Praha 5 chce zlikvidovat skládku v Motole, stálo by to půl miliardy

  9:57aktualizováno  9:57
Městská část Praha 5 hledá způsob, jak vyřešit problém s motolskou skládkou. Ta je nestabilní, plná nebezpečných látek a její odtěžení a odvoz vyjde zhruba na půl miliardy korun. Náklady by radnice chtěla částečně snížit takzvaným přesvahováním skládky do sousedního údolí.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

V 70. letech se na území, které dnes ohraničuje nemocnice Motol, Plzeňská ulice a Břevnov, navážel například odpad ze stavby metra. V roce 2004 stav skládky výrazně zhoršila nevýhodná smlouva, kterou za městskou část podepsal s firmou EkoMotol CZ kontroverzní exstarosta Milan Jančík (ex-ODS).

Společnost měla skládku za symbolické nájemné rekultivovat, místo toho ale území dále zavážela odpadem. Nevýhodnou smlouvu sice radnice v roce 2014 vypověděla, ale skládka zůstala v havarijním stavu.

Současný stav motolské skládky zhodnotila analýza rizik, kterou si městská část nechala vypracovat v loňském roce. Vyplynulo z ní, že skládku tvoří velké množství nebezpečných odpadů, což se projevuje na zvýšeném obsahu těžkých kovů, ropných látek nebo toluenu.

Nebezpečné látky obsahují i podzemní vody. „Byla zjištěna také významná karcinogenní rizika,“ píše se v analýze. Nekontrolovatelné a nesprávné navážení odpadu během let navíc způsobilo, že je těleso skládky nestabilní a hrozí jeho zhroucení.

Analýza navrhla tři možné varianty, jak stav skládky řešit. Radnice proto nechala vypracovat další studii, která nakonec doporučila skládku částečně odtěžit, kontaminovanou zeminu odvézt a území následně rekultivovat. Doporučení studie by měli příští týden schválit radní městské části.

Jenže tento postup by mohl vyjít i na půl miliardy korun. Městská část proto uvažuje o tom, že těleso skládky rozprostře do údolí mezi severní hranou skládky a Břevnovem.

„Přesvahováním bychom zabezpečili stabilitu tělesa za menší náklady. Jinak bychom museli zeminu odvážet kamiony až do Mělníka,“ říká místostarosta Prahy 5 Martin Slabý (ANO) s tím, že by městská část mohla ušetřit zhruba třetinu nákladů.

Pomoci musí magistrát

Radnice má k dispozici také stanovisko České zemědělské univerzity, které říká, že je takový plán možný.

„To údolí je biologicky nekvalitní, les, který tam je, postupně usychá, takže je jeho životnost malá,“ uvádí Slabý.

Připouští ale, že mohou plán radnice zdržet třeba výtky ochránců přírody. „Začátkem příštího roku chceme začít tuto severní variantu projednávat,“ dodává.

Historie motolské skládky

  • Motolská skládka byla založena v roce 1972 a dále rozšířena v roce 1979. Využívána byla pro ukládání stavebních odpadů během stavby pražského metra a materiálů ze stavby nemocnice Motol.
  • V roce 2004 pronajal tehdejší starosta Prahy 5 za ODS Milan Jančík pozemky motolské skládky firmě EkoMotol CZ. Ta měla skládku rekultivovat a proměnit ve sportovní a odpočinkový areál. Místo toho však firma nekontrolovatelně navážela další stavební odpad. Vzhledem k minimálnímu pronájmu si navíc zajistila poměrně vysoké zisky.
  • Nevýhodnou smlouvu sice radnice v roce 2014 vypověděla, skládka však po desetiletém pronájmu zůstala v havarijním stavu.

I v případě, že by se Praze 5 podařilo prosadit levnější variantu sanace skládky, tedy přesvahování do severního údolí, není v silách radnice pokrýt náklady z vlastních zdrojů. „Obrátíme se proto s žádostí o prostředky na ministerstvo životního prostředí i na magistrát,“ uvádí místostarosta.

Problém s kontaminovanými podzemními vodami, které ze skládky vytékají, by mělo vyřešit jejich zatrubnění. Městská část navíc po několika dalších měřeních skládku v letošním roce oplotila. „To území je nebezpečné jako celek. Našly se tam asfalty, komunální odpad i azbest. Není možné, aby tam chodili lidé třeba sportovat. Což se běžně dělo,“ vysvětluje vedoucí odboru správy veřejného prostranství a zeleně Prahy 5 Jan Zeman.

Radnice chce úhradu škod

Poté, co by Praha 5 skládku přesvahovala do údolí, přišla by řada na další krok. Tím je uzavřít tělesa speciální fólií a následné zasypání zeminou. „Chtěli bychom pak na tom území vybudovat singltrekovou dráhu, tedy terénní stezky pro cyklisty,“ přibližuje plány radnice Slabý. 

Radnice hodlá zároveň v nejbližší době podat na společnost EkoMotol CZ trestní oznámení a bude se dožadovat finanční náhrady vzniklé škody. „Nejsem si ale jistý, zda se finančního vyrovnání domůžeme,“ říká místostarosta.

Celkovou výši škody, která městské části působením firmy vznikla, zatím nechce komentovat, dokud nebude zpracováno trestní oznámení.

Skládka odpadu v Motole.

Skládka odpadu v Motole.

Mapy poskytuje freytag & berndt vydavatel nejrozsáhlejšího obrazového vlastivědného průvodce o naší zemi Český atlas.

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Sparta se dohodla s Che-nanem, Dočkal míří do Číny ukončit kontrakt

3:0! Sparťanský záložník Bořek Dočkal mohutně oslavuje závěrečný gól 281....

Fotbalová Sparta zásadně pokročila k angažování Bořka Dočkala. Překonala nejsložitější překážku, definitivně se...

Dukla - Sparta 2:3, hosté vedli jen jednou, v závěru rozhodl Tetteh

Benjamin Tetteh se raduje z třetího gólu Sparty proti Dukle.

Sparťanští fotbalisté dvakrát prohrávali, ale silou vůle zápas na hřišti posledního mužstva ligy otočili. V dohrávce...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Slavia - Genk 0:0, tyče i spousta šancí, domácí ale gól nedali

TVRDÝ STŘET. Brankář Genku Danny Vukovic se pokouší vyboxovat míč ve vzdušném...

Mnoho příležitostí měli fotbalisté Slavie v úvodním utkání play off Evropské ligy proti Genku, jenže ani jednu...

Další z rubriky

U Krušovic se čelně střetla dodávka a auto. Pro raněné letěl vrtulník

Při čelním střetu dodávky a auta se u Krušovic zranili čtyři lidé (16. února...

K vážné nehodě osobního auta a dodávky na Rakovnicku vzlétal v sobotu dopoledne vrtulník letecké záchranné služby....

Žena vezla v tašce na koloběžce 400 tisíc korun, okradl ji cyklista

Cyklista, který okradl ženu v pražské ulici Na pěšině.

Dost neopatrně si počínala žena, která v Praze 8 převážela několik set tisíc korun v tašce na řídítkách koloběžky. V...

TSK spustila další etapu podepření mostu u Vltavské, instaluje se nosník

Lidé musí kvůli uzavírce silničního mostu vystoupit u stanice metra Vltavská a...

Technická správa komunikací (TSK) dnes dopoledne začala instalovat nosník, který podepře most u stanice metra Vltavská....

Najdete na iDNES.cz