Lábus dokáže ucpat i suchý záchod, vtipkuje o kolegovi Martin Dejdar

  15:20aktualizováno  15:20
Martin Dejdar (54) patří mezi naše nejznámější herce. Pokud navíc točí s dalšími legendami českého filmu, jako je například Jiří Lábus (69), nouze o vtipné momenty rozhodně není. „Pro lidi, co ho neznají, je natáčení s Jiřím opravdu zážitek,“ říká herec v rozhovoru pro iDNES.cz.

Martin Dejdar a Jiří Lábus na premiéře filmu Kluci z hor (Praha, kino Lucerna, 1. května 2018) | foto: Profimedia.cz

Jak jste si užil letošní léto? 
Sice jsem měl i v tyto měsíce hodně práce, snažil jsem se však být i tak co nejvíce s rodinou. Byli jsme například v Řecku a Rakousku. Takže musím říct, že prázdniny jsem si užil hodně.

Fotogalerie

Na festivalu v Karlových Varech jste letos prezentoval film Kluci z hor. Co říkali lidé na tento váš film, který byl v kinech jen pár dní? 
Byl jen v malých kinech a jen pár dní. My jsme si z toho s ostatními herci dělali srandu. Ten film je natočený tři roky a nikdo ho neviděl. Jsme takový nový underground. Díky Czech Fund, kteří si to objednali a zaplatili, jsme to mohli na festivalu promítat. Byli jsme tu jako za Bolševika taková tajná buňka. 

Přijel Jirka Lábus, Pavel Nový, Jitka Schneiderová, Petr Vacek, Honza Jiráň, dokonce i paní Lustigová přišla... Pavlína Moskalyková, režisérka a spousta skvělých lidí. Nikdo nemohl pochopit, proč se ten film nikdy nepromítal v kinech a proč o něm nikdo neví.

Musím říci, že Jirku Lábuse asi moc lidí v tomto filmu nepoznávalo. Zahrál si zde retardovaného člověka a myslím si, že to zvládl naprosto úžasně...
Hodně lidí z Ypsilonky říkalo, že on nic vlastně nehraje. Jirka se totiž takhle chová normálně. Každopádně by si zasloužil ocenění. Výkon, který ve filmu podal je opravdu úžasný. Klobouk dolů. Moje manželka pořád přemýšlela, co je na tom filmu divného, protože každou roli, i ty sebemenší roličky, hrají opravdu vynikající herci. Například František Němec, který v něm má, jak se v našem žargonu říká úplnou čurdu, ale je to skvělé a sedí to tam. Martin Huba, Lenka Termerová, Václav Neckář, Jirka Korn, Ljuba Krbová, Eva Vejmělková... Ta hraje velkou roli ve filmu po dvaceti letech.

VIDEO: Kluci z hor (2018) trailer: 

O srandu na place jste jistě neměli nouzi. Je známo, že Jirka Lábus je srandista i mimo natáčení.
Pro lidi, co to neznají, je to zážitek. Pro nás ne, protože je to normální. Nezapomenu na to, když Lábus zase ucpal záchod. Kdekoli kam přijde, tak vždy ucpe záchod, protože má potíže s peristaltikou a se stolicí. Na place byla bohužel suchá toaleta. Což je výkon ucpat suchý záchod. To se jen tak nikomu nepovede.

Jak dlouho se vlastně s Jirkou Lábusem znáte?
Třicet šest let. A když hraješ s člověkem, se kterým se tak dobře a dlouho znáš, tak je to hraní obrovská radost. Člověk před ním nemá žádný ostych. Mě třeba stále dojímají scény, jak mě Jirka chytne zezadu, jakože jeho synovce a položí si jako starý dědek hlavu na moje rameno. To mě dojímá. Kdyby nefungovala mezi herci nějaká taková soudržnost, bylo by to špatné.

A co je tedy nakonec v plánu s filmem Kluci z hor ?
To vlastně nikdo neví. My se o tom pořád bavíme. Ale nikdo z nás netuší, jestli s tím ještě něco udělat lze, protože je starý, je to dva roky po premiéře. Tomáš Magnusek, který to natočil a zaplatil, je z toho všeho již nesmírně vyčerpaný. On je vůdce černé listiny a jeho jméno působí jako rudý hadr. Po nikom však nic nechtěl, natočil si to sám a to je možná ten důvod.

Ve filmu jezdíte na motorce. Musel jste se učit, nebo jste motorkář?
Já na motorce umím jezdit. Při scénách, kdy řídí motorku Jiří Lábus, jsme byli na plošině. I z té jsme málem spadli, i když jsme byli přikurtovaní i s celou motorkou. Dokonce jsme jednou spadli, když jsem řídil já. Když jsme se otáčeli, byl tam takový velký sráz a Jiří mi to začal vyvažovat jako na sajdkáře doprava. Já jsem s celou motorkou spadl ze svahu, kdežto on seskočil a zůstal stát. Naštěstí jsme jeli asi dvacet. Dokonce se bál i v této rychlosti.

Autor:
  • Nejčtenější

Krajčo věděl o vážném stavu Gotta. Srdce nehasnou musel složit rychle

Naposledy spolupracoval Karel Gott s Richardem Krajčem. Ten pro něj a jeho dceru Charllote Ellu napsal píseň Srdce...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Eva Samková šla donaha a bojuje za udržitelnou módu. Přidala se i Kovalová

Mistryně světa a olympijská vítězka Eva Samková (26) se nechala nafotit nahá v rámci boje za udržitelnou módu. Společně...

Gottova mluvčí porodila, miminko má střední jméno po zpěvákovi

Aneta Stolzová, mluvčí nedávno zesnulého zpěváka Karla Gotta, se stala maminkou. Narodila se jí dcera. Holčička, kterou...

Karle, miluji Tě a nejsem v tom sama, vzkázala do nebe Jiřina Bohdalová

Ve svatovítské katedrále proběhla v sobotu zádušní mše za zesnulého zpěváka Karla Gotta. Proslov na jeho vlastní přání...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Vždy jsem spoléhala na botox, přiznala vévodkyně z Yorku Sarah Fergusonová

Sarah Fergusonová (59) se svěřila s tím, že v minulosti podstoupila hned několik estetických zákroků. „Musela jsem...

Premium

Pro herectví jsem se nerozhodl. Někdy před kamerou trpím, říká Rašilov

Tvrdí, že mu bylo povolání „podstrčeno“, v každém případě je prozatím nejmladším pokračovatelem slavné umělecké...

Teď se opravdu necítím připravená na nový vztah, přiznala Vondráčková

Zpěvačka a herečka Lucie Vondráčková (39) si v poslední době užila své. Řeší se její rozvod s hokejistou Tomášem...

Třeštíková tipuje na favorita StarDance Rumla, ten sází na Khek Kubařovou

Desátá řada StarDance odstartovala a deset soutěžních párů předvedlo své taneční dovednosti. Po prvním kole nikdo...

Najdete na iDNES.cz