Esesáky při Pražském povstání zmátly anglické uniformy, tak se vzdali

  10:55aktualizováno  10:55
Byla sobota 5. května a ulice metropole zkrápěl jarní déšť. Ani nezvykle studené počasí však nezabránilo bojechtivým Pražanům, aby se vydali bránit své město. Psal se rok 1945 a právě vypuklo Pražské povstání, kterého se účastnilo přes třicet pět tisíc povstalců. V jejich řadách bojovalo i několik cizinců.

Britští vojáci, kteří uprchli ze zajetí, pózují s vlajkou Velké Británie v kasárnách na náměstí Republiky. Fotografie vznikla v době Pražského povstání. | foto: Vojenský historický ústav

Cizinci v řadách povstalců byli většinou váleční zajatci uprchlí z transportů smrti. Ke konci války se totiž území protektorátu změnilo doslova v mezinárodní křižovatku, po které se z východu přesouvaly statisíce zajatců i vojáků bojujících armád.

66 let od povstání

Dnes je tomu 66 let, kdy vypuklo Pražské povstání. Povstalcům pomáhali i nacisty zajatí vojáci ze Západu. Jejich uniformy vzbuzovaly u německých posádek strach.

Skličující atmosféru bojů v ulicích metropole zažili na vlastní kůži i dva britští vojáci, kteří utekli z německého zajateckého tábora a několik týdnů se ukrývali v lesích ve Slatině u Kralup nad Vltavou. "Právě fakt, že oba měli stejnokroje anglické armády, využili povstalci při bojích u školy Na Smetance na Vinohradech," vysvětluje historik Tomáš Jakl z Vojenského historického ústavu.

Budova školy byla důležitým opěrným bodem nacistů, kteří dvěma kulomety působili v řadách Pražanů těžké ztráty. Ovšem i přes svízelnou situaci si povstalci dokázali poradit a uchýlili se ke lsti - začali s esesáky vyjednávat. A právě v tento moment sehráli důležitou roli oba Britové.

Jsme součást britského výsadku, tvrdili parašutisté

Seržant Thomas Vokes a vojín William Greig totiž Němce přesvědčili, že jsou příslušníky anglického parašutistického oddílu, který byl shozen jako předvoj spojeneckých armád postupujících na Prahu. Nacisté se domnívali, že v případě nepřijetí kapitulace budou rozdrceni spojeneckým letectvem, což je vyděsilo a odradilo od dalších bojů. O dva dny později celá posádka SS čítající 123 mužů kapitulovala a odevzdala zbraně Pražanům.

Povstání v číslech

Cizinci bojující v Praze
seržant Thomas Vokes, vojín William Greig (Britové), Christian Noorlandt, Herman Andt (Holanďané), desítky Bulharů

Pozn.: Jde o výběr nejznámějších bojovníků.

Počty povstalců
5. května - 19 685
6. května - 29 666
7. května - 33 546
8. května - 35 501

Armáda na straně povstalců
Ruská osvobozenecká armáda (vlasovci) - 18 000; ruští vojáci, kteří po zajetí bojovali na straně Němců a na konci války se proti nim obrátili

Armáda proti povstalcům
Němečtí vojáci - 40 000 (k Praze se přesouvala německá Schörnerova armáda, čítající milion vojáků)

Kolik bylo obětí
Češi (povstalci) - 1 694
Němci - asi 1 000
vlasovci - asi 300
Rudá armáda - asi 30

Podobný trik povstalci zopakovali i 8. května u kasáren Roháče z Dubé ve Vršovicích. I zdejší německá posádka se při pohledu na anglické uniformy radši vzdala a kasárna vyklidila.

O něco dále se do bojů o vysočanské nádraží zapojili další dva cizinci - Holanďané Herman Andt a Christian Noorlandt z Rotterdamu. Druhý jmenovaný byl dokonce velitelem obrněného transportéru, který povstalci ukořistili německé posádce v Nové škole ve Vysočanech.

"Panzery" v ulicích Prahy údajně ničil i Holanďan

Ovšem při obraně nádraží se dostal společně se svými muži pod těžkou palbu a musel se stáhnout do Holešovic. Zde se zapojil do bojů u Trojského mostu, kde byl raněn. Vyléčili ho čeští doktoři v nemocnici na Bulovce. Tedy ve stejné nemocnici, kde svým zraněním o tři roky dříve podlehl zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich - jaký paradox. "O Noorlandtovi se dokonce povídá, že v ulicích Prahy zneškodnil pancéřovými pěstmi několik obrněnců," říká Jakl.

Dokonce se tento Holanďan stal předlohou filmové postavy ve Vávrově Němé barikádě. Zde však jeho roli sehrála Polka, která utekla z koncentračního tábora. Pravdu o zničených německých vozidlech již nikdo nezjistí. Tak jako tak jeho hruď v roce 1946 ozdobil Československý válečný kříž od prezidenta republiky.

Afričan a Československý rozhlas

Když byla v době povstání zničena budova rozhlasu na Vinohradech, přesunula se náhradní vysílačka do Strašnic. A právě tady hlásil zprávy v angličtině Etiopan - tehdy Habešan. Nikdy se však nepodařilo zjistit, o koho šlo.

Do bojů v Praze se zapojily také desítky Bulharů - dříve dělníků a zahradníků, kteří v metropoli pracovali. „Hodně jich pak padlo v bitvě o Reitknechtku na Pankráci. V současnosti jsou pohřbeni na vojenském hřbitově na Olšanech,“ uzavírá historik Jakl.

Autor:

Nejčtenější

Sparta - Bohemians 1:0, pískot po výhře, rozhodla penalta v nastavení

Adam Hložek ze Sparty (vlevo) sleduje, zda si Vladislav Ljovin z Bohemians v...

Sparťanští fotbalisté zahájili jarní část sezony vítězstvím 1:0, po kterém publikum na hráče pískalo a vyhánělo trenéra...

Sparta se dohodla s Che-nanem, Dočkal míří do Číny ukončit kontrakt

3:0! Sparťanský záložník Bořek Dočkal mohutně oslavuje závěrečný gól 281....

Fotbalová Sparta zásadně pokročila k angažování Bořka Dočkala. Překonala nejsložitější překážku, definitivně se...

Slavia - Genk 0:0, tyče i spousta šancí, domácí ale gól nedali

TVRDÝ STŘET. Brankář Genku Danny Vukovic se pokouší vyboxovat míč ve vzdušném...

Mnoho příležitostí měli fotbalisté Slavie v úvodním utkání play off Evropské ligy proti Genku, jenže ani jednu...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Pro kvalitní čokoládu či kazeťák museli lidé do Tuzexu. Bony nabízela mafie

V Tuzexu u budovy Transgas (na snímku pohled z tehdejší třídy Lidových milicí,...

Dlouhé fronty před obchody, kolem kterých se nenápadně pohybovali překupníci neboli veksláci. Ti nabízeli bony neboli...

Další z rubriky

VIDEO: Řidič se zamkl v autě už naloženém na vůz odtahové služby

Muž se před odtahem auta zavřel uvnitř

Odtah vozidla z centra Prahy strážníkům ve středu odpoledne zkomplikoval jeho majitel. Ten se během hádky s hlídkou...

Začala demolice Transgasu na Vinohradech, budova je ale na prodej

Na pražských Vinohradech začala plánovaná demolice souboru budov Transgas. (15....

V pátek začala plánovaná demolice souboru budov Transgas na Vinohradské třídě v Praze. Jeden z menších objektů začal...

Za napadení pokřikujícího studenta navrhla žalobkyně policistům podmínky

Policisté Jan Nekvapil a Martin Kopp u Obvodního soudu pro Prahu 2 (5. ledna...

Státní zástupkyně navrhla podmíněné tresty a pětiletý zákaz činnosti dvěma policistům, kteří podle obžaloby ubližovali...

Najdete na iDNES.cz