Kam létají pražští politici? Jedna jejich cesta stojí přes sto tisíc

  16:14aktualizováno  16:14
Pražští zastupitelé už procestovali kus světa. Jejich zahraniční cesty stály vloni i přes sto tisíc korun měsíčně. Nejčastěji přitom létá primátorka Adriana Krnáčová. Do nejvíce exotických destinací pak létal náměstek Petr Dolínek.

Ilustrační snímek | foto: Tereza Šírová, Technet.cz

Zatímco vloni za prvních pět měsíců roku utratili představitelé metropole za výpravy do ciziny necelých 327 tisíc, za následujících osm měsíců už to bylo skoro 900 tisíc.

Zastupitelé a radní přitom zhusta vyrážejí propagovat Prahu na veletrhy, výstavy, realitní akce nebo „dny Prahy“, a to ať jsou kdekoli. Kupříkladu v říjnu jeli do Mnichova „lákat bonitní investory“ a propagovat Prahu hned tři zastupitelé na veletrh realit EXPO REAL 2015. Celkem to stálo přes 60 tisíc.

Shrnuto: vloni od ledna do května stály město zahraniční cesty zastupitelů měsíčně v průměru asi 65 tisíc korun, od června do konce ledna se tyto útraty zvedly na částku kolem 110 tisíc.

Nejčastěji opouští metropoli primátorka Adriana Krnáčová (ANO), která byla od června do ledna v zahraničí celkem šestkrát, a Eliška Kaplický Fuchsová (nez. za ANO), předsedkyně výboru, pod který spadají i zahraniční vztahy.

Ta dosáhla, řečeno sportovní terminologií, stejného cestovatelského skóre. Současně přitom obě i nejvíce utrácely z městské kasy. Například cesta do Chicaga, kam s nimi jel na začátku června i náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD), vyšla na 412 tisíc korun.

Primátorka: Teď cestuji méně

MF DNES získala přehled zahraničních cest od magistrátu. Z dokumentu plyne, že výprava do bezpochyby kouzelného a také třetího nejlidnatějšího města USA měla být potvrzením, že Praha a Chicago jsou stále „sestry“. V kolonce účel cesty totiž v materiálu stojí: „Účast delegace na Dnech Prahy v Chicagu v rámci oslav 25. výročí podpisu smlouvy o sesterských městech Prahy a Chicaga.“

Podle primátorky nebyla akce v Chicagu jen formální, byla i praktická, neboť s americkou leteckou společností United Airlines jednala o zavedení přímé linky mezi Prahou a Chicagem. „O zavedení těchto letů Praha soupeří s Tureckem a Polskem. Dále jsme s Institutem umění v Chicagu debatovali o tom, kdy a kde by chtěli vystavit Slovanskou epopej,“ uvedla Krnáčová s tím, že v posledních měsících cestuje kvůli koaliční krizi méně.

Podle Elišky Kaplické vysoká cestovatelská frekvence vyplývá z její zastupitelské agendy. „Mám na starosti zahraniční vztahy,“ říká předsedkyně výboru. Byla proto nejen v Chicagu, ale během roku i v Berlíně, Kodani, Dublinu, Mnichově a izraelském Jeruzalému.

412 tisíc korun

stála cesta politiků do Chicaga. Byla jednou z nejdražších.

Pozoruhodné je, že Izrael nebyl nejdražší (stál necelé čtyři tisíce korun), ačkoli je na jiném kontinentu. Předsedkyni výboru sem totiž pozval Jeruzalém jako partnerské město na otevření parku Václava Havla a utužení vzájemných vztahů obou měst.

Druhou nejdražší cestu hned po USA podnikla předsedkyně do irského Dublinu. Praha, jak plyne z dokumentu, za ni zaplatila necelých 65 tisíc korun. Cílem návštěvy byla „účast na zahájení zahraniční kulturní prezentace magistrátu na akci Dny Prahy v Dublinu“.

„Na pracovních cestách reprezentuje Prahu, jedná se zahraničními investory, navazuje či upevňuje vztahy mezi městy a jedná o zajištění konání různých akcí v našem hlavním městě. Například kongresů,“ vysvětluje smysl jejích misí mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Naopak nejmenší výdaje má pražský magistrát s exprimátorem Tomášem Hudečkem (dříve TOP 09). Ten byl na odborných zasedáních výborů EU třeba v Miláně nebo Madridu a v posledních osmi měsících se vždy vracel s účtenkou na nula korun. Návštěv se totiž účastní obvykle jako jeden z pozvaných delegátů výboru regionů EU.

Do nejvíce exotických destinací létal za peníze daňových poplatníků náměstek Dolínek, který byl vloni v Šanghaji a počátkem února v čínském hlavním městě, kde dojednával konečné podmínky často kritizované sesterské dohody mezi Prahou a Pekingem. Putování tohoto sociálního demokrata, ačkoli bylo o pár kilometrů delší než let do Chicaga, však vyšlo podstatně levněji. A to na dvacet pět tisíc korun.

Dotace na čističku = nula

Podle předsedy opoziční TOP 09 Václava Novotného lze chápat, že Praha občas musí reprezentovat v cizině a její představitelé by měli jezdit na různé akce. Ostatně sám to dělal, když byl v roli náměstka. Na druhou stranu je však podle Novotného třeba, aby politici z ciziny vozili i konkrétní výsledky.

„O žádném přitom nevím. Třeba minulý rok jeli radní na ples do Bruselu dojednávat dotaci na čistírnu odpadních vod a výsledek je, že žádná dotace není,“ uvedl Novotný s tím, že by od předsedkyně výboru pro zahraniční vztahy navíc očekával, aby představila na schůzi výboru, co cesta přinesla. A aby popsala zkušenosti z ciziny, třeba čeho se má Praha vyvarovat a čím se má inspirovat. Všechny výpravy nebyly jen reprezentační.

Kupříkladu radní Libor Hadrava (ANO) byl kvůli zabezpečení Pražského domu v prosinci v Bruselu, zastupitel Antonín Lébl (ANO) létá po Evropě kvůli titulu Praha – hlavní město sportu. A na lidoveckého radního Jana Wolfa letos padla účast na dalším ročníku zmíněného Českého plesu v Bruselu.

Cesta ho ale prý nijak zvlášť netěšila. Vloni v listopadu byl kromě toho v polské Vratislavi, kde se inspiroval tím, jak může vypadat moderní muzeum. „Chceme otevřít Muzeum Karla IV., byli jsme se podívat na nové moderní technologie v Polsku,“ vysvětloval Wolf účel cesty za sedm a půl tisíce korun.

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Učitel klečící na žákovi nepochybil. Nadávat však neměl, míní inspekce

Amatérské video zachytilo chování učitele Základní školy pro žáky se...

Česká školní inspekce (ČŠI) uzavřela vyšetřování incidentu ze Základní školy na pražském Zlíchově. Žáci na dvou videích...

Za pomalování Karlova mostu musí oba Němci platit, pět let nemohou do Česka

Soud muže na pět let vyhostil z Česka. (18. 7. 2019)

Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal dva německé turisty za posprejování Karlova mostu. Za trestný čin poškození cizí...

Požár skladu s bateriemi je pod kontrolou. Škoda dělá přes pět milionů

Požár haly s bateriemi v Tursku u Prahy. (16. 7 .2019)

Po osmi hodinách se hasičům podařilo dostat požár skladu baterií a drobných elektrospotřebičů v Tursku u Prahy pod...

Babička zmizelé Valerie dostala osm let, mimořádně zvýšený trest nepadl

Obžalovaná Soňa K. u Obvodního soudu pro Prahu 3 (16. 7. 2019)

Soud potrestal babičku pohřešované Valerie osmi lety odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Státní zástupkyně navrhla...

Další z rubriky

Na pražské Císařské louce hořela dřevěná budova, zranění nejsou

Na Císařské louce hoří dřevěná budova.

Na pražské Císařské louce na ostrově uprostřed Vltavy kolem třinácté hodiny vzplanul dřevěný objekt, údajně garáže....

VIDEO: O víkendu zavřou lanový most. Podívejte se, jak objet Jižní spojku

Na řidiče na Lanovém mostě čeká další dopravní omezení.

Od začátku července probíhají na několika místech na pražské Jižní spojce různé opravy a stavby. Provoz je omezený i na...

V Praze na Vinohradské ulici vykolejila tramvaj, provoz byl přerušen

Krátce po 17 hodině došlo v Praze na Vinohradské hřbitovy k vykolejení...

Krátce před 17. hodinou se zastavil tramvajový provoz na Vinohradské ulici, který zavinila vykolejená tramvaj č. 26....

Najdete na iDNES.cz