Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 3. prosince 2022 Svatoslav

Paroubek bude platit vyšší alimenty, musí uhradit dluh na výživném

Rozvádějící se Jiří Paroubek má posílat své manželce Petře na nezletilou dceru víc peněz. Obvodní soud pro Prahu 5 rozhodl, že místo původních deseti tisíc bude expremiér nově platit 14 tisíc. Musí také uhradit dluh ve výši 77 tisíc korun, který mu zvýšením alimentů vznikl.

„Za přiměřené výživné odpovídající zákonným hlediskům považuje soud výživné ve výši 14 000 korun měsíčně,“ rozhodla samosoudkyně Irena Bartoníčková začátkem června. Nepravomocný rozsudek nyní soud poskytl na základě informačního zákona.

Paroubek dosud platil na dceru deset tisíc korun a vedle toho přispíval zhruba čtyřmi tisícovkami na její stavební spoření a studijní připojištění. Teď má celou částku – 14 tisíc – posílat manželce. Ta rozhodne, jak s penězi pro dítě naloží.

„Otec má povinnost platit výživné k rukám matky ve stanovené výši, aniž by mohl jednostranně rozhodovat o plnění výživného jiným způsobem,“ uvedla k tomu soudkyně.

Paroubkovi vznikl zvýšením alimentů dluh, který bude muset doplatit. Jsou to čtyři tisíce korun zpětně za každý měsíc, kdy žena o jejich dceru pečovala. Za období od 23. října 2018 (datum právní moci svěření dítěte do péče) do konce května 2020 vyčíslil soud dlužnou částku na 77 tisíc korun. Expremiér má dluh hradit od srpna, a to měsíčně v dvoutisícových splátkách. „Pokud se opozdí, stane se dluh splatným najednou,“ rozhodla soudkyně.

Paroubkova manželka se dlouhodobě domáhá vyšších alimentů. Za adekvátní částku v poslední době považovala 20 tisíc korun měsíčně. Soud určil výši výživného (10 tisíc korun) v dubnu 2018, rozhodnutí ale nenabylo právní moci. Nadřízený městský soud totiž tuto část rozsudku zrušil a nižší instanci přikázal, ať Paroubkovu finanční situaci přezkoumá.

Na základě šetření i vypracovaného znaleckého posudku nyní soudkyně uzavřela, že u expremiéra „nebyly prokázány nadstandardní příjmy“.

Bývalý předseda vlády pobírá důchod ve výši přes 27 tisíc korun. Z podnikání má měsíčně asi 23 tisíc korun. Jeho celkový příjem se tak podle soudu pohybuje kolem 50 tisíc korun. Za dům, v němž žije, platí hypotéku 12 tisíc.

Z písemného rozsudku vyplývá i několik zajímavostí. V době, kdy spolu manželé žili (brali se v listopadu 2007), měla dostávat Petra Paroubková na domácnost 90 tisíc korun měsíčně. „Tyto peníze dával (Paroubek) do firmy obchodních partnerů, kteří údajně matku (dítěte) vypláceli. V době vedení společné domácnosti matku vypláceli různí obchodní přátelé otce,“ uvádí soudní dokument.

17. listopadu 2007

Také z něj plyne, že expremiér nakoupil v minulosti zlato, což nemůže dokladovat, které prodal v roce 2016 za 1,3 milionu korun.

Rozsudek zmiňuje i to, že v roce 2017 (kdy se vztah již rozpadl) prodala Petra Paroubková dům, který si manželé společně koupili v Řecku. Nemovitost byla napsaná na ni. Utržila za ni 180 000 eur. Část peněz použila na školné pro dceru. Ve stejném roce daroval Paroubek chatu ve Vraném nad Vltavou v hodnotě pěti milionů korun svému synovi.

Desetiletá dcera Paroubkových navštěvuje soukromou školu a závodně se věnuje plavání. „Matka nebyla schopna sdělit, jakou vynakládá průměrnou měsíční částku ve prospěch nezletilé... aktuálně již nedělá překladatelskou a tlumočnickou činnost, neboť ji to nebaví,“ napsala soudkyně do rozsudku.

19. září 2018

Paroubková se živí jako projektová manažerka. Faktury jí proplácela například společnost HTS Corporate Group trestně stíhaného podnikatele Tomáše Horáčka (ten v písemném vyjádření pro soud popřel, že pro něj pracovala). Paroubková spolupráci ukončila poté, co se ocitl ve vazbě.

Spor o alimenty není jediným, který manželé vedou. V jiném řízení žádá Paroubková výživné pro sebe. „Chce padesát tisíc, ta částka je nepřiměřená,“ uvedl předloni expremiér. Soud v této věci zatím nerozhodl.

Jiří Paroubek zastával funkci premiéra od dubna 2005 do září 2006. O rok později – po 28 letech manželství – se rozvedl se svou první ženou Zuzanou. Dva měsíce na to si vzal tlumočnici Petru Kováčovou, která za jeho premiérské éry pracovala mimo jiné pro Úřad vlády. V listopadu 2009 se jim narodila dcera. Začátkem roku 2017 se manželství rozpadlo. Ani po třech letech soudních tahanic nejsou Paroubkovi rozvedeni.

Autor:

  • Nejčtenější

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Na Účastníky zájezdu už se mě ptaly i moje děti, směje se Jitka Kocurová

Moderátorka, příležitostná herečka a 2. vicemiss ČR 1999 Jitka Kocurová se na veřejnosti objevuje sporadicky. Péče o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dostaly mě jeho příjemně nešovinistické názory, říká Babišová o Bartošovi

Poznali se v kavárně, kde měli stejnou snídani. Kromě hraní je spojuje i společná láska ke psaní a knihám. Herec...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Je to degenerovaný násilník a sexuální predátor, zaznělo u soudu s Weinsteinem

Před soudem v Los Angeles se chýlí ke konci druhý proces s bývalým filmovým producentem Harveym Weinsteinem (70), který...

Herectví je bláznovství, po němž se vracím do všednosti, říká Roman Zach

Premium Zatímco v civilním životě mají vysocí muži většinou skutečně navrch, už jen vzhledem k náklonnosti žen a dívek, v...

KVÍZ: Znáte dobře 60. léta? Otestujte se a hrajte o knihu Naše zlatá šedesátá

Období volnomyšlenkářů, velkých společenských změn i legend. Kdo nezažil šedesátá léta, jako by nebyl. Ne každý měl to...

Pomáhejme radši starým než Ukrajincům, říká Drobný. Dotazy na Zemanovce uťal

Zpěvák Milan Drobný (77) oslavil ve čtvrtek na pražském koncertě v Kulturním domě Barikádníků s předstihem 78....

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...