Vyšehradská krypta uvítá další slavné jméno, ostatky Karla Högera

  11:49aktualizováno  11:49
Do krypty vyšehradského Slavína budou v sobotu uloženy ostatky mimořádného českého herce Karla Högera. Podobný akt se na Vyšehradě naposledy konal před více než sedmi lety. S nápadem přišla hercova manželka. Návrh jednomyslně podpořilo prezidium Herecké asociace, vedení české první scény i Národní muzeum.

"Není pochyb o tom, že sem patří," říká předseda spolku Svatobor Václav Liška o Karlu Högerovi. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Slovo kultura lze u Karla Högera psát s takovou samozřejmostí a oprávněností jako u málokteré jiné celebrity 20. století. Tuto větu napsal před třemi lety publicista a teatrolog Vladimír Just. Stalo se tak u příležitosti stého výročí narození tohoto významného herce.

Ač zemřel již před více než šestatřiceti lety, pravdivost Justových slov v sobotu dopoledne nadobro stvrdí pietní akt, při kterém ostatky Karla Högera spočinou v kryptě českého panteonu Slavín na Vyšehradě.

"S touto myšlenkou přišla manželka pana Högera a bez jakýchkoliv pochybností odpovídá poslání, jež bylo zamýšleno zakladateli Slavína," řekl Václav Liška, předseda spolku Svatobor, který dominantu Vyšehradského hřbitova spravuje.

Jméno legendárního umělce se silným charizmatem a podmanivým hlasem se v zaklenuté kryptě objeví na leštěné desce ve společnosti dalších bardů Národního divadla, Jaroslava Marvana či Zdeňka Štěpánka.

V Bohatě zdobené kryptě je pohřbeno 55 významných osobností, například Jan

O tom, že jde o poměrně vzácnou událost, hovoří fakt, že posledním, jehož ostatky skončily mezi nynějšími pětapadesáti osobnostmi, byl dirigent a skladatel Oskar Nedbal.

Ačkoliv zdeptán těžkým osudem ukončil svůj život skokem z okna záhřebského divadla již v roce 1930. "Akt se konal v květnu 2006, kdy tam byly uloženy ostatky převezené ze hřbitova v Chorvatsku," řekl jednatel spolku, historik Václav Potoček.

Poslední skutečný pohřeb Slavín pamatuje v roce 1996, kdy byla do krypty uložena urna s ostatky světově proslulého dirigenta Rafaela Kubelíka, který ten rok zemřel ve Švýcarsku.

Zbývající hrobka na Slavíně možná zůstane prázdná

V bohatě zdobené a běžně nepřístupné kobce, která se skrývá pod monumentálním sarkofágem se sochou okřídleného Génia vlasti, zůstane ještě jedna prázdná hrobka.

"Ta je určena pro uložení jedné rakve nebo maximálně sedmi uren. To znamená, že jedno volné místo by eventuálně mohlo sloužit buď jednomu čestnému pohřbu v rakvi, nebo pohřbům v urnách," dodal Potoček. Přitom upozorňuje, že možná zůstane navždy prázdné.

"Samozřejmě nelze spekulovat, kdo by si toto čestné místo zasloužil a kdo ne, to by skutečně nebylo etické. Nicméně tento způsob pohřbívání, tedy na společném místě, je už s koncem 20. století vlastně taková historicky uzavřená záležitost. Rodiny řady význačných umělců, kteří by si jistě takové místo spočinutí zasloužili, si přejí, aby byli pochováni v rodinných hrobech," vysvětlil Potoček.

Podle něj se v poslední době hovořilo například o slavném herci Radovanu Lukavském či Rudolfu Hrušínském, ale ti jsou pohřbeni právě v rodinných hrobech. "Pan Höger nemá potomky, proto je to trochu jiný případ," uzavřel Václav Liška.

Podívejte se do krypty na vyšehradském hřbitově

Autor:

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Za pomalování Karlova mostu musí oba Němci platit, pět let nemohou do Česka

Soud muže na pět let vyhostil z Česka. (18. 7. 2019)

Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal dva německé turisty za posprejování Karlova mostu. Za trestný čin poškození cizí...

Požár skladu s bateriemi je pod kontrolou. Škoda dělá přes pět milionů

Požár haly s bateriemi v Tursku u Prahy. (16. 7 .2019)

Po osmi hodinách se hasičům podařilo dostat požár skladu baterií a drobných elektrospotřebičů v Tursku u Prahy pod...

Babička zmizelé Valerie dostala osm let, mimořádně zvýšený trest nepadl

Obžalovaná Soňa K. u Obvodního soudu pro Prahu 3 (16. 7. 2019)

Soud potrestal babičku pohřešované Valerie osmi lety odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Státní zástupkyně navrhla...

Kouč Jílek: Dostali jsme pořádnou facku, hodně lidem to nahraje

CO S TÍM? Zadumaný sparťanský trenér Václav Jílek během neúspěšného zápasu se...

Nikdy na jeho tým nepřišlo doma tolik fanoušků. „Skoro patnáct tisíc lidí, fantastická atmosféra a my se jim odvděčíme...

Další z rubriky

Aby se lidé nezabývali politikou, komunisté je lákali do hal a tělocvičen

Areál na Štvanici s centrálním dvorcem obklopeným strmými tribunami byl...

Jedním ze sloganů, které metropole pro svoji propagaci používá, je Praha sportovní. Pohledem na statistiky z doby před...

Střelbou na pražských školách hrozil mladík z Británie, chtěl pozornost

Ilustrační snímek

Českým policistům se ve spolupráci s kolegy ze zahraničí podařilo nalézt autora anonymů, které vyhrožovaly střelbou v...

Nový stavební zákon už vyvolává emoce, Praha chce vlastní předpisy

Hlavně developeři si stěžují na komplikované a zdlouhavé vyřizování stavebního...

Česká republika vykazuje jeden velký paradox: stavební rozvoj země stagnuje v době největšího ekonomického růstu. Nutně...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz