JSEM ZPÁTKY. Jihoafrická běžkyně Caster Semenyaová zdraví diváky na mítinku v Berlíně, kde vyhrála závod na 800 m.

JSEM ZPÁTKY. Jihoafrická běžkyně Caster Semenyaová zdraví diváky na mítinku v Berlíně, kde vyhrála závod na 800 m. | foto: AP

Bolt je porazitelný, Semenyaová zase ne, zlobí se soupeřky. Běhá jako chlap

  • 208
Jedenáct měsíců nesměla závodit, pak šéfové světové atletiky Caster Semenyaové řekli: Jsi žena, zase můžeš běhat. Jenže soupeřky jihoafrické půlkařky klid nemají. My nechceme závodit s chlapem, nepřestávají zpochybňovat její pohlaví.

V neděli na modrém tartanu olympijského stadionu v Berlíně, kde loni Jihoafričanka vyhrála světový titul, znovu ovládla svoji osmistovku.

A znovu se objevily pochybnosti. I když její čas 1:59,90 minuty byl o víc než čtyři sekundy pomalejší než ten vítězný na loňském šampionátu.

"Je frustrující běhat proti někomu, kdo vypadá, jako že mu to jde úplně bez námahy," postěžovala si přesto 36letá Diane Cumminsová z Kanady, která v závodě doběhla osmá.

"Všichni věříme, že když Semenyaová poběží na hranici svých možností, může zaběhnout světový rekord," pokračovala Kanaďanka. "Ale takové časy běhají muži a z toho pohledu je jasné, že je mnohem lepší než jakákoliv žena, která tu kdy byla. Většina z nás má pocit, že běhá s mužem."

Narvaným stadionem se rozléhaly hlasité ovace, když hlasatel atletku představoval. Od soupeřek tak vřelé uvítání nepřišlo.

Jihoafrická běžkyně Caster Semenyaová při svém comebacku na mítinku ve finské Lappeenrantě.Jihoafrická běžkyně Caster Semenyaová při svém comebacku na mítinku ve finské Lappeenrantě.

"Je to otázka lidských práv, ale ta se týkají každého v závodě, ne jen jedné osoby," povídala Britka Jemma Simpsonová pro deník Telegraph. "Zbytek pole je ignorován. Je otázka, co je fair."

"I když je to žena, je to na hraně," pokračovala Cumminsová. "Soupeři dokážou porazit Bolta, ale nikdo nedokáže porazit Semenyaovou. Je o pět sekund lepší než všechny ostatní."

Když Semenyaová v červenci mohla zase začít závodit, federace IAAF nepublikovala žádné výsledky testů ani neposkytla detaily metod vyšetření.

Od návratu se tým okolo jihoafrické osmistovkařky odmítá vyjadřovat k případu nebo k tomu, jestli musela podstoupit nějaké léčení. "Chceme žít přítomností a budoucností, ne tím, co bylo," odsekl trenér Michael Seme.

Semenyaovou dlouho podezřívali, už v juniorských kategoriích slyšela: Dokaž, jakého jsi pohlaví.

Caster Semenyaová

Kauza vygradovala loni v Berlíně, kde snadno o dvě sekundy vyhrála titul. To jí bylo osmnáct, dostala na krk zlatou medaili, ale organizátoři ji nepustili na tiskovou konferenci, protože se obávali narážek na pohlaví.

To v neděli mluvila snadno: "Vůbec jsem nemyslela na to, co se stalo. Nemůžu říct, že mám na Berlín špatné vzpomínky," říkala. "Ale pro devatenáctiletou dívku nebylo snadné projít si tím, čím si prošla."

Odhaduje se, že během roku přišla na startovném a prémiích o čtvrt milionu dolarů. Teď poběží v Bruselu ve finále Diamantové ligy, dva mítinky v Itálii, a taky věří, že se dostane na Hry britského společenství v Dillí. Ten hlavní cíl je obhájit za rok v Tegu světový titul a pak dorazit do olympijského Londýna s formou, na kterou nikdo jiný nebude mít.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž