VIDEO: Tři centimetry místa kolem náklaďáku. Hasiči někdy musí auto odnést

  17:10aktualizováno  17:10
Není snad dne, kdyby by pražští hasiči dojeli k zásahu bez komplikací. Na sídlištích je brzdí špatně zaparkovaná auta. Záchranáři se pak nemohou dostat k domu třeba s výškovou technikou. Při požáru jde přitom o minuty.

Při nedávné akci hasiči předvedli, jak je těžké s technikou projet sídlištěm v Řepích, které je auty přeplněné. Kdyby doopravdy hořelo v panelových domech, automobilový žebřík by se k uvězněným lidem nedostal.

„Na levé straně jsem měl od parkujícího auta asi tři centimetry, na pravé straně dva centimetry,“ popsal řidič hasičského náklaďáku se žebříkem Jiří Čapek. Projet kolem aut zaparkovaných po obou stranách kruhového objezdu nešlo ani s „navigátorem“ venku.

Když už se povede hasičskému žebříku dostat až k panelovému domu, nastává další problém. Auta tam totiž parkují v několika řadách, takže není možné plně roztáhnout podpěry, které brání převrácení vozidla s vysunutým žebříkem.

„V takovém případě to software v autě přepočítá tak, že nám dovolí vysunout žebřík maximálně do čtvrtého patra budovy,“ vysvětlil hasič Hynek Černý. Přitom maximální dosah žebříku je třicet metrů. Jenže čím dál stojí vozidlo od domu a čím méně může vysunout podpěry, tím méně dosáhne do výšky.

Vždyť jsem přišel za pár minut, hájil se řidič

Zkoušku průjezdnosti sídlištními ulicemi sledovali s menším rozčarováním i lidé z přilehlých domů. A nadšení z toho nebyli.

„No neprojedou tady, já to vím, ale kde chcete parkovat? Nechápu to cvičení, co to má význam,“ postěžoval si jeden z obyvatel sídliště.

Další pak přiběhl narychlo přeparkovat vůz, který bránil ve vysunutí podpěr hasičského žebříku.

„Byl jsem tady za tři minuty, co mi zavolali, a hned odjíždím. Takže si myslím, že to takový problém není,“ míní další muž ze sídliště.

Jenže i ony tři minuty mohou být podle hasičů problém. „Když půjde o ostrý zásah a budeme mít na komunikaci natažené hadice plné vody, většinou už nepůjde řidičům přeparkovat. To už bude pozdě,“ vysvětlil Černý.

Jedno auto na obyvatele

Že je problém zaparkovat, není nic nového. Podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky ale ani to neopravňuje řidiče k tomu, aby parkovali tam, kde nemají. „Jednou se totiž může stát, že pojedeme na pomoc jim a nedostaneme se tam včas,“ vysvětlil Kavka.

Zatímco v 70. letech připadalo podle náměstka primátora pro dopravu Adama Scheinherra na tisíc Čechoslováků zhruba sto aut, dnes je přímo v Praze poměr skoro tisíc aut na tisíc obyvatel. Je tak jasné, že na sídlištích nikdy nebude možné, aby každý zaparkoval před svým domem. Podle řidičů chybí nová místa i parkovací domy.

„Co se týče výstavby speciálních parkovacích domů pro rezidenty, je to principiálně stejné jako se zaváděním zón placeného stání. Magistrát může městské části projekčně a finančně pomoci, ale je nutné, aby konkrétní projekt, vytipovaný pozemek nebo vyjednávání s majiteli pozemků bylo v režii konkrétní radnice. Je na starostech, aby si určili, kde parkovací dům pro místní chtějí a proč,“ uvedl Scheinherr.

Jenže na většině pražských sídlišť už není kde postavit pár nových parkovacích míst, natož rovnou celé parkovací domy. Výjimek se najde jen pár.

„Lze zmínit například parkovací dům Dědina na Praze 6, kde budujeme rezidenční parkování na křižovatce ulic Drnovská a Vlastina. Vznikne tam parkovací dům, na který má magistrát s Prahou 6 smlouvu o společném zadání. Momentálně jsme ve fázi přípravy dokumentace pro územní rozhodnutí,“ uvedl Scheinherr.

Podobné to bude i na Petržílkově, kde se čeká na stavební povolení a stavět by se mohlo začít na jaře příštího roku.

Otázkou zůstává, jak moc se bude chtít lidem z panelových domů parkovat tak daleko od svým bytů. Mnohdy totiž brání průjezdu ulicí auta, jejichž řidiči se prostě nechtějí namáhat chodit daleko.

  • Nejčtenější

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Česko - Anglie 2:1, senzační triumf fotbalistů trefil Ondrášek

Čeští fotbalisté se parádně předvedli. V kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2020 jako první obrali o body dosud...

Šéfka pražských Pirátů se scházela s obžalovaným manažerem JCDecaux

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem...

Praha odložila na žádost Gottovy rodiny úklid svíček na Bertramce

Svíce a další předměty, které lidé nosí před vilu zesnulého zpěváka Karla Gotta na Bertramce, se zatím odklízet...

Česko - S. Irsko 2:3, fotbalisté prožili poločas hrůzy, pak se zvedli

Pískot fanoušků už po deseti minutách, tři inkasované góly do poločasu. Čeští fotbalisté v přípravném utkání prožili...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

V areálu Bulovky zemřela žena, před nemocnicí ji srazila dodávka

V areálu nemocnice Na Bulovce v Praze 8 stala dopoledne stala tragická nehoda. Mezi pavilony do seniorky nacouvala...

Podvodník opravoval seniorce údajně vyhořelou televizi, vzal jí dvacet tisíc

Dva případy okradených seniorek evidují pražští policisté, podle kterých se podvodu dopustil totožný muž. V jednom...

Lehla si v Černošicích na koleje. Vlak už nedobrzdil, provoz byl zastaven

V Černošicích u Prahy přejel v sobotu vlak ženu, která si lehla do kolejiště. Nehodu nepřežila, šlo pravděpodobně o...

Poradna architekta: panelákový retro byt 3+1 potřebuje radikální změnu

Bydlení v panelových domech na Jižním Městě sice bývá často vysmívané, přesto je tato lokalita velmi žádaná kvůli...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz