Pokácené pietní místo v Brdech trampové obnoví. Postaví zde totemy

  14:38aktualizováno  14:38
Památné pietní místo trampů v brdských lesích, které před dvěma týdny nevědomky zničili lesníci, se dočká částečné obnovy. Trampové zde na místě tří vzrostlých smrků postaví tři indiánské totemy. S lesníky si také určí pravidla, aby k podobným situacím napříště nedošlo.

Pietní místo trampů Zlaté dno v Brdech | foto:  Petr Topič, MAFRA

Zlaté dno by mohlo opět získat důstojnou podobu ještě během jara. Místo tří stoletých smrků tu vztyčí tři dřevěné kmeny podobající se indiánským totemům.

"Tento návrh jsme vznesli, abychom věděli, jestli se Zlatým dnem budeme moct počítat i do budoucna. Je to ale prozatím jen velmi hrubý nástřel," říká jeden z trampů Michael Antony.

"Až řeknou, jaké stromy by to měly být, tak jim je poskytneme," ujistil v pondělí MF DNES vedoucí Lesní správy Dobříš Vladimír Kocour, který má místní lesy na starosti.

Fotogalerie

Už o víkendu se na Zlatém dně sešly desítky trampů, kteří uklízeli spoušť po těžkých strojích. Se správcem se rovnou dohodli na pravidlech, aby se nepříjemná situace už znovu neopakovala.

Příroda se postará, věří trampové

První a v podstatě nejzásadnější změna mezi oběma skupinami by měla být ta, že se přestanou navzájem ignorovat. "Jelikož trampové nejsou organizovaná skupina, byla s nimi složitější komunikace," obhajuje se Kocour.

"Proto jsme se nakonec shodli na tom, že si zvolí své zástupce, kteří budou s majiteli místních pozemků, popřípadě s jejich zástupci jednat," doplnil.

Lépe komunikovat budou podle svých slov i sami trampové. Vždyť právě kvůli tomu, že ne všichni lesníci měli ponětí, jak moc bylo toto pietní místo důležité, vjely na ně stroje a památníky na stromech zničily. Podle Antonyho musí trampové v dohledné době najít vhodný termín schůzky. Do teď nebylo kdy.

Celý minulý víkend totiž na Zlatém dnu podnikali takzvaný záchranný archeologický výzkum. Během něj odklízeli hromady klestí z pokácených stromů a hledali další pamětní cedule a dřevěné malované placky, které na stromech uctívaly památku kamarádů padlých za druhé světové války.

"Musíme všechno detailně probrat. Říct si, kdo bude mít co na starosti, a následně dohodnout s lesníky detaily spolupráce," popisuje Antony plán.

Přestože trampové lesníkům v revíru brdských lesů často ztěžují jejich práci, nemusí se obávat toho, že by se ze Zlatého dna stalo uzavřené místo obehnané plotem.

Zároveň jsou však trampové smířeni s tím, že než se na Zlaté dno vrátí ta správná atmosféra, ještě to potrvá. "Ona to tam příroda upraví. Jen to chce čas," věří Antony.

Nejčtenější

Dva boeingy aerolinek Smartwings se střetly při pojíždění na Ruzyni

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy...

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy Smartwings. Cestujícím se nic nestalo. Jeden...

Slavia - Plzeň 3:1, tři góly za osm minut a domácí jsou krok od titulu

Fotbalisté Slavie se radují z gólu Lukáše Masopusta proti Plzni.

Fotbalová Slavia se tři kola před koncem nadstavbové části přiblížila mistrovskému titulu. V Edenu zvládla přímý souboj...

U dálnice D1 zaparkovala tramvaj, stojí u Čestlic na poli

U dálnice D1 zaparkovala tramvaj, stojí u Čestlic na poli

Na dálnici D1 u Čestlic čeká na řidiče překvapení. Místo billboardu stojí za svodidly na poli tramvaj. Čestlice jsou...

Chlapeček se procházel po parapetu v devátém patře. Rodiče mysleli, že spí

Nejvyšší panelák v Česku je po rekonstrukci. Ve 22. patře nabízí posezení v...

Tříletý chlapec místo odpoledního spánku vylezl na parapet okna v devátém patře panelového domu na pražském sídlišti....

Plzeň - Sparta 4:0, úřadující mistr dominoval a odložil oslavy Slavie

Plzeňský Jan Kopic slaví svůj gól proti Spartě.

Nejvyšší porážka Sparty v historii samostatné české ligy. Na půdě Plzně prohrála ve 3. kole nadstavbové části skupiny o...

Další z rubriky

Na Rakovnicku vlak srazil člověka. Srážku osoba nepřežila

V železniční výhybně Praha-Vyšehrad vyjel posunovaný vlak proti osobnímu vlaku...

Na Rakovnicku srazil v pondělí večer osobní vlak člověka. Srážku dotyčný nepřežil. Provoz vlaků mezi stanicemi Lužná u...

VIDEO: Zloděj sebral batoh za tři sta tisíc v hotelové recepci

Zloděj utekl s batohem za čtvrt milionu, turistům ho ukradl na recepci

Odložená zavazadla u recepce hotelu v Horoměřicích na Praze-západ se stala terčem dvou neznámých zlodějů. Vzhledem k...

Stavba metra D odstartuje v červnu, radní schválili geologický průzkum

Vizualizace navrhovaných stanic metra D

Pražští radní schválili geologický průzkum, kterým v červnu začne stavba trasy metra D. Ta povede z Pankráce do...

Najdete na iDNES.cz