Restaurace Vikárka na Pražském hradě v roce 2006

Restaurace Vikárka na Pražském hradě v roce 2006 | foto: ČTK

Jídlo do 230 korun, otevřeno do noci. Hrad hledá provozovatele Vikárky

  • 116
Hlavní jídlo do 230 korun, otevřeno do pozdních večerních hodin. To by měl splňovat nájemce historické restaurace Vikárka na Pražském hradě. Správa Pražského hradu vyhlásila veřejnou soutěž na nájemce objektu, který byl kvůli rekonstrukci uzavřen od léta 2014.

Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář na webu uvedl, že výhodná poloha v srdci Pražského hradu předurčuje Vikárku k velké návštěvnosti do pozdních večerních hodin. Prezident Miloš Zeman dlouhodobě čelí kritice, že za jeho éry se Hrad příliš uzavřel veřejnosti.

Budoucí nájemce má v rozsáhlém objektu Vikárky zprovoznit výčep, restauraci, samoobslužnou restauraci a vinárnu. Součástí komplexu jsou i dvě předzahrádky v ulici Vikářská a dvorek Vikárky. „Naším záměrem je najít za férových podmínek a v otevřené veřejné soutěži spolehlivého nájemce, s nímž budeme moci spolupracovat dlouhodobě. Nájem nabízíme na dobu pěti let,“ sdělil Jan Novák, ředitel Sekce administrativní Kanceláře prezidenta republiky.

Interiér restaurace Vikárka na Pražském hradě v roce 2006

Výčep už v lednu?

V zadání soutěže je požadavek, aby provozovatel otevřel alespoň výčep už od 22. ledna příštího roku a další části objektu nejpozději od 1. dubna 2023. Součástí soutěžní nabídky uchazečů má být i návrh vybavení interiéru.

Provozovatel by měl podle Nováka „důstojně reprezentovat nejen Pražský hrad, ale celou Českou republiku“. Jednou z podmínek výběrového řízení je orientace na tradiční českou kuchyni. „Zároveň myslíme na široké spektrum návštěvníků. Pražský hrad nemůže být jen pro majetné zahraniční turisty. Požadujeme proto nabídku aspoň čtyř kvalitních českých hlavních jídel v cenách do 230 Kč,“ dodal Novák.

Mynář doplnil, že Vikářskou ulici je třeba oživit. „Vikárka patří k české kulturní tradici, kdo by neznal příběhy pana Broučka,“ vzkázal v narážce na pražského měšťana z pera literáta Svatopluka Čecha. „Doufáme, že čeští i zahraniční hosté budou mít brzy příležitost vracet se sem za stejně dobrým jídlem a pivem, na jaké vzpomínají pamětníci,“ doplnil.

Podle dostupných údajů z roku 2020 Hrad vynaložil na stavební úpravu objektů na Vikárce zhruba 30 milionů korun. Dalších téměř 20 milionů tehdy směřovalo například na rekonstrukci rezidence v Královské zahradě.

Zeman žádá Rakušana, aby zrušil či upravil bezpečnostní kontroly na Hradě

Areál Pražského hradu je sice oficiálně otevřen denně od 6:00 do 22:00 hodin, vstup do něj je ale už přes šest let podmíněný bezpečnostní prohlídkou. Po zavedení kontrol areál přestal být fakticky průchozí, což se nelíbilo například Pražanům, kteří byli zvyklí si přes nádvoří Hradu zkracovat cestu. Lidé kritizovali i dlouhodobé uzavření části zahrad včetně Jeleního příkopu.

Hradní úředníci uzavírky zdůvodňovali náročnými opravami, bezpečnostní kontroly byly podle prezidentské kanceláře zavedeny na žádost policie. Například spolek Kverulant ale dává uzavření Hradu do souvislosti s vyvěšením červených trenýrek, kterými skupina Ztohoven nahradila v září 2015 prezidentskou standartu.

OBRAZEM: Jelení příkop na jeden víkend otevřel. Příští rok bude přístupný trvale

Zemanův mandát skončí v březnu příštího roku. Hrad činí v poslední době ohledně přístupnosti areálu vstřícné kroky. Zeman požádal ministra vnitra o zrušení či zásadní úpravu bezpečnostních kontrol s tím, že je nyní nepovažuje za správné a v souladu se zájmy občanů.

Podle něj již také nelze déle tolerovat znehodnocení historicky cenných prostor kontrolními stanovišti a zátarasy. Policie reagovala tak, že kontroly zatím doporučila zachovat, protože jakožto sídlo hlavy státu a jedna z nejnavštěvovanějších památek je Hrad potenciálně atraktivním tzv. měkkým cílem pro útočníky.

Senioři do areálu Hradu zdarma

Hrad také na listopad a prosinec zavedl pro seniory vstupné zdarma do jinak placených míst - mohou bezplatně navštívit Vladislavský sál, expozici Příběh Pražského hradu, Zlatou uličku či svatovítskou katedrálu. Toto prezidentovo rozhodnutí Mynář zdůvodnil těžkou ekonomickou situací starších spoluobčanů a jejich obavami z budoucnosti.

V posledním říjnovém víkendu také Hrad mimořádně zpřístupnil návštěvníkům celý Jelení příkop. Přírodní rokle by měla být natrvalo otevřená od příští turistické sezony. Za komun

ismu lidé do příkopu stejně jako do dalších prostor hradního areálu nesměli, otevřel se až po revoluci za éry prezidenta Václava Havla.

V roce 2017 Hrad některé vstupy do dolní části příkopu uzavřel s poukazem na bezpečnostní opatření. Následující rok Hrad oznámil, že dolní část rokle uzavře kvůli rekonstrukci. Ta měla původně trvat deset měsíců, ale protáhla se. Horní část příkopu se znovu otevřela loni.

,