Budova, kde vybuchl plyn, se pravděpodobně nebude muset zbourat

  14:26aktualizováno  15:55
Budova v pražské Divadelní ulici, kde v pondělí vybuchl plyn, se s největší pravděpodobností bourat nebude. V následujících dvou týdnech ji znovu prohlédnou odborníci a vyhodnotí její stav. Pak by se mělo definitivně rozhodnout.

Dům v pražské Divadelní ulici, kde v pondělí vybouchl plyn. | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

O tom, zda budovu strhnout, nebo opravit, se v pátek jednalo na stavebním odboru Prahy 1. Mluvčí radnice Veronika Blažková uvedla, že budova se s největší pravděpodobností bourat nebude. Úřad ji však nechá znovu důkladně zkontrolovat.

"Během následujících čtrnácti dnů bude probíhat pasport bezpečnostních rizik budovy. Na tyto práce budou určeny dvě autorizované osoby. Jedna za Stavební odbor Prahy 1 a druhá od projektanta majitele budovy," sdělila Blažková.

Za dva týdny je naplánována na stavebním úřadu další schůzka, kde úřad a zástupce majitele předloží výsledky průzkumu domu. Na jejich základě se definitivně rozhodne o osudu budovy.

Dělníci z ní stále ještě odklízejí suť a zabezpečují ji proti dešti i proti vniknutí cizích osob. Především zabedňují vysklená okna. Majitel se snaží všem nájemníkům najít náhradní prostory.

Páteční schůzky na stavebním úřadu se zúčastnili zástupci vlastníka, kterým je státní podnik Řízení letového provozu, firma Metrostav, která prováděla první zabezpečovací práce, a také zástupci policie a hasičů. 

V Hollaru se začne v pondělí opět učit

Bezpečnostní prohlídky čekají i sousední domy. Odborníci zdokumentují jejich stav a prověří, zda nebyla narušena statika. S prvními se začne v pondělí.

Jedna z těchto budov, sídlo Fakulty sociálních věd, se vrátí do provozu už v pondělí. Začne fungovat děkanát a částečně bude obnovena výuka na Institutu komunikačních studií a žurnalistiky.

Radnice také nabídla galeristovi Zdeňku Sklenářovi, že může své sbírky od července do září umístit v Galerii 1 ve Štěpánské ulici. Nyní jsou všechna díla v depozitáři. Výstavní síň na Smetanově nábřeží byla totiž výbuchem zničena.

Ve sbírce předního českého sběratele umění jsou například díla od Antonína Slavíčka, Františka Kupky, Toyen či Jana Zrzavého a dalších, od klasiků po mladé výtvarníky.

Potíže stále čekají na řidiče, dvě ulice zůstávají uzavřené. "Kdy budou zprůjezdněny, nelze říct. Divadelní ulice nebude průjezdná několik měsíců, u Krocínovy to nelze odhadnout," řekl mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Pondělní exploze poničila desítky okolních domů i zaparkovaných aut. Zranilo se asi 40 lidí, vážných zranění bylo naštěstí minimum. Příčinu výbuchu policisté stále neznají. Vyšetřovatelé předběžně odhadli výši napáchaných škod na sto milionů korun.

Autoři: ,

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Učitel klečící na žákovi nepochybil. Nadávat však neměl, míní inspekce

Amatérské video zachytilo chování učitele Základní školy pro žáky se...

Česká školní inspekce (ČŠI) uzavřela vyšetřování incidentu ze Základní školy na pražském Zlíchově. Žáci na dvou videích...

Za pomalování Karlova mostu musí oba Němci platit, pět let nemohou do Česka

Soud muže na pět let vyhostil z Česka. (18. 7. 2019)

Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal dva německé turisty za posprejování Karlova mostu. Za trestný čin poškození cizí...

Požár skladu s bateriemi je pod kontrolou. Škoda dělá přes pět milionů

Požár haly s bateriemi v Tursku u Prahy. (16. 7 .2019)

Po osmi hodinách se hasičům podařilo dostat požár skladu baterií a drobných elektrospotřebičů v Tursku u Prahy pod...

Babička zmizelé Valerie dostala osm let, mimořádně zvýšený trest nepadl

Obžalovaná Soňa K. u Obvodního soudu pro Prahu 3 (16. 7. 2019)

Soud potrestal babičku pohřešované Valerie osmi lety odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Státní zástupkyně navrhla...

Další z rubriky

VIDEO: O víkendu zavřou lanový most. Podívejte se, jak objet Jižní spojku

Na řidiče na Lanovém mostě čeká další dopravní omezení.

Od začátku července probíhají na několika místech na pražské Jižní spojce různé opravy a stavby. Provoz je omezený i na...

Víte, že tady se spí? Praha chce krotit hlučné turisty kampaní a průzkumem

Noční turismus v centru Prahy

Kdo v noci ruší spící Pražany? Odpověď na tuto otázku snad přinese průzkum, který se bude v dalších týdnech konat mezi...

Na pražské Císařské louce hořela dřevěná budova, zranění nejsou

Na Císařské louce hoří dřevěná budova.

Na pražské Císařské louce na ostrově uprostřed Vltavy kolem třinácté hodiny vzplanul dřevěný objekt, údajně garáže....

Najdete na iDNES.cz