TO VÍTE, NEJSEM BŮH. Usain Bolt z Jamajky na mítinku Diamantové ligy v Římě

TO VÍTE, NEJSEM BŮH. Usain Bolt z Jamajky na mítinku Diamantové ligy v Římě nestačil na Justina Gatlina z USA. Na stovce zůstal daleko za svými rekordními výkony. | foto: Reuters

Bolt v Římě prohrál, na stovce ho o setinu porazil Američan Gatlin

• 17
Rozhodil rukama, na tváři vykouzlil nevěřící výraz. Jamajská atletická superstar Usain Bolt našla po dlouhé době přemožitele na stometrové trati. Na mítinku Diamantové ligy v Římě měl sice Bolt nejrychlejší startovní reakci, v cíli byl však až druhý, o jedinou setinu za Američanem Justinem Gatlinem, který vyhrál v čase 9,94 sekundy.

Když Bolt přijel do Říma na svůj první start v prestižním seriálu, patřila mu až osmnáctá pozice ve světových atletických tabulkách. Na začátku května na Kajmanských ostrovech zaběhl stovku za 10,09 sekundy. "Od té doby jsem ale trénoval a jsem připraven," přesvědčoval.

Šestinásobný olympijský vítěz totiž v hlavě nosil sen o třetím římském vítězství po sobě a nedbal ani na to, že na startu mítinku Golden Gala s ním bude stát pětice sprinterů, která už byla letos rychlejší než on.

Ještě v úvodních metrech žil Bolt v naději na prvenství, vyrazil totiž z bloků ze všech nejsvižněji. V polovině trati už však na Gatlina ztrácel a přes velký finiš musel nakonec uznat porážku, svoji první od loňské jamajské kvalifikace na olympijské hry v Londýně. Tehdy v Kingstonu nestačil na kolegu z tréninkové skupiny Yohana Blakea.

Bronzový olympijský medailista Gatlin už letos vyhrál "diamantové" mítinky v Dauhá a Eugene a před startem v Římě už dvakrát běžel pod deset sekund. Na římském tartanu zaostal o tři setiny za svým letošním maximem z Pekingu, Bolt naopak svůj jediný letošní záznam vylepšil o 14 setin.

Bolt v Římě vyhrál dvakrát po sobě - předloni v čase 9,91 a loni v rekordu mítinku 9,76 sekundy. Letos se však i vinou svalových problémů v první části sezony svému rekordnímu výkonu ani nepřiblížil.

"Paradoxně ten dobrý start mi možná trochu ublížil, prvních pět kroků jsem klopýtal," říkal jamajský blesk po závodě. "A potom jsem to nebyl já. Naštěstí jsem aspoň běžel pod deset sekund."

"Paráda," jásal Gatlin. "Ale Usaina nemůžete nikdy podcenit. Loni prohrál stovku i dvoustovku na jamajském šampionátu a z Londýna pak odjížděl jako olympijský vítěz na obou tratích. Je to úžasný závodník."

Koulař Prášil skončil těsně pod pódiem

Sahal po vynikajícím výsledku, nakonec ho od něj dělil nejmenší možný rozdíl. Koulař Ladislav Prášil obsadil na mítinku Golden Gala čtvrté místo, k pódiu mu scházel jen centimetr.

Prášil, bronzový medailista z halového mistrovství Evropy v Göteborgu, při své letošní premiéře v prestižním seriálu poslal kouli do vzdálenosti 20,28 centimetrů. Prášila překonal až v poslední sérii Kanaďan Dylan Armstrong, zvítězil mistr světa David Storl z Německa za vrh 20,70, druhý byl Američan Cory Martin (20,54).

Jan Kudlička v tyčkařském sektoru potvrdil dobrou formu, s níž už v úterý na mítinku v Praze útočil na národní rekord. V Římě až do výšky 560 centimetrů skákal bez chyby, na následující postupné metě o deset centimetrů výš sice musel opravovat, na druhý pokus se však přenesl svoje letošní maximum. Další výšku 580 už však nepřekonal a podělil se o páté místo.

Nejlepší výkon sezony má za sebou čtvrtkař Pavel Maslák, který v silné konkurenci doběhl šestý v času 45,69 sekundy, čímž o 36 setin vylepšil svůj čas z Eugene. Jeho český rekord ze semifinále olympiády v Londýně má hodnotu 44,91 sekundy.

Na mítinku padly tři nejlepší světové výkony roku - v běhu na 400 metrů proběhla cílem za 49,87 sekundy Amantle Montshoová z Botswany, 5000 metrů vyhrál v času 12:54,95 minuty Etiopan Yenew Alamirew a na osmistce byl nejlepší jeho krajan Mohammed Aman (1:43,61).

Kuriózní průběh měla výška žen, v níž se Rusky Anna Čičerovová a Světlana Školinová rozeskakovaly tak dlouho o vítězství, až soutěž ukončily a o první místo se podělily.