Prostě mi hráblo, řekl muž obžalovaný z brutální vraždy tříleté holčičky

  12:29aktualizováno  12:29
Vraždu tříleté holčičky, která se stala letos v březnu v Opatově, začal dopoledne projednávat pražský městský soud. Z útoku je obžalovaný Jiří N., který podle spisu nožem smrtelně zranil dcerku své družky. Obžalovanému hrozí až 20 let vězení nebo i výjimečný trest.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Tragédie se stala letos 4. března večer v bytě sedmadvacetiletého Jiřího N. Podle obžaloby vzal opilý muž nůž a bez jasného motivu zaútočil na dítě, které hlídal. „Nožem dívence zasadil bodnou ránu do hrudníku,“ popsal státní zástupce Petr Boš.

Podle spisu pak útočník holčičku pořezal na krku a poranil na zádech. Hrůzný čin o něco později odhalila matka dítěte, která se vrátila ze zaměstnání. Její druh v tu dobu spal pod stolem, vzápětí žena našla i krev a zubožené dítě.

Když zavolala záchranku, dorazila na místo také policejní hlídka. Holčičce již záchranáři ani lékaři nedokázali pomoci. Jiřího N. policisté vzápětí zatkli, po prvních výsleších ho soud poslal do vazební cely pankrácké věznice.

„Nechce se mi o tom mluvit,“ vyjádřil se dnes stručně obžalovaný v jednací síni. Obšírněji odpovídal jen na otázky týkající se jeho minulosti. Připustil, že jako teenager užíval do devatenácti let heroin, pervitin a marihuanu.

S drogami v tomto věku přestal, ale začal pít ve velkém rum a vodku. Několik měsíců před činem se léčil ze závislosti na alkoholu, bral i medikament antabus. S léčbou však skončil, letos v lednu na další terapii nenastoupil.

„Nešel jsem tam, protože mi družka vyhrožovala, že už neuvidím dítě,“ tvrdil při výslechu Jiří N. Je to vyučený zámečník, který původně dělal kvalifikovanou práci v továrně na letadla. Kvůli alkoholu však o zaměstnání přišel, tak se živil doplňováním zboží v samoobsluhách.

Chtěl hezký pohřeb

K tomu, co se na Opatově odehrálo, se Jiří N. podrobněji vyjádřil v minulosti při výslechu na policii. Vyšetřovatelům řekl, že v osudný odešla jeho družka na odpolední směnu. Muž s dítětem nakupoval, pro sebe si z obchodu donesl dvě půllitrovky rumu.

„Tu první jsem vypil asi za hodinu, další jsem jen upíjel. Většina v lahvi zbyla,“ sdělil Jiří N. policejnímu komisaři. Snažil se také popsat to, co se během fatálních okamžiků odehrávalo, jak dítěti chystal jídlo, koupal jej a uložil spát.

Co odstartovalo vražedný útok a jak se odehrál, to obviněný příliš vysvětlit nedokázal. „Prostě mi hráblo. Přišlo mi to jako sen. Vybuchl jsem, nechci se k tomu vracet,“ uvedl do protokolu. Při výslechu v zásadě přiznal, že dítě pořezal na krku, bodnou ránu v srdci vysvětlit nedokázal. „Stejně to bude na mne,“ řekl.

Při napadení podle žalobce asi použil dva nože, nicméně kriminalističtí technici našli při ohledání místa činu tři zbraně. „Nepřemýšlel jsem o tom, co bude dál,“ popsal obviněný své bezprostřední pocity. Připustil však, že uvažoval o ukrytí mrtvého dítěte. „Rozmyslel jsem si to, aby nebyla zakopána jako pes a měla hezký pohřeb,“ vysvětlil kriminalistům.

Zlý návrat

Před soud dnes předstoupila také matka holčičky. „Z práce jsem mu (obžalovanému) volala, připadal mi opilý. To on popřel,“ sdělila. Také popsala, jak objevila ležícího druha a dítě. „Něco mi říkal, když jsem odnášela dítě, otevíral mi dveře výtahu,“ vypověděla svědkyně.

Mimo jiné popřela, že by svého druha zrazovala od nástupu do Bohnic na protialkoholní léčbu. „Šlo o jeho rozhodnutí,“ vysvětlila žena. Také popsala vztah Jiřího N. k alkoholu a co se doma kvůli němu odehrávalo. „Když pil, ryla jsem do něj,“ uvedla.

Předsedkyně senátu dnes konstatovala řadu písemných důkazů a vyslýchala další svědky. Hlavní líčení naplánovala na čtyři dny. Rozsudek by mohl padnout příští týden v úterý.

Autor:
Témata: Praha, pohřeb

Nejčtenější

Ještě den a bylo pozdě, přiznává Poborský o své nemoci

Karel Poborský na oslavách výročí fotbalové Příbrami

„Nechal jsem svůj život dojít na samotný práh a zjistil, že takhle to nejde. Možná stačil den a teď už spolu...

Praha odstranila desítky boxů na klíče od sdílených bytů. Vadí údržbě

V Praze přibývá boxů na klíč od sdíleného bytu. Majitelé bytů je dávají na...

Desítky schránek na klíče odstranili pracovníci údržby veřejného osvětlení v metropoli. Na sloupy je dávají majitelé...

Policie pátrá po řidiči formule, který se proháněl po dálnici D4

Policie hledá řidiče, který jel ve formuli po dálnici D4.

Příbramští policisté pátrají po řidiči formule, který jel po dálnici D4. Řidič je podezřelý z porušení zákona o...

Rusko pohrozilo odvetou. Plán přemístit Koněvovu sochu nebude bez odpovědi

Pomník maršála Koněva se stal znovu terčem vandalů. Stejně jako před několika...

Rusko v pátek pohrozilo odvetou za plány zastupitelů šestého pražského obvodu přemístit sochu maršála Ivana Koněva,...

Zrodil se Pan hráč. Jak Jaromír Bohačík z Markvartovic vystřílel postup

Český křídelník Jaromír Bohačík (vpravo) přihrává kolem Janise Papapetra z...

Kdo by tohle čekal: že si čeští basketbalisté zahrají čtvrtfinále mistrovství světa - a že budou chtít pozlatit ruku...

Další z rubriky

OBRAZEM: Při sbližování tapírů vyžaduje mladá samice pomalé namlouvání

Ve výběhu v dolní části Zoo Praha se od začátku září zabydluje mladičká samice...

Ve výběhu v dolní části Zoo Praha se od začátku září zabydluje mladičká samice tapíra jihoamerického jménem Taluen. Pár...

V pražských Střešovicích vykolejila tramvaj, uvolnila se obruč v podvozku

Ve Střešovicích vykolejila tramvaj, uvolnila se obruč. (17.9.2019)

U tramvajové zastávky Ořechovka vykolejila dopoledne tramvaj. V podvozku se uvolnila obruč. Tramvaj bude vyprošťovat...

Turistka si vařila čaj na sporáku v rychlovarné konvici, způsobila požár

Konvice umístěná na elektrický sporák způsobila požár v hotelu na Praze 1. (15....

Požár v hotelu na Praze 1 způsobila o víkendu postarší turistka z Japonska, která si chtěla na vařiči ohřát vodu na...

Najdete na iDNES.cz