Parky v Plzni dlouhodobě vysychají, v kondici je mají udržet nové vrty

  9:28aktualizováno  9:28
Borský a Lochotínský park v Plzni bude zavlažovat voda ze dvou nových vrtů. Jejich vybudování souvisí mimo jiné s tím, že parky delší dobu vysychají. K tomu, aby se v nich zeleň udržela v dobré kondici, už v posledních letech dešťové srážky nestačí.

Plzeňské parky na Borech a Lochotíně dlouhodobě vysychají. Zachránit je mají nové vrty. | foto: Správa veřejného statku města Plzně

Průzkumný vrt v Borském parku vznikl nedaleko největšího pobytového trávníku s umělým zavlažováním. Zatím probíhají testy, při kterých se zjišťuje, zda odběr vody v tomto místě nebude mít negativní vliv na okolí.

„Ověřuje se, jakou bude mít vydatnost nebo zda například nestrhne vodu jiným odběratelům. Pokud všechno dobře dopadne, získáme povolení a budeme ho moci využívat k zalévání pobytových trávníků v Borském parku. Přestali bychom využívat vodu z vodovodu,“ řekla Hana Hrdličková ze Správy veřejného statku města Plzně.

Podle ní dosavadní informace nasvědčují, že vrt povolení získá. Pokud bude nový zdroj dost vydatný, bude časem možné v případě potřeby na dosavadní systém napojit i zavlažování dalších partií parku.

Před rozhodnutím provést průzkumný vrt si zástupci města zjišťovali, zda by bylo možné zavlažování oblíbeného parku posílit využitím dešťové vody ze střech městských domů v okolí.

„Ale ukázalo se, že to zřejmě nepřichází v úvahu, například i s ohledem na potřebné množství vody. Trávník jí potřebuje tolik, že i kdyby byly vybudované jímky, nestačilo by to,“ uvedla Hrdličková.

Fotogalerie

Prověřovala se i možnost využívat dešťovou vodu z areálu věznice nebo spolupráce s majiteli soukromých budov poblíž parku. Podle propočtů by to ale nestačilo a množství takto získané vody by bylo velmi nejisté.

Další vrt nechala Správa veřejného statku udělat v Lochotínském parku, kde se právě plánuje závěrečná etapa jeho obnovy.

„Vrt je ve spodní části. Už tam proběhly čerpací zkoušky. Připravený je projekt, který zahrnuje rozvod vody k pobytovým trávníkům a počítá i se závlahou stromů,“ konstatovala Hrdličková.

Náměstek primátora pro životní prostředí Michal Vozobule upozornil, že zavlažování městských parků má velký význam pro klima v jejich okolí.

„Je vidět, že tam, kde je zeleň dobře ošetřovaná, funguje dobře a dokáže prostor kolem sebe v horkém počasí ochlazovat. Aby toho byla schopná, musí se zalévat,“ uvedl.

Náměstek připomenul, že přínos ošetřované zeleně zdůrazňuje také studie sucha v Plzni. Ta například dokládá značně pozitivní vliv zavlažovaných sadů kolem historického jádra Plzně.

Sucho a výrazný pokles hladiny v posledních letech netrápí pouze plzeňské parky. Jeho dopady se výrazně projevují například v rekreační oblasti Boleveckých rybníků, jejichž hladiny dlouhodobě klesají.

V důsledku nedostatku vody se po odbahnění loni už nenaplnil Senecký rybník a nejoblíbenější Velký Bolevecký rybník má hladinu asi o tři čtvrtiny metru pod dříve běžným stavem.

Ačkoliv v posledních týdnech napadlo dost sněhu nebo pršelo a zvedly se hladin řek, na zlepšení situace to nestačí.

„Trochu vody přibylo, ale není to nic zásadního. Okolí je vyprahlé, takže většina vody se do rybníků ani nedostane. V Boleváku se hladina zvedla, ale stále je tak o 70 centimetrů níž, než by měla být,“ řekl Richard Havelka ze Správy veřejného statku. Domnívá se, že Senecký rybník v dohledné době také plný nebude.

Nejčtenější

Plzeň - Jablonec 3:2, vítěz je druhý, přestřelku krásně rozhodl Kopic

Plzeňská radost z gólu v zápase s Jabloncem

Udrželi druhé místo a znovu stáhli náskok vedoucí Slavie na tři body. Fotbalisté Plzně v dohrávce 9. kola první ligy...

KOMENTÁŘ: Cesta proti hokejovému času. Takhle ne! mělo znít rázněji

Bitka mezi plzeňským Michalem Houdkem a sparťanským Janem Piskáčkem.

Žádná zákopová válka. Žádné opatrné couvání. Naopak! Byla to pozoruhodná podívaná. Klidně mohlo padnout víc než třináct...

Strojaři se při majálesu strefovali do soudruhů, univerzita je vyloučila

Areál Západočeské univerzity v Plzni

Jedna z velkých změn, kterou přinesl listopad 1989 pro školství v Plzeňském kraji, bylo založení Západočeské univerzity...

Č. Budějovice - Plzeň 0:3, snadná výhra, hosté se dotáhli na první místo

Michael Krmenčík z Plzně (vpravo) se společně s Janem Kopicem raduje ze svého...

Fotbalisté Plzně vyhráli čtvrtý ligový zápas v řadě a v tabulce se před nedělním pražským derby bodově dotáhli na...

ONLINE: Sparta prohrává v Brně, Zlín v Plzni srovnal. Kladno má první bod

Milan Gulaš z Plzně (vpravo) brání puk proti Pavlu Kubišovi ze Zlína.

Hokejová Tipsport extraliga pokračuje v neděli čtvrtým kolem. Liberec hraje s Mladou Boleslaví, Sparta se ukazuje v...

Další z rubriky

Vlci na Šumavě zabíjí čím dál víc ovcí, ploty podhrabou nebo přeskočí

Fotopast Hnutí Duha zachytila vlka v jižní části Šumavy.

Vlci, kteří se na Šumavu vrátili před čtyřmi roky, stále častěji útočí na hospodářská zvířata. V části Šumavy, která...

Nová továrna vychrlí ročně miliardu plechovek, většinu pro Prazdroj

Plnící linka plzeňského Prazdroje

Už v polovině příštího roku zahájí ve Stříbře na Tachovsku provoz továrna na hliníkové nápojové plechovky, kterou tu za...

Čapí svéráz zvládl těžký start do života a cestou na jih vymetá ptačí šantány

Zvířecí záchranáři se zatajeným dechem sledují cestu čápa Arnošta do teplých...

Je to pohodář a životní dobrodruh. Čáp Arnošt z hnízda na Klatovsku se vylíhl uměle, protože jeho táta uhynul. Pak ho...

VIDEO: Budoucí točna tramvají na Borských polích už má položené koleje

Dělníci pracují na prodloužení tramvajové trati na Borská pole v Plzni. První...

Výstavba tramvajové tratě na Borská pole v Plzni postupuje podle plánu. První cestující by se k areálu Západočeské...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz