Paroubek může vídat dceru jednou za dva týdny, roli hrálo i její plavání

  9:58aktualizováno  9:58
Obvodní soud pro Prahu 5 vynesl v pondělí dílčí rozsudek v dlouhotrvajícím rozvodovém řízení manželů Paroubkových. Soudkyně rozhodla, kdy smí bývalý premiér trávit čas se svou nezletilou dcerou.

Do péče ji už dříve pravomocně svěřila matce. Paroubek ale opakovaně manželku kritizoval s tím, že mu schůzky s dcerou znemožňuje. 

Fotogalerie

„V této souzené věci nebylo sporu o tom, že otec je schopen se o nezletilou v době styku postarat. Mezi účastníky nebyly zásadní překážky, přesto mezi rodiči nedošlo k dohodě, protože tam byly jemné nuance,“ vysvětlila soudkyně Irena Bartoníčková, proč rozsudkem přesně nařídila, kdy se může otec s dcerou vídat. Ani jeden z rodičů si vyhlášení verdiktu poslechnout nepřišel.

Paroubek je podle rozhodnutí oprávněn se s dcerou Margaritou stýkat v každém lichém týdnu od sobotního rána, kdy ji v 9 hodin převezme v bydlišti matky, od pondělního rána, kdy ji v 7:45 předá ve škole. Pokud by ten den neprobíhalo vyučování, je místem předání bydliště matky.

Soudkyně také přesně určila, jak bude probíhat Paroubkův kontakt s dcerou během všech prázdnin. Například o těch hlavních letních smí bývalý premiér strávit s Margaritou celkem tři týdny.

„Dva týdny v červenci a jeden týden v srpnu, ne (týdny) po sobě jdoucí a vyjma dvou posledních týdnů v měsíci srpnu. Přičemž otec sdělí matce termín tohoto styku nejpozději do 30. dubna každého roku,“ upřesnila Bartoníčková.

Na konci srpna jezdí devítiletá dcera Paroubkových na sportovní soustředění. Je totiž talentovanou a úspěšnou plavkyní. I k tomu soudkyně při svém rozhodování přihlížela.

„Soud zohledňoval věk nezletilé, její rozsáhlou sportovní zájmovou činnost a stanovisko kolizního opatrovníka (je stanoven soudem, hájí a chrání zájmy dítěte a dohlíží na to, aby nedošlo ke střetu zájmu mezi rodiči a dítětem, pozn. red.),“ řekla soudkyně.

Úprava styku se týká i Vánoc. Expremiér s dcerou Štědrý večer neprožije. Podle rozsudku si ji smí u matky vyzvednout 23. prosince v 10 hodin a vrátit ji má 24. prosince ve 14 hodin. V sudém roce s ní navíc může trávit čas také od 26. prosince do 1. ledna následujícího roku, tedy včetně Silvestra. „Úprava reflektovala výslovné přání samotné nezletilé. Štědrý den chtěla strávit s oběma,“ dodala Bartoníčková. 

Jde zřejmě o nejcitlivější pasáž rozsudku. Když ji soudkyně zdůvodňovala, uvedla, že „stejně předpokládá odvolání, takže uvidí, jak na to bude nahlížet odvolací soud“.

„Běžný víkendový styk se nerealizuje o Vánocích, Velikonocích, jarních a podzimních prázdninách a hlavních letních prázdninách,“ rozhodla. V rozsudku též uvedla, že „matka je povinna nezletilou ke styku připravit a styk otci umožnit“.

Stejná soudkyně musí také prověřit, zda výživné ve výši 10 tisíc korun, které má Jiří Paroubek měsíčně na dceru platit, je přiměřené jeho příjmům a finanční situaci. Manželka Petra Paroubková si to nemyslí a žádá víc. „Tam bude potřeba provést rozsáhlé dokazování. Nejsem schopna odhadnout, jak dlouho to může trvat,“ řekla v pondělí na dotaz iDNES.cz soudkyně Bartoníčková.

Jiří Paroubek zastával funkci premiéra od dubna 2005 do září 2006. O rok později – po 28 letech manželství – se rozvedl se svou první ženou Zuzanou. Dva měsíce nato si vzal tlumočnici Petru Kováčovou, která za jeho premiérské éry pracovala mimo jiné pro Úřad vlády. V listopadu 2009 se jim narodila dcera Margarita. Začátkem roku 2017 se manželství rozpadlo. Paroubek si poté našel novou přítelkyni, bývalou poslankyni ČSSD Gabrielu Kalábkovou.

Autor:

Nejčtenější

Řepku hledá policie. Nepřebírá poštu, soud nemůže rozhodnout o jeho vězení

Tomáš Řepka

Pracovnice trestní kanceláře Okresního soudu Praha-západ se obrátily na policii, aby našla bývalého fotbalistu Tomáše...

„Aquaman“ Momoa se v rámci boje proti plastům po sedmi letech oholil

Jason Momoa na premiéře filmu Aquaman (Los Angeles, 12. prosince 2018)

Hvězda filmu Aquaman a seriálu Hra o trůny, herec Jason Momoa (39) se poprvé po sedmi letech oholil. „Stop vodě v...

Moje dítě, které jsem považovala za syna, je dcera, říká Theronová

Charlize Theronová na Oscarech (Los Angeles, 24. února 2019)

Charlize Theronová (43) má dvě děti, které adoptovala coby malé kojence. Nejdřív chlapce Jacksona (7) a poté dívku...

Maroš Kramár se po dvaceti letech rozvedl s právničkou Nikitinovou

Maroš Kramár a Nataša Nikitinová (Československý ples v pražském Obecním domě,...

Slovenský herec Maroš Kramár (59) se po dvacetiletém manželství rozvedl s právničkou Natašou Nikitinovou (51), se...

Princezna Eugenie na svatbě ukázala jizvu. Můžu ostatním pomoct, míní

Princezna Eugenie coby nevěsta (Windsor, 12. října 2018)

Princezna Eugenie (29) mnohé lidi překvapila, když na svou svatbu zvolila šaty, které odhalovaly její velkou jizvu na...

Další z rubriky

Nepotřebuji být lidem za každou cenu stále na očích, říká Lucie Hunčárová

Emanuele Ridi a jeho přítelkyně Lucie Hunčárová

Většina lidí si ji pamatuje jako tanečnici, která rozpohybovala i svérázného komika Lukáše Pavláska. Dnes Lucie...

Raper Rytmus a těhotná Jasmina Alagič chystají svatbu na zámku

Jasmina Alagič a Patrik „Rytmus“ Vrbovský

Moderátorka Jasmina Alagič (29) a raper Patrik „Rytmus“ Vrbovský (42) oznámili místo konání svatby. Do rekonstruovaného...

Maroš Kramár slaví šedesátiny. Jsem absolutní Čechoslovák, říká

Maroš Kramár

Slovenský herec a moderátor Maroš Kramár slaví 26. dubna šedesátiny. Čeští diváci ho znají například z talkshow Zázraky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz