„Průvod historických a současných typů tramvají v takovém rozsahu v Praze dosud nebyl,“ řekl iDNES.cz mluvčí dopravního podniku Jiří Štábl.
V čele pojede původní vůz z roku 1886 tažený koněm. Pak už budou následovat další - jako například salónní motorový vůz ze začátku 20. století, vyhlídkový vůz z doby před 1. světovou válkou a další.
V „průvodu“ se původně mělo objevit 36 různých druhů vozů a souprav, nakonec jich bude zřejmě ještě více.
„Zařadíme do něj i mazací tramvaj,“ prozradil Štábl. Důvodem je především fakt, že mazací se stala mezi fanoušky velmi oblíbenou. Má vlastí facebookovou stránku s více než 6 tisíci fanoušky, dokonce o ní byla složena i píseň (čtěte zde).
Program slavnosti
Průvod tramvají povede po trase: Podrobnosti a celý program: www.mhd140.cz |
A pravděpodobně pojede i nejnovější přírůstek vozového parku - tramvaj Škoda 15T ForCity Alfa, kterou dopravní podnik představil před měsícem.
Tramvaje budou najíždět od 9 hodin na seřadiště na Mánesově mostě, kolona pak vyrazí v 11 hodin na hodinovou vyjížďku, jejíž cíl bude ve smyčce Výstaviště Holešovice.
Oslavy 140. výročí pražské MHD budou probíhat ale i o den dříve. To se v rámci dne otevřených dveří otevře pro návštěvníky depo metra Hostivař, autobusová garáž Hostivař a tramvajová vozovna Strašnice. V jednotlivých provozovnách se představí i vozidla zajišťující opravy a udržování dopravní cesty. Návštěvníci budou moci též nahlédnout do dílen.
Trasa tramvajového průvodu povede ze Smetanova nábřeží:
Dopravní opatření v souvislosti s „průvodem“ tramvajíSmetanovo nábřeží, Křížovnická ulice a na Mánesův most budou od 6 - 12 hodin uzavřeny pro automobilovou dopravu. Objížďky budou vedeny po trasách: - pro směr Klárov - nám. Jana Palacha: nábř. Edvarda Beneše, Čechův most, Dvořákovo nábř., Na Rejdišti, 17. listopadu - pro směr nám. Jana Palacha – Klárov: 17. listopadu, nám. Curieových, Čechův most, nábř. Edvarda Beneše Změny v provozu tramvajových linek: Linka č. 17 bude v době od 5:00 do 12:00 hodin vedena obousměrně) po náhradní trase: Strossmayerovo náměstí - Nábřeží Kapitána Jaroše - Dlouhá třída - Náměstí Republiky - Masarykovo nádraží - Jindřišská - Václavské náměstí - Vodičkova - Lazarská - Myslíkova – Jiráskovo náměstí Linka č. 18 bude v době od 5:00 do 12:00 hodin vedena (obousměrně) po náhradní trase: Národní divadlo – Újezd - Hellichova - Malostranské náměstí – Malostranská ... Linka č. 91 nebude v provozu. V době průvodu budou linky 3, 5, 6, 8, 9, 12, 17, 18, 20, 22, 24 a 26 krátkodobě odkláněny dle okamžité provozní situace. |