Bekele kraloval i v dlouhém krosu

Dublin - Etiopan Keninisa Bekele dokázal na mistrovství světa v krosu jako první běžec v historii vyhrát po krátké trati i klasický závod na 12 kilometrů. Devatenáctiletý vytrvalec v Dublinu porazil o šest vteřin Johna Yudu z Tanzánie, třetí doběhl Keňan Wilberforce Talel. Obhájce titulu z předchozích dvou let, Belgičan marockého původu Mohammed Mourhit, vzdal závod poté, co odpadl z vedoucí skupiny. Také oběma dalším závodům šampionátu dnes kralovali afričtí běžci, kteří na stupně vítězů nepustili nikoho z jiných kontinentů.

Krátkou trať žen vyhrála Edith Masaiová z Keni, mezi juniory byl nejrychlejší Etiopan Gebre-egziabher Gebremariam. V juniorské kategorii dokonce Afričané ovládli celou elitní desítku, v níž se mezi pětici Keňanů a etiopské kvarteto vklínil pouze bronzový Uganďan Boniface Kiprop.

Sedmým místem se vrátila mezi běžeckou elitu Irka Sonia O'Sullivanová, která teprve před třinácti týdny přivedla na svět druhou dceru. Dvojnásobná mistryně světa z roku 1998 se dočkala bouřlivé odezvy od fanoušků a dovedla irské družstvo k bronzovým medailím.

"Vím, že každý si přál, aby vyhrála Sonia. Ale tenhle šampionát pro ni byl příliš brzy. Kdyby se běželo za měsíc, měla by určitě medaili a možná i zlatou," vykládala Masaiová, která začala běhat teprve před třemi lety.

Výsledky
Muži (12 km):
1. Bekele (Et.) 34:52, 2. Yuda (Tanz.) 34:58, 3. Talel 35:20, 4. R. Limo 35:26, 5. Kamathi 35:29, 6. Chepkurui (všichni Keňa) 35:32.
Družstva: 1. Keňa 18 bodů, 2. Etiopie 43, 3. Maroko 58.
Ženy (4 km): 1. Masaiová (Keňa) 13:30, 2. Kidaneová (Et.) 13:36, 3. Ochichiová (Keňa) 13:39, 4. Johnsonová (Austr.) 13:42, 5. Favorová-Hamiltonová (USA) 13:47, 6. Negussieová (Et.) 13:53.
Družstva: 1. Etiopie 32, 2. Keňa 34, 3. Irsko 85.
Junioři (8 km): 1. Gebremariam (Et.) 23:18, 2. A. Cheruiyot (Keňa) 23:19, 3. Kiprop (Uganda) 23:28, 4. Kiplitan 23:33, 5. E. Kipchoge (oba Keňa) 23:39, 6. Sihine (Et.) 23:42.
Družstva: 1. Keňa 13, 2. Etiopie 24, 3. Japonsko 63.