Diskuze

Pokuta za nevyslání sanitky k pacientovi neplatí, případ se vrací k soudu

Okresní soud Plzeň-jih se bude muset znovu zabývat případem lékaře ze záchranné služby, který odmítl poslat pacientovi ve vážném stavu sanitku. Muž druhý den zemřel. Rozhodl o tom odvolací senát krajského soudu. Zároveň lékaře potrestal peněžitým trestem za to, že byl jiný den ve službě opilý a v tomto stavu vyjel k pacientce s infarktem.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MV

Doporučuju k nahlédnutí nález Ústavního soudu sp.zn. I. ÚS 2078/16 ze dne 2.1.2017:

https://www.usoud.cz/aktualne/lekare-nelze-postihnout-za-neposkytnuti-pece-pokud-ji-pacient-odmitl

"(...) V oblasti poskytování zdravotní péče je třeba plně ctít zásadu svobody a autonomie vůle a možnost pacienta odmítnout poskytnutí péče, byť by byla i považována za nezbytnou pro zachování jeho života. Lékaři a další zdravotničtí pracovníci mohou takové osoby přesvědčovat, mohou se snažit je přimět ke změně jejich postoje, pokud je zjevně pro ně škodlivý, ale v konečném důsledku nemohou zabránit realizaci rozhodnutí o odmítnutí péče, které bylo učiněno na základě svobodné a vážné vůle dospělé svéprávné osoby, pouze z toho důvodu, že se domnívají, že toto rozhodnutí danou osobu poškozuje. Proto jedná-li jakákoliv osoba v souladu s těmito pravidly, a potřebnou péči neposkytne s ohledem na nesouhlas svéprávného dospělého pacienta, nemůže spáchat trestný čin neposkytnutí pomoci, neboť by nebyl naplněn jeden z nezbytných znaků trestného činu, kterým je protiprávnost jednání. (...)"

Ty případy nejsou zcela stejné, ale pokud svéprávný (neomezený ve svéprávnosti) pacient odmítl lékařskou péči, pak stěžejní myšlenky tohoto rozhodnutí Ústavního soudu nutně platí i pro tento aktuální případ.

0 0
možnosti
JL

Tady rodina zjevně přes záchranku řešila své obavy o zdraví pacienta, ale ten ošetření nechtěl a rodina jej nedokázala přesvědčit k tomu, aby s nimi (s rodinou) odjel na ošetření do nemocnice. Tak si mysleli že to za ně vyřeší záchranka. Pokud pacient ošetření odmítal, pak je zbytečné, aby tam záchranka jezdila. Ke stanovení diagnózy nemá záchranná služba přístrojové a další vybavení (takže i požadavku rodiny nebylo možné vyhovět), ta je určená k zabezpečení pacienta a k transportu do nejbližšího zdravotnického zařízení, kde budou pacientovi schopni pomoci. Pokud by záchranka vyjela na každé zavolání a při příjezdu se ubezpečila že pacient ošetření odmítá, tak mohla jezdit mnohokrát denně. Mohlo by se dokonce říci, že by celá jedna posádka byla ze systému sanitek vyvázána kvůli neúčelnému ježdění za pacientem, který ošetření odmítá. Podstatný je totiž souhlas pacienta a nikoliv přání rodiny. Mezitím samozřejmě mohla sanitka s posádkou chybět tam, kde by o její pomoc pacient stál, nebo by mohlo být ošetření závažného či třeba život ohrožujícího stavu zpožděno. Hovory na záchranku jsou monitorovány, nevím tedy, jak dlouho jsou uchovávány, ale je asi dohledatelné, o co šlo.

To, že lékař ordinoval pod vlivem alkoholu v jiném případě, je na rozdíl od všeho přechozího věc trestuhodná.

1 0
možnosti
MF

M16a35t14ě33j 73F10i17l70i82p

28. 3. 2023 11:15

Ve vašem tvrzení nezohledňujete např. psychické onemocnění. Pokud, dle tvrzení syna, pán systematicky odmítal ošetření celý život, např. i při zlomených nohách, neměl to v hlavě evidentně v pořádku. Je pak na posouzení, jestli člověk odmítá pomoc plně vědomě, nebo odmítnutí pomoci je součást nemoci kterou trpí. V tomto případě bych sázel na to druhé a pracovník na záchranné lince to špatně vyhodnotil.

Podle vašeho tvrzení byste např. vůbec nereagoval na sebevrahy a "zbytečně" tak neblokoval IZS. Dle vašeho tvrzení, způsobili si to sami? Způsobili, tak ať. To že za tím stála psychická nemoc? Nezájem.

0 0
možnosti
EH

Buď člověk rozhoduje o své smrtí a nikdo nepochybil. Nebo se vina svede na lékaře nebo rodinu za neposkytnutí pomoci.

Každopádně sanitka byla k dispozici a šetřili si ji pro strýčka Příhodu.

0 0
možnosti
SB

To, že jindy ten lékař byl opilý, je neomluvitelné.

Ale pokud jde o to nevyslání sanitky s rychlou pomocí, tak tedy je hodně zarážející, že když někdo deset dní nejí a špatně dýchá, volají k němu záchranku a rychlou pomoc.

To nebylo možné ho buď dopravit k lékaři jinou cestou, nebo zavolat lékaře k běžné návštěvě pacienta, tedy nikoli jako žádost o rychlou pomoc?

To, co udělali ti lidé, je stejné, jako když si nějaká hysterická herečka vzpomene na nějaké údajné sexuální obtěžování z doby před třiceti lety a žaluje nyní sedmdesátiletého, tehdy čtyřicetiletého režiséra kvůli psychické újmě.

4 0
možnosti
PP

Pacient podle všeho 10 dní odmítal jít k lékaři či ho zavolat.

Pacient mohl být odvezen k lékaři někým z rodiny, pacient to podle všeho odmítal.

3 0
možnosti