Podnikatelem roku Prahy a středních Čech se stal nadšený geodet

  18:51aktualizováno  18:51
Podnikatelem roku 2010 Prahy a středních Čech se stal Martin Hrdlička, majitel stejnojmenné rodinné společnosti. Po listopadu 89 založil spolu se svým otcem jednu z prvních soukromých geodetických kanceláří v České republice. Uspěl zejména díky komplexnosti služeb, které dnes jeho firma nabízí i mimo geodézii.

Podnikatelem roku 2010 Prahy a středních Čech se stal Martin Hrdlička. | foto: Magistrát hl. m. Prahy

O založení rodinné firmy přemýšlel Martin Hrdlička už na studiích. Jeho otec Miroslav vystudoval geodézii, které se plně věnoval po celý život.

"Nejsem přímo vystudovaný geodet, studoval jsem jiný technický obor ve stavebnictví - meliorace. To ale neznamená, že nejsem geodet duší. Už od dvanácti let jsem otci pomáhal při různých pracích. Takže i když jsem to nikdy nestudoval, tak jsem geodézii vždycky dělal," vysvětlil Hrdlička.

Svoji firmu založil se svým otcem hned po sametové revoluci. "V 90. letech nebylo vůbec jednoduché s tímto druhem podnikání začínat. V České republice fungovaly v té době velké státní geodetické společnosti, s malou soukromou firmou nechtěl nikdo spolupracovat," vzpomíná na své podnikatelské začátky.

Právě proto začal své služby nabízet nejprve v Německu. Tady získal prvotní kapitál. Teprve později se mu podařilo získat i české zákazníky. Jak se firma rozvíjela, dosáhla postupně špičkového technického vybavení. Poté začala - jako jedna z prvních v České republice - nabízet komplexní digitální zpracování geodetických prací.

Pro firmu jsou nejdůležitější kvalitní lidé, říká podnikatel

Dnes jeho společnost nabízí služby, které zasahují i mimo geodézii, jako např. mapový server MAWIS či projektování. Skupinu Hrdlička Group tvoří v současné době pět společností. Dokázala se prosadit na českém i evropském trhu a do budoucna počítá s dalším rozvojem.

Martin Hrdlička si podle svých slov dobře uvědomuje, že pro firmu jsou klíčoví kvalitní zaměstnanci. Své spolupracovníky se snaží nadchnout a nakazit je svým nadšením.

U podnikatele je podle něj důležité, aby byl pracovitý, bojovný a férový. Když potřebuje dobít energii, dělá to především v rodinném kruhu s manželkou a se svými pěti dětmi. Cestuje, má rád přírodu a také ornitologii.

O vítězství Martina Hrdličky rozhodla nezávislá porota, které předsedal Eduard Kučera ze společnosti AVAST Software, držitel titulu Podnikatel roku 2009.

"Podnikatelé mají za sebou velmi těžké období, které nám opět ukázalo, že s podnikáním je spjato i velké riziko a zodpovědnost," řekla Magdalena Souček ze společnosti Ernst & Young, která soutěž pořádá.

O SOUTĚŽI PODNIKATEL ROKU

Soutěž Podnikatel roku, která vybírá nejúspěšnější průkopníky v oblasti podnikání, byla založena společností Ernst & Young v USA v roce 1986. Během své existence se rozšířila do řady zemí celého světa a v současné době se pravidelně vyhlašuje již v téměř 50 zemích na šesti kontinentech.

Jejím cílem je ukázat veřejnosti vynikající osobní příklady na poli podnikání, které mohou být vzorem pro mladé, začínající podnikatele. Soutěž Podnikatel roku je koncipována jako mezinárodní, proto jsou kritéria, podle nichž jsou posuzováni jednotliví účastníci, ve všech zemích srovnatelná.

Autoři: ,

Nejčtenější

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Praha 6 vyhlásila dopravní nouzi, trpí pod náporem vozidel

Kolony v Praze během dočasného uzavření tunelu Blanka. (11. dubna 2018)

Městská část Praha 6 ve čtvrtek vyhlásila Stav dopravní nouze. Návrh odsouhlasilo 29 z 38 přítomných zastupitelů. Ti...

Trampové nechali kamaráda vozíčkáře u lomu Amerika, zůstal tam dvě noci

Vozíčkář zůstal dvě noci u lomu Amerika, nechali ho tam kamarádi. (17. 6. 2019)

U lomu Velká Amerika na Berounsku zůstal po dvě noci opuštěný vozíčkář, který se sám nedokázal dostat pryč. Podle...

Pacientku nechali ležet šest hodin na chodbě. Nemocnice pochybení popírá

Nemocnice chodba

Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov nechala na nemocniční chodbě ve středu ležet postarší ženu šest hodin. Alespoň...

Další z rubriky

Výbuchy, zranění. Obchodní dům na Smíchově cvičně obsadili teroristé

Pražská policie nacvičovala zásah při teroristickém útoku na Smíchově....

Policisté od půl jedné v noci trénovali v obchodním centru na pražském Smíchově zásah při teroristickému útoku. Bylo to...

Trampové nechali kamaráda vozíčkáře u lomu Amerika, zůstal tam dvě noci

Vozíčkář zůstal dvě noci u lomu Amerika, nechali ho tam kamarádi. (17. 6. 2019)

U lomu Velká Amerika na Berounsku zůstal po dvě noci opuštěný vozíčkář, který se sám nedokázal dostat pryč. Podle...

Na koupališti Lhotka utonul starší muž, nepomohla ani rychlá akce

Na koupališti Lhotka se utopil starší muž. (18.6.2019)

Na koupališti Lhotka v Praze 4 se odpoledne utopil starší muž. Ve vodě ho zhruba po 15 minutách od nahlášení našel...

Najdete na iDNES.cz