ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Praha má osmé nejšpinavější veřejné záchodky v Evropě, ukázal průzkum

  • 10
Praha se nelichotivě umístila na osmé příčce v žebříčku evropských měst s nejšpinavějšími veřejnými toaletami. Vyplývá to z analýzy společnosti Showers to You. Nejhůře dopadla Riga, na druhém místě poté Madrid. Naopak nejčistšími záchodky se podle analýzy může chlubit Bukurešť. Bratislava skončila devátá nejhorší, tedy hned za Prahou.

V souvislosti se zprávami o šíření štěnic v evropských městech se zvýšila obava o čistotu veřejných toalet. Britská společnost Showers to You analyzovala přes 8 000 recenzí udělených více než 1 000 veřejným záchodkům na Google Maps. Počítala s průměrným hodnocením toalet a podílem recenzí obsahujících klíčové slovo „špinavý“, dále také „nečistý“ či další synonyma. Negativní recenze porovnávala mezi jednotlivými evropskými městy a následně sestavila žebříček měst, jejichž veřejné WC jsou nejšpinavější.

Praha se podle této analýzy stala v pořadí osmým evropským městem s nejšpinavějšími záchodky. „Praha se potýká s problémy s čistotou veřejných toalet,“ uvádí průzkum. Zdejší toalety mají průměrné hodnocení 3,24, společnost hlavnímu městu udělila skóre 5,6 z 10. Sousední Bratislava skončila v závěsu na místě devátém. Naopak nejčistšími veřejnými záchodky se podle analýzy může se skórem 8,7 pyšnit rumunská Bukurešť.

Cesta časem za 2 eura. V Paříži znovuotevřeli luxusní secesní záchodky

První příčku evropských měst s nejšpinavějšími WC obsadila lotyšská Riga. Téměř každé páté hodnocení zde obsahovalo slovo „špinavý“ nebo jeho synonyma. Jejich čistota dostala skóre 3,24 z 10. Záchodky v Rize mají průměrné hodnocení 3,36 z 5. Podobné hodnocení mají veřejné toalety v Londýně, ten má přitom téměř 9 milionů obyvatel, zatímco lotyšské hlavní město pouhých 630 tisíc.

Madrid nečistotou záchodků překvapil

Na druhém místě skočil se svými záchody Madrid se skórem 4,23. O nečistotě zde psala každá osmá recenze. Průměrné hodnocení na mapách Google je ve španělské metropoli pouhých 3,09, což je jedno z nejnižších v Evropě.

„Španělsko je známé vysokými hygienickými standardy, bidety jsou ve španělských domácnostech běžné a najdete je i na některých veřejných toaletách, proto je nízké hodnocení Madridu v indexu čistoty překvapivé,“ konstatuje analýza. Z první desítky mají horší průměrné hodnocení pouze veřejné záchodky ve Varšavě. Ta skončila na pátém místě.

Šestnáct veřejných toalet na sto tisíc lidí. V New Yorku není kam si odskočit

Třetí pozici obsadila Valleta na Maltě. Showers to You poukazuje na to, že kvůli suchému podnebí je na Maltě problém s šetřením vody. Podle společnosti může mít systém dvojího splachování kvůli menšímu objemu vody částečný dopad na čistotu toalet.

Špinavější záchodky než ty pražské, jsou podle analýzy také ty stockholmské a lisabonské. Za Slovenskem poté první desítku uzavírá Řím.

Britové jdou na záchod raději do kavárny

Showers to You připomíná loňský průzkum jiné britské firmy Citron Hygiene, podle kterého si více než třetina Londýňanů kupuje kávu jen proto, aby mohli použít záchody daného podniku. Dělají tak právě proto, aby se vyhnuli veřejným toaletám, říká průzkum.

Záchody v kavárně či fastfoodech preferují lidé zejména kvůli vyšší čistotě, 37 procent respondentů vyzdvihuje také vhodnější prostor pro mytí rukou. Více než tři čtvrtiny dospělých v průzkumu také přiznává, že veřejné toalety využívají pouze v případě, že je to zcela nevyhnutelné.

„Ukázalo se také, že 58 procent respondentů nemohlo použít veřejnou toaletu, protože neměli po ruce žádné drobné, přičemž za přiměřenou částku za zařízení považují něco málo přes 30 pencí,“ uvádí průzkum.

18. srpna 2023