Biodynamické veřejné osvětlení ve středočeských Hrusicích (7. 2. 2019) | foto: Petr Kozlík, MAFRA

Šetrné lampy v Hrusicích dosvítily, podle znalce jsou nebezpečné

  • 46
Po několika měsících se ve středočeských Hrusicích rozebírají lampy, které měly být šetrné k přírodě a člověku. Obec je nakonec u dodavatele reklamovala s tím, že jsou nebezpečné pro řidiče. Podle dodavatele šlo o drobnosti, které bylo možné jednoduše opravit.

Biodynamické lampy veřejného osvětlení v Hrusicích v Praze-východ dosvítily. Měly být šetrné k přírodě i k biorytmům člověka, ale radnice obce na základě rad odborníků nedávno zjistila, že jejich provoz s sebou nese několik rizik. 

„Lampy nesvítí podle norem pro tento druh komunikace, při příjezdu automobilu se rozsvěcely až po průjezdu, chodci byli špatně vidět, stožáry také neplnily normy,“ vysvětlil starosta Petr Sklenář (Nezávislí pro Hrusice).

Z obavy o zdraví místních lidí proto zastupitelstvo rozhodlo odstoupit od smlouvy s firmou Enstore, která obci osvětlení za téměř půl milionu korun dodala. Firma původně chtěla závady vyřešit, ale nestihla termín a zastupitelé jí odmítli prodloužit lhůtu. „Nám obec řekla, na jakou úroveň máme světla nastavit, tak jsme to tak nastavili. Ale intenzita svícení, nebo rychlost reakce na projíždějící auta, to vše bylo možné nastavit okamžitě dálkově,“ řekl za dodavatele Pavel Musil.

Déle trvalo čekání na výrobu nových sloupů, které se měly vyměnit v místech, kde byl silný vítr a kde hrozilo, že se při jeho nárazech ohnou.

Firma Enstore nakonec přijala reklamaci obce a nyní demontuje jedenáct lamp v asi půlkilometrovém úseku. Vrátí navíc obci peníze za technologii.

Biodynamické lampy měly být alternativou pro osvětlení v obcích i městech. Jejich osvětlení respektuje denní cyklus tím, že v deset hodin večer změní barvu na oranžovou bez takzvané modré spektrální složky, která podle zastánců této technologie narušuje regeneraci organismu u zvířat i lidí. Když v okolí nejde žádný chodec nebo nejede auto, svítí v oranžovém spektru, v opačném případě zvýší intenzitu.

Lampy v Hrusicích byly navíc světově unikátní v tom, že měly vlastní solární napájení.

Chráníme člověka, nebo přírodu? ptá se znalec

Zmiňované vlastnosti nové technologie napadl soudní znalec z oboru osvětlování Tomáš Maixner, podle jehož závěrů se obec rozhodovala, zda si systém ponechá. Hlavní problém Maixner vidí právě v absenci modré složky během večerního svícení, kdy lampy mění intenzitu osvětlení z bílé na oranžovou.

Biodynamické osvětlení na solární energii

  • Systém byl ve středočeské obci Hrusice zprovozněn loni v prosinci. 
  • Za 11 lamp obec zaplatila 480 tisíc korun. Jejich životnost se odhaduje na 25 let. 
  • Po setmění lampy měnily barvu z bílé na oranžovou. Lampy v té době svítily bez modré spektrální složky. 
  • Naplno zářily jen ve chvíli, když někdo po silnici procházel nebo když projíždělo auto. 
  • Podle odborníků přibývá v Česku světelného znečištění, které má vliv na zdraví lidí i zvířat. Zejména jde o nadužívání světel modrého spektra.
  • U lidí modré spektrum snižuje hladinu hormonu melatoninu, který je klíčový pro regeneraci organismu. To může způsobovat nespavost nebo nádorová onemocnění.

„Modrá složka světla ve veřejném osvětlení ovlivňuje periferní vidění. Když chybí, tak modré předměty zaniknou, člověk v modrém oblečení bude téměř neviditelný,“ popsal Maixner jednu ze závad.

„Nerozporuji odstranění modré složky kvůli ochraně přírody, ale musíme se rozhodnout, zda budeme chránit člověka, nebo přírodu. Pár metrů od silnice je intenzita veřejného osvětlení nižší než Měsíc za úplňku, kterému je příroda přizpůsobena,“ dodal s tím, že i světlo Měsíce obsahuje modrou složku. Další problém je podle jeho názoru v intenzitě světla. Lampy podle Maixnerova měření svítí večer méně, než pro takový typ komunikace požadují normy. To lampy nesplňovaly, ani když byly zapnuty na plný výkon. Větší zatížení už by přitom jejich sluneční panely neutáhly.

Solární biodynamické osvětlení v Hrusicích částečně zůstává, ale jen na soukromém pozemku tamní veteriny. Obec se namísto biodynamických lamp vrátí ke standardnímu sodíkovému osvětlení. Podle Musila ale jiné obce a firmy mají o technologii zájem. Demontované lampy zamíří na Slovensko.