Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Turistů je moc, zpoplatnit Karlův most je ale nereálné, říká šéf rozvoje Prahy

Podle komisařů UNESCO, kteří na jaře navštívili Prahu, město i stát málo chrání hodnoty, pro které byla historická část Prahy na seznam zapsána. Problém s výtkami UNESCO podle ředitele Institutu plánování a rozvoje Ondřeje Boháče Praha nevyřeší, pokud si sama nedefinuje, jak by měla se svým historickým centrem nakládat.
Podle ředitele Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy Ondřeje Boháče je...

Podle ředitele Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy Ondřeje Boháče je zpráva z UNESCO, kterou Praha obdržela, standardní kontrolou, jak UNESCO památky ze seznamu hlídá. „Není to tak, že bychom dostali třídní důtku,“ říká Boháč. | foto: Dan MaternaMAFRA

Ministerstvo kultury obdrželo od odborníků z UNESCO zprávu hodnotící, zda Praha dostatečně chrání své historické centrum, které je od roku 1992 zapsáno na elitním seznamu světového kulturního dědictví. Podle komisařů, kteří metropoli navštívili na jaře, ho stát dostatečně nechrání a historické centrum by se mohlo ocitnout na seznamu ohrožených památek.

Ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Ondřej Boháč si však myslí, že se výtka zbytečně zveličuje, a to kvůli střetu dvou názorových skupin.

Hrozí nám vyškrtnutí ze seznamu UNESCO?
Nehrozí. Myslím, že by Praha s UNESCO měla mít partnerský vztah. Neměli bychom to vnímat jako nějaký diktát, ani to tak v monitorovací zprávě není formulováno. Daleko větší problém je, jak je to u nás interpretováno a prezentováno a že celé to téma ohledně UNESCO je tady náš interní pražský souboj mezi různými názorovými skupinami a UNESCO se používá jen jako poměrně velké argumentační dělo.

V čem tkví ten souboj?
Zjednodušeně jsou tady dvě skupiny, kdy jedna říká: V roce 1992 jsme se zapsali, a tak to vše musí zůstat a musí se to zakonzervovat. A druhá skupina říká: Všechny ty hodnoty máme zachovávat a chránit, ale musíme také město rozvíjet – tedy, můžeme město citlivě dostavovat a doplňovat o další vrstvy, což neznamená zničit centrum, znamená to umožnit v něm nějaký život. A to je náš základní konflikt, který nikdy nebyl vyřešen, a pokud si ho nevyřešíme, tak s UNESCO nebude klid.

A z čeho pramení tato rozpolcenost?
Praha byla zapsána na seznam UNESCO v roce 1992, v té porevoluční euforii, čímž se dostala do elitního klubu. Nepředcházela tomu však diskuse, co s centrem města chceme udělat. To se nikdy nevyřešilo.

I když to nemáme definováno, převažuje jeden z těchto směrů?
Myslím si, že ne. Bylo už tolik snah a územních plánů, které se nikdy ve finále neschválily právě proto, že ta věcná dohoda na tom základním chybí. Takže to není tak, že bychom centrum konzervovali nebo že bychom ho ničili. Myslím si, že se prostě neděje nic. Že jsme sice opravili domy a je to krásné, ale mrtvé, jak říká pan profesor Šik (profesor architektury Miroslav Šik, pozn. red.). Ale co se mezitím bohužel potichu děje a co je smutný efekt, kdy my se hádáme o UNESCO a o domy, ale mezitím odešlo z centra města dvacet tisíc lidí a to centrum je dnes reálně mrtvé, je tam pár sympatických enkláv, třeba na Malé Straně a podobně, ale celkově centrum dostalo hodně zabrat.

Čím?
Tím, že je UNESCO spojeno s masovým turismem, jehož důsledkem je něco, co Prahu objektivně ničí. Ne, že bychom nepotřebovali turismus, je významnou částí ekonomických příjmů a jeden z důležitých nástrojů ekonomiky, ale chtěli bychom mít i nástroj, jak ho kultivovat. A bohužel není pravda, že tím, že jsme v UNESCO, že by k nám jezdili kulturnější turisté, kteří by tady strávili třeba více času a více by to město pochopili. Tak to není. Výsledek je, že se sem jezdí levně pít alkohol a že se tím ohromným návalem vymývá identita města, tedy vlastně to, proč jsme se na ten seznam dostali.

7. října 2018

Dá se vůbec masový turismus regulovat?
Špatně. A je to opravdu celosvětový problém. Navíc s narůstající ekonomickou dostupností cestování a obecně s růstem bohatství je to problém stále větší.

Praha se může dostat na seznam památek v ohrožení, varuje UNESCO

A lze s tím tedy něco dělat?
Jsou určité nástroje, a to restriktivní, anebo pozitivní. Tím restriktivním je například vstupné, že bychom třeba vybírali vstupné do centra nebo na Karlův most, možná by to vygenerovalo opravdu hodně peněz, ale nebylo by to asi moc reálné. Co si ovšem myslíme, že bychom opravdu mohli zkusit, je, že bychom tu extrémní zátěž, která je nyní v centru, zkusili dostat více do města, což znamená budovat na prstenci centra nové hodnoty, které přilákají turisty. Dnes když se jde v Praze za novou architekturou, tak se jdou všichni podívat na Tančící dům, což je architektura dvacet let stará. A když se ptají, kde máme ten „down town“, s nadsázkou říkáme, můžete zkusit Pankrác. Takže bychom měli alespoň tohle zkusit, aby se ta extrémní zátěž, která je na dvou náměstích a třech ulicích, rozprostřela na více míst. My jsme rádi, že jsme v UNESCO, ale důsledek, který dnes pociťujeme, je negativní.

Je to pro nás moc svazující?
Asi ano. Protože nám říkají: Tady máte nějakou hodnotu, tu musíte takto udržet a za to vám posíláme osm milionů turistů ročně. To nemáte moc manévrovacího prostoru.

Jednou z výhrad komisařů v monitorovací zprávě je výtka, že si Praha nechává narušovat svou střešní krajinu některými příliš vysokými nově postavenými budovami. Je to problém?
Myslím, že objektivně s tím problém není. A že výšková regulace je jedním z těch interních sporů, o kterých jsem mluvil.

Takže si za to můžeme sami?
Ano, sami.

Začala platit vyhláška proti převlekům, první pokutu dostal myšák Mickey

Dalším požadavkem je i přepracování Metropolitního plánu. Vidíte v něm problém? A je reálné ho přepracovat?
Metropolitní plán není ohrožením zápisu na seznamu UNESCO. Protože tento plán jako první územní plán Prahy, kam paměť sahá, definuje hodnoty, charakter a cenné věci, které Praha má. Hovoří o nich a snaží se je chránit, to žádný předchozí plán nedělal a ani ten stávající, který je platný, to neřeší. Jestli je ohrožením Metropolitní plán, tak jsme ale v ohrožení už dvacet let, protože stávající územní plán nástroj výškové regulace nezná. Takže to je jenom účelová argumentace, a to proto, že se Metropolitní plán nyní projednává, tak se přihodí na hromádku „problém“.

Padlo přirovnání, že by se Praha mohla ocitnout v podobné situaci, jako byly Drážďany, které nakonec byly ze seznamu UNESCO vyškrtnuty. Je to relevantní přirovnání, nebo je to v tuto chvíli spíše hysterie?
Přijde mi, že to je spíše ta druhá varianta. Praha nepřipravuje stavbu takového charakteru, jako byl most v Drážďanech, kvůli kterému je vyškrtli. Myslím si, že jde opravdu jenom o alarmismus tady u nás doma.

  • Nejčtenější

Ostuda českého fotbalu. Pohár končil bitkou fanoušků, zasáhli těžkooděnci

22. května 2024  20:41,  aktualizováno  22:54

Místo vítězného křepčení s pohárem hromadná bitka fanoušků. Ostuda, ze které se bude český fotbal...

Vychytávka jako z Jamese Bonda. Řidič za jízdy měnil na autě poznávací značky

22. května 2024  14:23

Pražští policisté si na začátku května všimli vozu, které nemělo odpovídající poznávací značku a...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Divácký rekord? Pro Česko není velkou výzvou, spíš by MS mělo hostit častěji

20. května 2024  6:29

Asi žádné jiné číslo se při fanouškovských náletech na hokejovém mistrovství světa neřeší víc. 741...

Plzeň - Sparta 1:2, k titulu i pohár. Finále rozhodl v nastavení Birmančevič

22. května 2024  17:14,  aktualizováno  20:03

Sparťanští fotbalisté po pěti dnech slaví další trofej. Po zisku titulu zvítězili ve finále...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Lezci přimontovali na obchodní dům Máj i druhého motýla od Černého

19. května 2024  17:06

Na fasádu obchodního domu Máj na pražské Národní třídě dělníci v neděli namontovali druhého...

80 bodů není dost. V Praze neuspěli ani žáci s vysokým průměrným výsledkem

25. května 2024  11:25

„Smutné je, že i dítě, které se dva roky připravuje na Cermat a poslední půlrok navíc velmi...

VIDEO: Černého motýli na Máji už mávají křídly. Lidé si je fotí i natáčí

25. května 2024  10:11

Dvě plastiky motýlů od výtvarníka Davida Černého umístěné na fasádu obchodního domu Máj na pražské...

Sestoupí Zlín, nebo někdo jiný? Baník s Boleslaví o poháry. A o co jde v Evropě?

25. května 2024  7:51

Když závěrečné dějství není poslední. V 5. kole nadstavbové části fotbalové ligy se rozhodne o...

U výjezdu z tunelu Blanka se převrátil kamion. Vysypal se z něj papírový odpad

24. května 2024  16:33,  aktualizováno  18:22

V pátek kolem poledne se u výjezdu do tunelového komplexu Blanka v Praze 8 převrátil návěs kamionu....

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMECHANIK - I ABSOLVENTI (30-45.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...