Legendární šumavský hotel Rixi na Špičáku u Železné Rudy zchátral a majitel,...

Legendární šumavský hotel Rixi na Špičáku u Železné Rudy zchátral a majitel, Armáda ČR, ho nechal strhnout. Na místě vyroste údajně podobná stavba. Na snímku podoba hotelu v roce 2014. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Upadající hoteliéři v Železné Rudě mění pokoje na byty, městu se to nelíbí

  • 253
Covidová epidemie urychlila v Železné Rudě na Šumavě trend měnit hotely na apartmánové byty, které pak investor rozprodá. Podle vedení města je třeba proti tomu bojovat, protože běžný turista, který na koupi bytu nemá, pak může mít v budoucnu omezenou šanci najít ve městě krátkodobé ubytování.

„Dochází ke snižování návštěvnické kapacity. Chtěl bych, aby tu ubytování bylo dostupné pro všechny a nejen pro ty, kteří mají na to koupit si apartmánový byt,“ vysvětlil starosta Filip Smola.

Podle něj ve městě skončil hotel Enzian umístěný kousek od lyžařského areálu Nad Nádražím, který se má změnit na byty. Nedávno byl se zemí srovnán hotel Rixi v majetku ministerstva obrany. 

„Činnost ukončil i hotel Slávie, který se bude demolovat a na jeho místě se má stavět nový hotel,“ upozornil starosta. Je ale otázka, jestli se opravdu nový hotel stavět bude. S výstavbou, která měla být hrazena i z fondů EU, se totiž mělo začít už v polovině loňského roku.

O tom, co dál, přemýšlejí podle Smoly i majitelé dalších hotelů. Myšlenky na přestavbu na apartmánové byty podle něj nastolila iracionální protiepidemická opatření. 

„Kvůli nim byly hotely zavřené, zatímco pronájem apartmánových bytů běžel celou zimu a bylo tam narváno. Provozovatelé hotelů smutně koukali na to, jak v bytě velikosti 1+kk bydlí šest lidí a oni mají zavřeno a počítají ztráty,“ přiblížil Smola.

Připomněl, že když se hotel přebuduje na stejně velký komplex apartmánových bytů, počet lůžek pro běžné turisty bude menší, protože jenom část pokojů se dál pronajímá. 

„Máme vyzkoušeno, že polovina až dvě třetiny majitelů apartmánových bytů je dál nepronajímá a mají je jen pro svoji potřebu. Někdo si ale vezme hypotéku, koupí byt a z nájemného rekreantů ji splácí,“ uvedl starosta.

Hotel je podle něj lepší variantou i pro městskou kasu, protože na rozdíl od hotelů ne každý majitel apartmánového bytu platí městu rekreační poplatky za nájemníky.

„Ti, kteří provozují pronájem bytů přes webové stránky, jsou většinou slušní, sami se nám k placení ubytovacího poplatku registrují. Z toho mám radost, ale víme i o těch, kteří to nedělají,“ uvedl Smola.

Výstavbu bude regulovat územní plán

Železná Ruda nyní povoluje pouze rekonstrukce objektů v nevyhovujícím stavu, výstavbu apartmánových bytů na zelené louce ale ne.

„Za mého starostování se nepovolil ani jeden tento projekt, ale tlaky na zastupitele, aby to podpořili, jsou obrovské,“ přiblížil Smola s tím, že v současném územním plánu ještě pár míst pro výstavbu je. 

Město ale sází na připravovaný územní plán, který by měl platit nejdéle od poloviny roku 2023. „Bude obsahovat prvky regulačního plánu, aby nedošlo k neřízené výstavbě,“ plánuje starosta.

Prezident Asociace hotelů a restaurací České republiky Václav Stárek uvedl, že zastupitelé mohou regulovat to, co uznají za vhodné, ale zároveň připomněl, že cestovní ruch přináší pro místní velké benefity, protože většina z nich je v cestovním ruchu zaměstnaná. „A když na jednom místě na Šumavě hotely zmizí, jinde vzniknou. O hotelové služby je totiž na Šumavě velký zájem,“ uvedl Stárek.

Upozornil i na to, že developeři apartmánové domy staví i v režimu, který je podobný hotelu.

„Lidé si tam byty koupí, ale tyto jednotky zůstanou součástí apartmánového komplexu, o který se nějaká firma nebo sám developer stará, funguje tam recepce a všechny byty se hromadně pronajímají v době, kdy tam majitelé nejsou. Tento model je prakticky stejný, jako kdyby tam stál hotel,“ přiblížil Stárek.

Pro zákazníka je to podle něj dobrá investice a pro investora zase způsob, jak získat peníze, za které zařízení postaví.