"Nesmyslně dublují funkce například s dopravní policií. To ve svém důsledku znamená, že více jak devadesát procent své činnosti věnují řešení dopravních přestupků, ale přitom nejsou schopni zvýšit bezpečnost Pražanů a turistů v ulicích a efektivně bojovat s nešvary, kterými jsou pouliční prodej drog nebo kapsářství," opřel se do fungování městské policie primátor Bohuslav Svoboda.
Primátor podle svých slov nekritizuje konkrétní strážníky, ale systém, jakým městská policie funguje. Vadí mu nejen vnitřní organizace a způsob přímého výkonu služby, ale i pověst u veřejnosti nebo nastavení protikorupčních opatření.
Analýza, kterou si nechal udělat, zjistila, že dochází k duplicitě u činností městské policie, která má například svůj vlastní lezecký oddíl, potápěčský oddíl, odstraňuje včely, čímž dubluje práci hasičů. Také prý nahrazuje čistě privátní sektor například kynologickou poradnou.
Chybí také mapa kriminality, podle které by se řídila činnost a umístění hlídek.
"Navrhuji zavést systém mapy kriminality, kam musí být zahrnuty poznatky městské policie, policie, případně pověřených pracovníků města. Pro obchůzkovou činnost budou preferovány cyklohlídky. Zároveň budu trvat na prohloubení přístupu ´poznej svého strážníka´ a více seznamovat veřejnost se strážníky hlídkujícími v jejich domovské lokalitě," řekl primátor.
Zbytečné úředníky propustí
Zároveň se vedení města chystá u městské policie propouštět, a to mezi úředníky.
"Úřednický aparát je předimenzovaný. Dojde k propouštění, uskuteční se personální a procesní audit na všech úrovních. Náš cíl je jediný - viditelná přítomnost strážníků v ulicích, včetně preventivního působení. Městská policie už nesmí být extravagantní sbírkou strojů všech možných značek, typů, cenových kategorií a účelů použití," řekl Svoboda.
Svými kroky chce primátor docílit zejména a právě toho, aby lidé viděli strážníky v ulicích. "Přítomnost strážníků zejména v rizikových lokalitách je nezastupitelná a nenahraditelná sebedražším technickým vybavením," řekl.