Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 1. srpna 2021 Oskar

Zastupitel z Pasečnice odhlasoval prodej pozemku, který sám koupil

  15:28
Na podivné praktiky kolem prodejů obecních pozemků v Pasečnici na Domažlicku upozornili tři zdejší zastupitelé. Poukazují na to, že někteří jejich kolegové rozhodovali o prodeji pozemků, které kupovali oni sami nebo jejich blízcí. Jeden z nich dokonce získal levně zemědělskou půdu, z níž by v budoucnu mohly být mnohem dražší stavební parcely.

Zastupitelé v Pasečnici rozhodují o prodeji obecních pozemků přinejmenším podivně. Hlasují i v případech, kdy pozemky sami kupují. (Ilustrační snímek) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Tři zastupitelé zvolení za sdružení nezávislých kandidátů (SNK) kritizují podmínky, za kterých obec díky hlasům šesti členů zastupitelstva zvolených za ČSSD prodala nebo měla prodat pozemky obce pod cenou a to přímo zastupiteli nebo osobě jemu blízké. 

Vedení obce ale poukazuje na to, že za kritikou stojí notoričtí stěžovatelé, kteří delší dobu napadají kdeco. Jenomže okolnosti sporu ukazují, že si kritici své výhrady nevycucali z prstu a zastupitelé zvolení za ČSSD jim svým chování sami dodali munici.

Starostka Pasečnice Marie Svobodová odmítá, že by zastupitelé jednali v rozporu se zákonem. Nicméně připouští, že někteří hlasují, i když jsou při rozhodování ve střetu zájmů, což by neměli. Starostka ale zdůrazňuje, že záležitost není uzavřena. "Ještě všichni půjdeme k výslechu," upozornila.

Nejspornější případ se stal loni, kdy obecní zemědělskou půdu získal přímo zastupitel, který prodej schvaloval. Střet zájmů neohlásil a získal plochu o velikosti přes 2 700 metrů čtverečních. Přičemž za metr zaplatil tři koruny podle tabulkové sazby za zemědělskou půdu, což činí celkem asi osm tisíc korun. 

Navíc obec už schválila zpracování nového územního plánu a v jeho návrhu už sporně prodaný pozemek figuruje jako pozemek stavební. Pokud to bude schváleno, jeho cena stoupne. "Zjistil jsem, že v okolí se cena stavebních pozemků pohybuje nad 200 korunami za metr čtvereční," upozornil zastupitel a kritik sporných prodejů Jaroslav Lstibůrek.

Ten spočítal, že by obec v takovém případě za stavební pozemek získala zhruba půl milionu korun místo osmi tisíc. "Domnívám se, že v tomto případě zastupitelé nehájili zájmy obce a jejích občanů," uvádí Lstibůrek.

Tvrdí také, že obec prodala pozemek za nejnižší tabulkovou sazbu, kterou bylo možné najít, ale správně měla prodávat za cenu v místě obvyklou, která by byla vyšší.

V Pasečnici mají ještě dva další sporné případy

Kritik poukazuje na další dva sporné případy. V prvním se jednalo o téměř tisíc metrů čtverečních, které chtěl koupit manžel starostky. Záměr však narazil na odpor obyvatel a starostka návrh stáhla.

V dalším případě jde o 127 metrů čtverečních, které má po třech korunách za metr koupit dáma, jež žije ve společné domácnosti s jedním ze zastupitelů. Ani ten necítil potřebu hlásit při schvalování ceny střet zájmů a pro navrženou cenu hlasoval. Prodej se sice ještě neuskutečnil, ale zastupitelé slíbili, že pozemek prodají, jakmile bude zaměřen.

Lstibůrek je přesvědčen, že zastupitelé zvolení za ČSSD svým chováním porušují zákon o obcích. "Ten jim ukládá, aby postupovali s péčí řádných hospodářů," argumentuje Lstibůrek. Právě on a další dva zastupitelé zvolení za SNK podali na jaře podnět státnímu zastupitelství v Domažlicích, aby bylo prošetřeno, zda nebyl spáchán trestný čin.

Policie pak sice v květnu ohlásila, že nedošlo k protiprávnímu jednání, ale státní zastupitelství sdělilo, že policie ve svém postupu pochybila, a vrátilo jí případ k došetření.

K záležitosti se vyjadřovalo také ministerstvo vnitra. V prvním stanovisku tvrdilo, že pochybení neobjevilo. Ve druhém ale zástupkyně ministerstva napsala, že v Pasečnici došlo k porušení zákona o obcích, protože obec při využívání svého majetku nepostupovala účelně a hospodárně. A starostka Svobodová tvrdí, že má stanovisko ministerstva, které údajně dokládá, že obec jednala dobře.

Zastupitelé za ČSSD žádali omluvu, té se ale nedočkali

Zastupitelé zvolení za ČSSD na kritiku opozice v květnu reagovali výzvou třem svým odpůrců, aby se jim veřejně písemně omluvili za obvinění z klientelismu nebo zneužití pravomoci veřejného činitele. Omluvy se nedočkali.

Starostka Svobodová je stále přesvědčena, že kritika byla neopodstatněná. Chyby v postupu zastupitelů nevidí. "My jsme jeli podle zákona," tvrdí starostka.

Je tedy podle ní v pořádku i skutečnost, že zastupitelé při transakcích, které se týkají přímo jich nebo jejich blízkých, neoznamují, že jsou ve střetu zájmů, a pak sami i hlasují?

"Je možné, že jsem na to měla upozornit a říct, že zastupitel, který si to chce koupit, hlasovat nebude," uznala. Zároveň ovšem starostka upozorňuje, že by takový návrh stejně prošel, protože zastupitelů za ČSSD je šest a ke schválení jich stačí pět. "Je tam převaha proti opozici," konstatovala Svobodová.

A jak se dívá na skutečnost, že jeden ze zastupitelů koupil pozemek se sazbou tři koruny za metr čtvereční a zanedlouho je v chystaném územním plánu navrženo jej změnit na pozemek stavební, jehož cena bude výrazně vyšší?

"Každý občan si může podat takový návrh. A je otázka, jestli tento pozemek vůbec bude do územního plánu zařazen. Je to teprve v návrhu, to ještě nebylo schváleno," uvedla starostka.

  • Nejčtenější

Strážce národního parku skončil po napadení turistou v Černém jezeře

Agresivní cizinec ve čtvrtek dopoledne dvakrát napadl strážce Národního parku Šumava. Trojice turistů se pohybovala v...

Brest - Plzeň 1:2, postup dokonán, vítězný gól dal střídající Falta

Plzeňští fotbalisté v odvetě 2. předkola Konferenční ligy znovu zvítězili 2:1 nad běloruským Dynamem Brest a postoupili...

Oklamal fotbalisty Limberského a Daridu, u soudu dostal sedm let

Krajský soud v Plzni poslal podnikatele Čeňka Pazderku za podvod a zpronevěru na sedm let do vězení. Plzeňským...

Plzeň - Boleslav 2:1, body za první půli a dvě střely, za hosty snižoval Škoda

Plzeňští fotbalisté bez několika zraněných hráčů základní sestavy v úvodním dějství nového ligového ročníku porazili...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zaplaťpánbůh, že chyba přišla až na konci, říká kouč Bílek. Vyhlíží Velšany

Daleká cesta, silné poryvy větru, stadion spíše tréninkový. S těžkými podmínkami se ale Viktoria Plzeň vypořádala,...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Z toalet obchoďáku v Plzni vyběhl hořící opilec. Odmítl říct, co se stalo

Z toalet obchodního domu v Plzni na Doubravce vyběhl ve středu odpoledne muž, na němž hořelo oblečení. Kolemjdoucí ho...

Chov šelem u sídliště je nelegální, řekl soud. Ubikace možná půjde k zemi

Až k Evropskému soudu pro lidská práva je ochotný jít se svou žalobou proti Státní veterinární správě Josef Novotný z...

Fakulta nabídne studium absolventům jiných oborů, kteří by chtěli učit

Problém s nedostatkem učitelů v Plzeňském a Karlovarském kraji chce pomoci řešit Pedagogická fakulta Západočeské...

Kvůli vodě z požáru v Uhříněvsi uhynuly ryby, na třech místech je zákaz koupání

Kvůli kontaminaci vodou použitou při hašení nedělního požáru skladovací haly v pražské Uhříněvsi platí zákaz koupání a...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...