánovaný útok na osobní maximum mu však nevyšel a časem 1:04:39 hodiny za ním zaostal téměř o minutu.

Gharíb se pokusil rozhodnout závod trhákem v závěru, ale Kosgei se vydal za ním a držel s ním krok. Ve finiši se přesto zdálo, že marocký běžec vedoucí pozici udrží. Jenže v závěrečných dvaceti metrech Keňan nasadil k mohutnému sprintu a Gharíb rezignoval. Favorizovaný Keňan Charles Kamathi, mistr světa na desítce, doběhl až devátý.

Čtyřiadvacetiletý Kosgei si pochvaloval, že se mu běželo dobře. "Přišlo mi to snadné. Maročana jsem neznal, ale věřil jsem svému finiši. Když jsme utekli ostatním, byl jsem si jist, že vyhraji. Trať byla náročná, ale já jsem s ní neměl potíže," vykládal spokojeně. Jeho krajan Kamathi byl devátým místem zklamán. "Byla mi zima. Navíc nemám rád kopce, dráha je lepší," tvrdil poražený favorit.

Česká reprezentantka Petra Drajzajtlová-Kamínková doběhla na 35. pozici a oproti loňskému mistrovství v anglickém Bristolu si polepšila o patnáct míst. V dešti a chladném počasí dosáhla času 1:13:08 a za osobním rekordem zaostala o 19 sekund.

Tempo závodu žen dlouho udávala Japonka Mizuki Nogučiová, která skončila na předchozích šampionátech dvakrát čtvrtá a v roce 1999 byla dokonce druhá. V závěru jí došly síly a doběhla devátá. Ve vedoucí skupině se držela i stříbrná olympijská medailistka z desítky Irka Sonia O'Sullivanová, ale nakonec obsadila 14. místo. Bývalá mistryně světa Tegla Loroupeová z Keni skončila až na 43. místě.

V závěru závodu se před nejlepšími závodnicemi objevil muž v obleku a pokoušel se běžet s nimi dál. Když ho Adereová chtěla předběhnout, srazili se, teprve pak organizátoři muže odtáhli stranou. Etiopanku incident nerozhodil a doběhla si pro titul.

"Vyděsila jsem se. Skočil přímo přede mě. Bylo to nebezpečné, bála jsem se, že spadnu," popsala Adereová srážku s divákem. Horkou chvilku zažila i domácí favoritka Marleen Rendersová, před kterou se na úzké a mokré silnici srazily dva motocykly, vezoucí kameramany. Dvojnásobná vítězka Pařížského maratónu se jim stihla vyhnout a doběhla osmá. Druhá v cíli Chepkemeiová kritizovala trať. "Byla příliš úzká," nelíbilo se keňské běžkyni.