Česká oštěpařka Nikola Ogrodníková během kvalifikačního pokusu na MS v Dauhá.

Česká oštěpařka Nikola Ogrodníková během kvalifikačního pokusu na MS v Dauhá. | foto: ASC Dukla/Ivana Roháčková

Dezinfekce po každém pokusu, ochranka. Atlety čeká opatrný restart

  • 17
Přesná data a termíny patří k nejžádanějším artiklům dnešní doby. Atletika s nimi nyní jako první z velkých českých sportů přichází. Nejen pro reprezentanty, ale i pro mládež. Tak tedy: 1. června to vypukne. Začne domácí závodní sezona. A rovnou na stovce stadionů.

Reprezentanti se utkají na kladenském Sletišti, zatímco mládež na dalších 99 místech napříč republikou. Tak zní plán unikátní akce s mottem Spolu na startu.

Čeští atleti vyhlížejí 1. červen. Má se začít závodit

„Řešíme velký přenos v České televizi, který by šel i do světa jako motivace dalším sportovcům a fanouškům, že atletika se vrací a že je silná,“ vykládá Libor Varhaník, předseda atletického svazu.

Půjde o návrat ve velmi omezeném hávu, se zachováním všech hygienických i restriktivních nařízení.

Při každém z mítinků bude na stadionu maximálně 50 osob, tedy nejvyšší možný počet, který má být od 25. května umožněn podle současného harmonogramu uvolňování vládních opatření.

Atleti se dokážou adaptovat. Naopak ligoví fotbalisté od vlády žádají, ať jim povolí aspoň přítomnost 150 osob na stadionu. A začít by chtěli už 25. května.

S dezinfekcí i rukavicemi

Jak bude v praxi atletický restart vypadat? V Kladně se nejprve uskuteční tři disciplíny v předprogramu. Pak jejich aktéři opustí stadion a nahradí je atleti pro hlavní program. Ten bude opět tvořen třemi závody: 300 metrů mužů, oštěp žen a koule mužů aneb disciplínami českých hvězd Masláka, Špotákové, Ogrodníkové a Staňka.

Dohromady bude na ploše 22 atletů. K nim rozhodčí, lidé v zázemí, kameramani.

Šéftrenér atletů: Akce chceme pořádat hned, nejde rok nezávodit

„Vypracujeme přesný seznam 50 osob s povolením vstupu, abychom vyhověli všem požadavkům,“ líčí Varhaník. „Ochranka bude hlídat vně stadionu, aby tam nikdo další nepronikl. Omezit se budou muset například i technická četa a trenéři.“

Rozhodčí u technických disciplin si nasadí rukavice. Koule a oštěpy se budou po každém pokusu dezinfikovat.

„Může to soutěž trochu natáhnout, ale rozhodčí si udělají nácvik, aby to bylo rychlé. Když si hobbymarkety poradí s tím, že stovky lidí sahají na vozíky, my si poradíme s pár oštěpy,“ tvrdí Varhaník.

Trenéři, kteří se nevejdou do počtu 50 osob, mohou využít dětské hřiště vně stadionu, odkud je také relativně dobrý výhled.

Jistě, bude to v mnoha směrech bizarní klání. 

Ale aspoň něco.

„Závod, i když v omezeném režimu, je vždycky něco jiného než trénink. Těším se,“ říká Barbora Špotáková.

Pro českou špičku se pak uskuteční dalších pět takových mikromítinků, aby byly postupně pokryty všechny disciplíny.

Žáci a dorostenci naopak začnou 1.června na 99 mítincích najednou. Symbolicky byl pro restart zvolen právě Den dětí. „Děti se od počítačů vrátí na stadiony,“ říká Varhaník. Povzbudit by je měli i někteří dospělí reprezentanti.

V pondělí vyzval svaz všechny oddíly, ať se do projektu hlásí, odezva z krajů je zatím mimořádná. „Minimem jsou dvě disciplíny na akci,“ říká Varhaník. „Větší oddíly jich udělají víc, ty menší třeba jen dálku mladších žákyň a krikeťák starších žáků.“

Jako hledět skrz mlhu

Pro české atlety je letošní rok první sezonou bez velkého letního mezinárodního vrcholu od roku 1989, kdy se naposledy nekonaly ani olympijské hry, ani mistrovství světa nebo Evropy. 

Naděje na srpnový evropský šampionát v Paříži minulý týden padla. Francouzské ministerstvo vnitra vyhodnotilo akci jako příliš rizikovou, byla odvolána bez náhrady.

Kevin Mayer, světový rekordman v desetiboji, poté reagoval: „Vyhlížet teď začátek sezony je jako snažit se hledět skrz mlhu do budoucnosti. Je proto lepší žít ze dne na den a užívat si malých věcí.“

Usain Bolt věří, že atlety udrží v koncentraci vidina olympiády v roce 2021. Zároveň jim však radí: „Nepřehánějte to letos. Udržujte se, ale myslete na to, že příští sezona bude dlouhá a přetěžká.“

Žádné datum možného letošního startu dosud neoznámili ani organizátoři Diamantové ligy.

Zuzana Hejnová

Libor Varhaník

Varhaník věří v konání menších mezinárodních mítinků od července, ale nejspíš ještě nikoliv globálních. „Záleží na tom, jak které vlády uvolní hranice. Věřím, že například pro Čechy, Slováky, Slovince, Rakušany nebo Poláky by se společné mítinky relativně brzy konat mohly.“

Na žádných však letos nebudou moci plnit olympijské limity, tak rozhodla organizace Světová atletika..

I proto si Zuzana Hejnová minulý týden posteskla: „Po zrušení Paříže je pro mě obtížné říci si: Teď jdi na trénink a připravuj se na 100 procent.“

Seriál českých mikromítinků ovšem dvojnásobná mistryně světa chválí: „Hlavně pro mládež je to fajn nápad. Pro nás, reprezentanty, půjde o takový lepší měřený trénink, kdy ucítíme závodní adrenalin a náboj. Což je asi nyní nejdůležitější.“


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž