LÁSKA POD LUPOU: Láskyplně se ho snažím zabít, říká Jája Dvořáková

  0:14aktualizováno  0:14
Josef Dvořák (72) žije s třetí manželkou Jájou více než třicet let. Mluví o ní jako o Matce Tereze, která mu do života vnáší řád. A jí to coby produkční vůbec nevadí. „Svého Pepíčka miluju tak, že se ho občas pokouším láskyplně zabít,“ říká v Lásce pod lupou, v níž oba odpovídají na stejné otázky, avšak každý zvlášť.

Josef Dvořák se svou manželkou Jájou | foto: Lenka Hatašová, iDNES.cz

MÍSTO A DATUM PRVNÍHO SETKÁNÍ
Josef: Datum nedám dohromady. Ale vím, že to byl první natáčecí den seriálu o kuchaři Svatoplukovi ve Varech. V nějakém hotelu byl seznamovací večírek a najednou vešla krasavice. Milá, laskavá, nešlo ji přehlédnout. Nebyl jsem sám, kdo na ni zíral.

Jája: Bylo to večer po natáčení seriálu Rozpaky kuchaře Svatopluka v Karlových Varech v restauraci hotelu Slavie v květnu 1983. Moc jsem ho neregistrovala, musela jsem hlavně vyřídit všechno potřebné pro natáčení, třeba i to, aby byl Pepa na place včas a aby uměl text. Ale takhle jsem stíhala celý štáb. Že bych se u toho chtěla zamilovávat, tak to opravdu ne.

ČÍM MĚ OKOUZLIL/A
Josef: Kouzlem osobnosti. Nesmírně laskavá, usměvavá, pozorná i k tomu poslednímu člověku na place. Nic pro ni nebyl problém. Od první chvíle neměla konkurenci. A že se tam motala spousta krásnejch ženskejch.

Jája: Na začátku jsem se dívala na Pepu přes práci. Byla tam tehdy senzační parta - velká, jako na celovečeráku s úžasným a milovaným režisérem Františkem Filipem v čele. Ale vraťme se k Pepovi, když mě jednou pozval na procházku, šla jsem s přesvědčením, že s tímhle klukem zaženu chmury. No a to se také stalo. Pepa se ovšem snažil a já se vstřícně smála. Až jsme najednou oba zjistili, že nám to nějak podezřele klape.  

Fotogalerie

GESTO, KTERÉ MĚ DOSTANE
Josef: Jája je snad vzdálená příbuzná Matky Terezy. Dala dohromady mé bývalé manželky, to není, jistě uznáte, jednoduché. Skamarádila mé děti se svojí Markétkou a je nadšená, když se jí podaří všechny utábořit na chalupě. To je jen nepatrná část toho, čím mě dostává.

Jája: Pepa je skvělej herec, miluju spoustu jeho gest. Hlavně na jevišti. Skoro v každém představení nacházím prchavý tragikomický okamžik, který mě vždycky dostane. Mám to privilegium, že mu vidím do hereckých karet. Vím přesně, co právě udělá a jak se přitom bude tvářit. A čekám na to, jako kdybych Pepu viděla poprvé, s dychtivým napětím.  Poprvé, podesáté, posté... Je komik od boha, takže tím, co dostal darem, tedy včetně gest, mě a hlavně diváky vždycky spolehlivě nachytá.

CO PODNIKÁME NEJRADĚJI
Josef: Jája je můj diář, můj rozvrh sil, moje vychovatelka, přesto, že jí musí být jasné, že jsem od přírody nepřevychovatelný. Jsem přesvědčený, že dokud budeme spolu, nikdo nás neporazí.

Jája: Mám ráda divadelní zájezdy do různých měst naší země, kde v okolí divadla objevuji při procházkách s s naší fenkou zajímavosti navštíveného města. Jsem s ním ráda na chaloupce, kde se to obejde bez atrakcí. Stačí nám společně posnídat, štípat a rovnat dřevo, vykoupat se v ledovém bazénku, honit kuny kolem baráku, číst knížku...

NEJVĚTŠÍ PŘEKVAPENÍ
Josef: Je mazaná, přečte si vás dopředu, a když vidí, že jste v ouzkých, místo toho, aby dělala bengál, láskyplně vás vezme za ruku. Bacha ale, nenechá si nic namluvit.

Jája: Tak třeba občas z ničeho nic utře nádobí. A já vím, že ho to prostě napadlo a že za tím není žádný jiný zastírací manévr. A jsem ráda, když se žádné překvapení nekoná, když je v pohodě, když neblbne víc, než je třeba, nehoní se zběsile ve vedru na tenise a chodí na představení nebo na natáčení připraven a včas. Produkční ve mně zkrátka neudolal a už se mu to nepodaří, třebaže se o to aktivně snažil.

KDY SE DOSTAVUJE ŽÁRLIVOST
Josef: V jednom kuse žárlím. I v našem věku se belhají po ulicích vilní kocouři, a když se jim nepodaří sbalit Jáju, pustěj se do mě, protože už blbě viděj a říkaj si, když nechce dceruška, tak snad s námi půjde na vínečko její tatínek.

Jája: Kolem Pepy běhaly ženské vždycky. Někdy to byly fakt krasavice, ale občas taky čarodějnice, které Pepu hodlaly usápnout v domnění, že je slavnej a že je v balíku. Nejednou jsem přišla do šatny ve chvíli, kdy mu některá fanynka plakala kolem krku, tak jsem taktně vycouvala a zavřela dveře. Myslím, že v tom lítal pokaždé dost nevinně. Má zvláštní dar. Stačí mu vyjít bez jediného slova na jeviště a lidi se hned začnou smát. Vidím to také na chalupě, kde je pořád slyšet: „Dobrý den, pane Dvořáku... Dobrý den, pane Dvořáku...“ Třeba teď v neděli stál na zápraží a slyším: „Dobrý den, pane Dvořáku.“ Tak jsem si vzdychla: „A já jsem vosk?“ Pepa to slyšel, zastavil celou tu bandu kolem procházejících Moraváků a říká: „Až řeknu tři, tak prosím zavolejte: Dobrý den, paní Dvořáková!“ No, tak žárlím, ale nemůžu si pomoct.

Josef Dvořák žije s manželkou Jájou už víc než třicet let.

Josef Dvořák žije s manželkou Jájou už víc než třicet let. / foto: Lenka Hatašová / oblečení: Bandi/ fotografováno v hotelu Grandior  

KDY MĚ ROZPLAKAL/A

Josef: Jakmile začne venku chumelit, u nás se větrá. Jakmile je venku minus 20, u nás jsou okna dokořán. Já miluju teplo a tak nenápadně chodím za Jájou a okna zavírám. Marně. Jen se otočím, už se bytem prohání severák.

Jája: Když umřel náš milovaný pejsek Beníček, Pepa u toho nebyl, ale poslal mi SMS: „Jájinko, mám tě moc rád, neplakej. Josef.“ Bylo to 3. 10. 2002. Dodnes ji mám v mobilu.

ZLOZVYKY, KTERÉ TAKTNĚ PŘECHÁZÍM
Josef: Jakmile se setmí, vyráží z domova na babinec. Nepravidelně, ale zdá se mi, že pořád. Nezapomene nahlásit, kdy se přesně vrátí, ale bez problému přijde o tři až pět hodin později. Prej, že si nestačily dopovídat.

Jája: Představte si, že mu koupím k narozeninám jeden z nejdražších záchodů na světě, který změří snad i tlak a tep a on čurá ve stoje, přestože je tam „výstražná“ cedule „Bitte im sitzen pinkeln!“ Já se z něj svalím.

ČÍM TEĎ NEJVÍC ŽIJE
Josef: Všichni musíme shánět starý chleba a rohlíky. Jája na chalupě po ránu v noční košili běhá po hrázi rybníka a volá: “Kač, kač, kač...“ Na zavolání se k ní slétají všechny kačeny z celého Českého ráje a začíná krmení.

Jája: Prací, divadlem a příležitostmi, které dostává jinde. Připravuje se na všechno hodně poctivě a k tomu sportuje. V tenise se za léta propracoval ze začátečníka na dost slušného hráče. Všude v bytě i na chalupě se válej knížky o teorii tenisu, dokonce i na WC. A na chalupě máme spoustu pohárů a medailí. Ano, tenis miluje a já mám radost z faktu, že se to odráží na stavu jeho „trosek“ - to je výrok Jirky Sováka. No, nevypadá on dobře, co říkáte?

NEODOLATELNÝ DETAIL
Josef: To zrovna. Já vám to řeknu a vy mi ji vyfouknete.

Jája: Jásá nad každým přitlučeným hřebíkem a žádá, aby byl při tom vyfocen.

VZKAZ MÉ LÁSCE
Josef: Jájo, mám tě rád.

Jája: Svého Pepíčka miluju tak, že se ho občas pokouším láskyplně zabít.

Nejčtenější

Sharon Stone: Po mrtvici na mě všichni zapomněli, přišla jsem o vše

Sharon Stone (Cannes, 20. května 2014)

Sharon Stone (61) cítí velkou křivdu, se kterou se rozhodla vypořádat v rozhovoru pro magazín Variety. Herečka tvrdí,...

Tereza Voříšková se vdala, její nové příjmení je Ramba

Tereza Voříšková a Matyáš Ramba (Karlovy Vary, 29. června 2018)

Těhotná herečka Tereza Voříšková (30) se na Instagramu pochlubila, že se vdala za svého přítele, tanečníka Matyáše...

Tomáši Řepkovi výrazně zkrátili trest. Ještě letos by mohl být doma

Tomáš Řepka

Fotbalista Tomáš Řepka (45) má šanci, že se dostane na svobodu mnohem dřív než za dva a půl roku. Ještě před nástupem...

Prokuratura stáhla obvinění Kevina Spaceyho ze sexuálního obtěžování

Herec Kevin Spacey u soudu (7. ledna 2019)

Americká prokuratura zbavila herce Kevina Spaceho obvinění ze sexuálního obtěžování. Toho se měl podle obžaloby...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Další z rubriky

Změny ve výuce na českých školách jsou pomalé a nesystémové, říká Kovy

Karel Kovář alias Kovy

Youtuber Karel Kovář (22) známý jako Kovy se snaží své sledující nejen bavit, ale v mnoha směrech také vzdělávat a...

Vyndaná žebra nemám. Za vosí pas vděčím veganství, tvrdí Kardashianová

Kim Kardashianová (2019)

Profesionální celebrita Kim Kardashianová (38) tvrdí, že za svůj úzký pas vděčí především přechodu na veganskou stravu....

Clintonová porodila, jméno syna prozradila na sociálních sítích

Bill Clinton, Marc Mezvinsky, Chelsea Clintonová a její syn Aidan a Hillary...

Chelsea Clintonová (39) se stala potřetí maminkou. S manželem Marcem Mezvinskym (41) mají dalšího syna. Chlapeček...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz