Bodl ji do srdce, řekla soudkyně. Za vraždu holčičky vyměřila 18 let vězení

  11:04aktualizováno  11:04
Městský soud v Praze poslal na 18 a půl roku do vězení Jiřího N., který je obžalovaný, že letos v březnu v bytě v pražském Opatově v opilosti ubodal tříletou dcerku své družky. Muž má také nařízené protialkoholní a psychiatrické léčení.

„Je to obrovská tragédie, oběť nezavdala sebemenší příčinu k útoku. Nebylo pochyb o průběhu děje, rána do srdce byla vedena velkou silou. Oběť neměla šanci přežít. Smrt nešlo odvrátit ani okamžitým, vysoce kvalifikovaným lékařským zásahem,“ uvedla dopoledne při zdůvodnění rozsudku předsedkyně senátu Vlasta Langhamerová.

Obžalovaný měl v osudný den holčičku hlídat, byla na něm tedy zcela závislá. „On ovšem hrubě zklamal. Je to obrovská lidská tragédie nejen té malé, ale i rodičů obžalovaného. Soud mohl vidět, jak hluboce prožívají to, co se stalo,“ zdůraznila soudkyně. Právní kvalifikace vraždy je podle ní zcela na místě, stejně jako trest.

Obžalovanému hrozilo až dvacet let vězení nebo i trest výjimečný. Pro jeho uložení ale nebyly splněny zákonné podmínky.

Obžalovaný nebyl biologickým otcem dítěte, podle soudkyně se ale o něj staral velmi dobře. Vše ale komplikovalo to, že muž notně popíjel. „Dlouhodobě se vyrovnával se závislostí na alkoholu,“ upozornila soudkyně.

Trest odpovídá závěrečnému návrhu státního zástupce. „Mám za to, že bylo dokázáno, že se stal skutek popsaný v obžalobě a že se jej dopustil obžalovaný,“ shrnul své argumenty žalobce Petr Boš.

Obhájce navrhoval změnu kvalifikace, chtěl, aby jeho klient byl vzhledem k okolnostem odsouzen za opilství. Tak by mu hrozilo nanejvýš deset let vězení. Soud ale návrhu obhajoby nevyhověl.

„Je mi to líto. Nevím, jak jsem se toho mohl dopustit,“ řekl na závěr obžalovaný.

Soud mu kromě vězení nařídil také ambulantní protialkoholní a psychiatrickou léčbu. Obžalovaný, který v dospívání užíval heroin, pervitin a marihuanu, také musí zaplatit náhradu škody. Trest si odpyká ve věznici s nejpřísnějším režimem.

Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat k Vrchnímu soudu v Praze.

Smrt bez motivu

Tragédie se odehrála bez zřetelného motivu večer 4. března 2019 v bytě Jiřího N. Podle psychologa mohly být spouštěčem agrese nahromaděné negativní emoce. Opilý muž vzal podle spisu nůž a zaútočil na dítě, které hlídal. „Nožem poškozené zasadil bodnou ránu do hrudníku,“ popsal útok státní zástupce Petr Boš. Poté útočník podle žalobce holčičku pořezal na krku.

Hrůzný čin o něco později odhalila matka, která se vrátila ze zaměstnání. Druha našla spícího pod stolem, smrtelně zraněné dítě u postele. V osudný den byl obžalovaný opilý, vypil lahev rumu, další načal. „Vzkypěl ve mne vztek, neumím to vysvětlit,“ prohlásil.

Při zatčení nadýchal přes tři promile alkoholu a noc po činu strávil na záchytce. Podle znalců byly jeho ovládací schopnosti stížené, nikoli vyloučené. Stal se tak zcela odpovědným za svůj čin a mohl být odsouzen za vraždu.

Autor:
Témata: Praha
  • Nejčtenější

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Česko - Anglie 2:1, senzační triumf fotbalistů trefil Ondrášek

Čeští fotbalisté se parádně předvedli. V kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2020 jako první obrali o body dosud...

Šéfka pražských Pirátů se scházela s obžalovaným manažerem JCDecaux

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem...

Praha odložila na žádost Gottovy rodiny úklid svíček na Bertramce

Svíce a další předměty, které lidé nosí před vilu zesnulého zpěváka Karla Gotta na Bertramce, se zatím odklízet...

Česko - S. Irsko 2:3, fotbalisté prožili poločas hrůzy, pak se zvedli

Pískot fanoušků už po deseti minutách, tři inkasované góly do poločasu. Čeští fotbalisté v přípravném utkání prožili...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Poradna architekta: panelákový retro byt 3+1 potřebuje radikální změnu

Bydlení v panelových domech na Jižním Městě sice bývá často vysmívané, přesto je tato lokalita velmi žádaná kvůli...

Dálnice D4 u Prahy je po noční uzavírce průjezdná, práce měly zpoždění

Dálnice D4 nedaleko Řitky u Prahy byla v sobotu večer uzavřena kvůli demolici mostu, přes který auta kvůli havarijnímu...

Odstřelovači prostřelili nádobu hrozící výbuchem, pomohli tak hasičům

Doslova třaskavý problém řešili ve čtvrtek středočeští hasiči. V Jevanech zasahovali u tlakové nádoby s acetylenem,...

Praha není krkavčí matka měst, řekl Hřib k převozu epopeje do Krumlova

Pražští zastupitelé ve čtvrtek večer rozhodli o dočasném přesunu Slovanské epopeje Alfonse Muchy na zámek v Moravském...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz