Plzeňská Techmania má dlouhodobé provozní a ekonomické potíže.

Plzeňská Techmania má dlouhodobé provozní a ekonomické potíže. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Techmanii má převzít Plzeňský kraj, pokud v ní získá rozhodující vliv

  • 0
Známé vědecké centrum Techmania může brzy přejít pod správu Plzeňského kraje. Je to záměr vedení hejtmanství, které tak chce pomoci zlepšit fungování instituce sídlící v jedné z hal v areálu plzeňské Škodovky. Techmania se od roku 2019 potýká s ekonomickými a provozními potížemi.

Potíže začaly po tom, co město Plzeň snížilo svůj roční provozní příspěvek z 10 milionů na tři. Další problémy přinesla omezení v důsledku epidemie covidu-19. Instituce v minulých letech propustila desítky zaměstnanců a dostala se do ztráty.

Vedení kraje mluví o tom, že by hejtmanství razantně zvýšilo částku, kterou na provoz přispívá, pokud Plzeňský kraj získá v instituci rozhodující vliv. Hodlá se na tom dohodnout se zakladateli Techmanie, kterými jsou Škoda INVESTMENT a Západočeská univerzita.

Instituce vznikla zejména proto, aby mezi žáky a středoškoláky zábavnou formou popularizovala technické vzdělávání. V posledních letech, kdy měla Techmania problémy, jí kraj ročně posílal na provoz 14 milionů korun.

Cílem Techmanie je pomáhat žákům, studentům i rodinám s dětmi nacházet a rozvíjet osobní vztah k vědě a technice a v obecné rovině objevovat možnosti lidského poznání. Vědecké centrum nabízí stálé i putovní interaktivní expozice zaměřené nejen na fyziku, astronomii, chemii nebo biologii, ale i na problematiku výživy, svět filmu nebo tematiku špionáže a tajných služeb.

V souvislosti s nedobrou situací instituce zakladatelé loni vyměnili jejího ředitele a nové vedení slibovalo oživení činnosti. Zástupci kraje ale nyní tvrdí, že Techmania stagnuje a mluví o tom, že chtějí zabránit, aby se její stav zhoršoval.

„Celkově už ji kraj podpořil částkou 106 milionů korun. Techmanii považujeme za velice úspěšný projekt mimoškolního technického vzdělávání. Máme ale trochu strach, že se její rozvoj zastavil. Momentálně se nacházíme v takzvané udržovací fázi, ale expozice by potřebovala investice,“ prohlásil hejtman Rudolf Špoták z Pirátů po pondělním jednání krajské rady.

Kraj chce majoritu ve správní a dozorčí radě

Řekl, že zástupcům Techmanie už vedení kraje nabídlo výrazné navýšení finanční podpory. Podle hejtmana mají firmy v regionu zájem podporovat technické vzdělávání, protože studenty technických škol budou potřebovat.

„Tím, že bychom do toho vstoupili a vložili finanční prostředky, chtěli bychom získat majoritu ve správní a dozorčí radě,“ vysvětluje Rudolf Špoták.

O svém záměru už zástupci kraje informovali představitele Škodovky a čekají na odezvu. Náměstek hejtmana Petr Vanka z ANO upozornil, že náklady na provoz centra rostou například i v důsledku zdražování energií.

„Byli bychom neradi, aby Techmania stagnovala nebo šla kvalitativně dolů, aby třeba půlka věcí přestala fungovat, protože by nebylo na údržbu,“ sdělil Vanka.

Bývalá hejtmanka Ilona Mauritzová z ODS pro ČTK uvedla, že Techmania má nesmírný přínos v oblasti vzdělávání. „Vzbuzuje v dětech, mladých i dospělých zájem o přírodovědné a technické vzdělávání,“ řekla. Podle Mauritzové jde o jedno z nejmodernějších science center v Evropě.

Pokud se hejtmanství podaří získat v instituci rozhodující vliv, pak podle Špotáka bude moci vedení kraje jednat se zástupci firem v kraji o tom, že by na provoz Techmanie přispívaly.

Bývalý ředitel Techmanie Stanislav Volák tvrdil, že k udržení plnohodnotného provozu potřebuje instituce ročně zhruba 55 milionů. Přibližně polovinu si je schopná vydělat sama.