ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

Z farmářských trhů v Dejvicích musely zmizet mořské plody, nebyly lokální

  • 13
Pražský magistrát nařídil pořadatelům farmářských trhů v Dejvicích a v Novém Městě, aby dál neumožňovali prodej mořských plodů a ryb. Podle kontrolorů porušovaly stánky tržní řád tím, že neprodávaly lokální produkty. Praha 6 se chce proti nařízení bránit.

Podle zjištění serveru Lidovky.cz trhy na Vítězném náměstí přestali navštěvovat dva stánkaři. Jeden se zaměřoval na prodej čerstvých ryb a mořských plodů, druhý mořské plody griloval. 

Ačkoli zde stánky působily několik let, podle magistrátu prodejci porušili tržní řád, protože své zboží nakupovali ve velkoobchodech jako je například Makro.

„Absence stánků s prodejem mořských ryb a darů moře na Praze 6 je reakcí nejen na kontrolní zjištění magistrátu, ale i Městské veterinární správy, že se na farmářských trzích prodávají dovážené výrobky zakoupené ve velkoobchodních skladech v rozporu s tržním řádem,“ řekl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Farmářské trhy by měly podle tržního řádu nabízet sortiment, který pochází  přímo od zemědělců, zahrádkářů, či pěstitelů. Nabídka by měla stát na lokální či sezónní nabídce.

„Hlavním účelem zakotvení úpravy farmářských trhů v tržním řádu bylo umožnit přístup malým zemědělcům, producentům, zahrádkářům apod. z regionu České republiky k tržní síti s nízkými provozními náklady,“ podotkl Hofman.

Majitelé Seafood from Maare pro Lidovky.cz řekli, že mořské ryby a další plody moře kupují z celého světa, ve většině případů přímo od dodavatelů. Stejně argumentují provozovatelé druhého zakázaného stánku Fish House.

„Naše ryby nepochází z velkoobchodů, ale využíváme logistiky větších firem, protože je nereálné, abychom jezdili po celém světě. Tyto společnosti dováží ryby přímo z překladišť, kam ryby putují ihned po ulovení. U ústřic je to z farem, kde se chovají,“ řekl Martin Kšanda z Fish House.

S rozhodnutím magistrátu nesouhlasí ani zřizovatel trhů radnice Praha 6, která bude nyní zjišťovat definici farmářských trhů v zákoně.

„Nechali jsme si vypracovat právní analýzu, zda existuje definice farmářských trhů, na kterých mají být jen lokální potraviny. Podle toho budeme s magistrátem vyjednávat,“ uvedl mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek.

Výzva veterinární správy se kromě trhů na „Kulaťáku“ týká také trhů na Palackého náměstí.