Rozsáhlý archeologický výzkum odstartoval na trase budoucího obchvatu letos na jaře. Necelé tři kilometry dlouhá komunikace nahradí nynější spojnici dálnic D10 a D11, která vede centrem Záp a sousedních Mstětic.
Její první úsek dlouhý 1,6 kilometru má být hotový za necelé dva roky a bude stát téměř 286 milionů korun.
Kromě pozůstatků zahloubených částí obydlí, která pochází převážně ze 2. a 3. století n. l., kdy zde převažovaly germánské kmeny, odkryli archeologové na trase budoucího obchvatu také až čtyři tisíce let staré hroby ze starší doby bronzové. Tedy z období, kdy českou kotlinu obývali lidé takzvané únětické kultury nazvané podle pohřebiště objeveného v Úněticích u Roztok.
V jednom z hrobů byl například keltský bojovník, kterého pozůstalí pohřbili s celou jeho výstrojí, tedy s železným mečem, kopím a štítem.
Hroby nalezené u Záp jsou pro únětickou kulturu poměrně netypické. Chybí v nich baumsargy (prehistorické rakve vydlabané z jednoho kmene – pozn. red.).
Což může být dokladem toho, že zde před čtyřmi tisíci lety nežily významné osoby, které se do stromových rakví ve starší době bronzové pohřbívaly.
Odkryli i pozůstatky kostry jelena v jámě z časně slovanského období – tedy z období mezi 2. polovinou 6. století a koncem 7. století n. l., kdy se na naše území stěhovali první Slované.