Raise daruje kostní dřeň její sestra

  8:48aktualizováno  8:48
- Lékaři objevili dárce kostní dřeně pro manželku někdejšího sovětského prezidenta Michaila Gorbačova, která trpí akutní leukémií a nyní se léčí na klinice v německém Münsteru. Podle agentury DPA to oznámil ve čtvrtek mluvčí nemocnice, kde se 67letá Raisa Gorbačovová od 26.července podrobuje chemoterapii.

Poté, co německý list Bild uveřejnil ve čtvrtek na přední straně zprávu o hledání vhodného dárce kostní dřeně pro bývalou první dámu Sovětského svazu, bylo podle mluvčího kliniky její vedení zaplaveno telefonáty.
Lékaři münsterské kliniky bez jakýchkoliv dalších podrobností sdělili, že nadále nebude třeba dárce kostní dřeně hledat, list Bild však upřesnil, že dárcem bude Raisina mladší sestra Ljudmila Titorenková, která přicestuje z Ruska do Münsteru v sobotu.
Michail Gorbačov připustil, že je vinou obav o manželku "téměř na konci sil".

Podle bývalého sovětského prezidenta Michaila Gorbačova leukémie jeho manželky "přišla z čista jasna" a oba je zaskočila.

"Ještě v květnu jsme byli v Austrálii. Raisa se cítila dobře a měli jsme na léto plno plánů," řekl Gorbačov (68) novinářům v Münsteru, kde s manželkou tráví v nemocnici každý den od časného rána do půl jedenácté v noci.

V Münsteru, kde paní Gorbačovová podstupuje na univerzitní klinice chemoterapii, jsou už i dcera Irina Virgangská a vnučky Xenia (19) a Nasťa (12). "Raisa nás potřebuje," řekl Gorbačov. Ve čtvrtek večer s dcerou poprvé společně navštívili pacientku v nemocnici. Vnučky by za ní ještě neměly chodit, ale měly by být poblíž.

Zdravotní stav 67leté manželky označil Gorbačov za vážný, ale proti začátku týdne podle něj vykazuje jisté zlepšení. Gorbačov také poděkoval za záplavu přání brzkého uzdravení a květin, které jsou pro ně pro všechny nekonečnou morální oporou.

Gorbačov sdělil, že na léčení Raisy v Münsteru se dohodl šéf Hematologického centra v Moskvě s kolegy z USA a s dvěma německými profesory - Rolandem Mertelsmannem z Freiburgu a Thomasem Büchnerem z Münsteru.

"V Rusku by byla léčba také možná," řekl Gorbačov, avšak podle názoru týmu zdravotnických expertů je v Německu lepší technické vybavení.

Münsterská klinika má nejen dlouholeté zkušenosti, ale od ledna také nejmodernější centrum na transplantaci kostní dřeně. Gorbačov však nemůže jednoznačně říci, zda bude muset Raisa tento zákrok podstoupit: "Lékaři o tom zatím nemluvili." Gorbačovovi mají k lékařům velkou důvěru, a zůstanou proto v Münsteru tak dlouho, jak lékaři uznají za nutné.

Raisa onemocněla v roce 1991, kdy byla za komunistického puče spolu s manželem několik dní pod dohledem stráží v domácím vězení. Tlumočník však řekl, že tehdejší nemoc s nynějším zdravotním stavem nesouvisí.

DPA minulý týden napsala, že Raisa dodnes pociťuje následky těžkého srdečního záchvatu, který utrpěla v srpnu 1991, kdy byla při pokusu o puč v rozpadajícím se Sovětském svazu společně s manželem tři dny zadržována na Krymu.

Autor:

Nejčtenější

Soud vyhověl Plekancovi. Vondráčková má manželovi odevzdat pasy dětí

Tomáš Plekanec (26. 11. 2018)

Soud v Kanadě rozhodl, že hokejistovi Tomáši Plekancovi (36) vydá pasy jeho synů, šestiletého Matyáše a tříletého...

Vypadají na třicet, ale mají po padesátce. Producent hodnotí herečky

Kateřina Brožová

Herečky mnohdy nevypadají na svůj věk. A neplatí to jen o těch světových. Za jejich krásou jsou rady výživového...

Stát se matkou pro mě bude velká výzva, říká Taťána Gregor Brzobohatá

Taťána Gregor Brzobohatá na tiskové konferenci nadace Krása pomoci a AEGON...

Taťána Gregor Brzobohatá (31) je dosud jedinou Češkou s titulem Miss World. Ten získala topmodelka již v osmnácti...

Původně jsem šla na konkurz na Dášu, prozradila Romana ze seriálu Most!

Zdeněk Godla, Michal Isteník, Dominika Býmová a Cyril Drozda v seriálu Most!...

Dominika Býmová (31) je jednou z hvězd seriálu Most!. Herečka prozradila, že nejdřív šla na konkurz na jinou postavu....

Nechápala jsem, že mě lidé obviňují, říká Rytmusova snoubenka Alagič

Jasmina Alagič (Party finalistů SuperStar, Fashion klub Kotva, 9. 5. 2018)

Jasmina Alagič (29) našla podle svých slov v Rytmusovi (42) ideálního partnera. Přestože jejich vztahu nikdo nevěřil,...

Další z rubriky

Princ Philip nebude kvůli lednové autonehodě trestně stíhán

Princ Philip na svatbě své vnučky princezny Eugenie (Windsor, 12. října 2018)

Manžel britské královny Alžběty (92) princ Philip (97) nebude trestně stíhán v souvislosti s nedávnou autonehodou...

SOCKY: Propagátoři trendu bosé chůze a nahá chodidla ve výtahu

SOCKY (únor 2019)

Chození naboso, dokonce i v zimě, se těší stále větší oblibě. Moderátor Dominik Vršanský zjistil, kteří čeští umělci...

Můj manžel je taková paní Colombová, říká tenistka Sestini Hlaváčková

Tenistka Andrea Sestini Hlaváčková se svým manželem Fabriziem na tiskové...

Andrea Sestini Hlaváčková (32) nejčastěji běhá na kurtech za míčky. Pro příležitost, jakou byl Česko-Slovenský ples, se...

Najdete na iDNES.cz