Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 30. listopadu 2022 Ondřej

Zastupitel z Pasečnice odhlasoval prodej pozemku, který sám koupil

  15:28
Na podivné praktiky kolem prodejů obecních pozemků v Pasečnici na Domažlicku upozornili tři zdejší zastupitelé. Poukazují na to, že někteří jejich kolegové rozhodovali o prodeji pozemků, které kupovali oni sami nebo jejich blízcí. Jeden z nich dokonce získal levně zemědělskou půdu, z níž by v budoucnu mohly být mnohem dražší stavební parcely.

Zastupitelé v Pasečnici rozhodují o prodeji obecních pozemků přinejmenším podivně. Hlasují i v případech, kdy pozemky sami kupují. (Ilustrační snímek) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Tři zastupitelé zvolení za sdružení nezávislých kandidátů (SNK) kritizují podmínky, za kterých obec díky hlasům šesti členů zastupitelstva zvolených za ČSSD prodala nebo měla prodat pozemky obce pod cenou a to přímo zastupiteli nebo osobě jemu blízké. 

Vedení obce ale poukazuje na to, že za kritikou stojí notoričtí stěžovatelé, kteří delší dobu napadají kdeco. Jenomže okolnosti sporu ukazují, že si kritici své výhrady nevycucali z prstu a zastupitelé zvolení za ČSSD jim svým chování sami dodali munici.

Starostka Pasečnice Marie Svobodová odmítá, že by zastupitelé jednali v rozporu se zákonem. Nicméně připouští, že někteří hlasují, i když jsou při rozhodování ve střetu zájmů, což by neměli. Starostka ale zdůrazňuje, že záležitost není uzavřena. "Ještě všichni půjdeme k výslechu," upozornila.

Nejspornější případ se stal loni, kdy obecní zemědělskou půdu získal přímo zastupitel, který prodej schvaloval. Střet zájmů neohlásil a získal plochu o velikosti přes 2 700 metrů čtverečních. Přičemž za metr zaplatil tři koruny podle tabulkové sazby za zemědělskou půdu, což činí celkem asi osm tisíc korun. 

Navíc obec už schválila zpracování nového územního plánu a v jeho návrhu už sporně prodaný pozemek figuruje jako pozemek stavební. Pokud to bude schváleno, jeho cena stoupne. "Zjistil jsem, že v okolí se cena stavebních pozemků pohybuje nad 200 korunami za metr čtvereční," upozornil zastupitel a kritik sporných prodejů Jaroslav Lstibůrek.

Ten spočítal, že by obec v takovém případě za stavební pozemek získala zhruba půl milionu korun místo osmi tisíc. "Domnívám se, že v tomto případě zastupitelé nehájili zájmy obce a jejích občanů," uvádí Lstibůrek.

Tvrdí také, že obec prodala pozemek za nejnižší tabulkovou sazbu, kterou bylo možné najít, ale správně měla prodávat za cenu v místě obvyklou, která by byla vyšší.

V Pasečnici mají ještě dva další sporné případy

Kritik poukazuje na další dva sporné případy. V prvním se jednalo o téměř tisíc metrů čtverečních, které chtěl koupit manžel starostky. Záměr však narazil na odpor obyvatel a starostka návrh stáhla.

V dalším případě jde o 127 metrů čtverečních, které má po třech korunách za metr koupit dáma, jež žije ve společné domácnosti s jedním ze zastupitelů. Ani ten necítil potřebu hlásit při schvalování ceny střet zájmů a pro navrženou cenu hlasoval. Prodej se sice ještě neuskutečnil, ale zastupitelé slíbili, že pozemek prodají, jakmile bude zaměřen.

Lstibůrek je přesvědčen, že zastupitelé zvolení za ČSSD svým chováním porušují zákon o obcích. "Ten jim ukládá, aby postupovali s péčí řádných hospodářů," argumentuje Lstibůrek. Právě on a další dva zastupitelé zvolení za SNK podali na jaře podnět státnímu zastupitelství v Domažlicích, aby bylo prošetřeno, zda nebyl spáchán trestný čin.

Policie pak sice v květnu ohlásila, že nedošlo k protiprávnímu jednání, ale státní zastupitelství sdělilo, že policie ve svém postupu pochybila, a vrátilo jí případ k došetření.

K záležitosti se vyjadřovalo také ministerstvo vnitra. V prvním stanovisku tvrdilo, že pochybení neobjevilo. Ve druhém ale zástupkyně ministerstva napsala, že v Pasečnici došlo k porušení zákona o obcích, protože obec při využívání svého majetku nepostupovala účelně a hospodárně. A starostka Svobodová tvrdí, že má stanovisko ministerstva, které údajně dokládá, že obec jednala dobře.

Zastupitelé za ČSSD žádali omluvu, té se ale nedočkali

Zastupitelé zvolení za ČSSD na kritiku opozice v květnu reagovali výzvou třem svým odpůrců, aby se jim veřejně písemně omluvili za obvinění z klientelismu nebo zneužití pravomoci veřejného činitele. Omluvy se nedočkali.

Starostka Svobodová je stále přesvědčena, že kritika byla neopodstatněná. Chyby v postupu zastupitelů nevidí. "My jsme jeli podle zákona," tvrdí starostka.

Je tedy podle ní v pořádku i skutečnost, že zastupitelé při transakcích, které se týkají přímo jich nebo jejich blízkých, neoznamují, že jsou ve střetu zájmů, a pak sami i hlasují?

"Je možné, že jsem na to měla upozornit a říct, že zastupitel, který si to chce koupit, hlasovat nebude," uznala. Zároveň ovšem starostka upozorňuje, že by takový návrh stejně prošel, protože zastupitelů za ČSSD je šest a ke schválení jich stačí pět. "Je tam převaha proti opozici," konstatovala Svobodová.

A jak se dívá na skutečnost, že jeden ze zastupitelů koupil pozemek se sazbou tři koruny za metr čtvereční a zanedlouho je v chystaném územním plánu navrženo jej změnit na pozemek stavební, jehož cena bude výrazně vyšší?

"Každý občan si může podat takový návrh. A je otázka, jestli tento pozemek vůbec bude do územního plánu zařazen. Je to teprve v návrhu, to ještě nebylo schváleno," uvedla starostka.

  • Nejčtenější

Pardubice mocným závěrem srovnaly rekord. Otáčela i Boleslav, Sparta opět slaví

Poslední listopadová neděle přinesla kromě začátku adventu také kompletní 23. kolo hokejové extraligy. Lídr tabulky z...

Pardubice dál válcují extraligu, Sparta slaví poprvé pod švédským koučem

Pokračující dominance i trápení. Zatímco hokejisté Pardubic vyhráli už třinácté utkání v řadě, České Budějovice...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Před školou v Plzni se upálil senior, podle všeho jde o sebevraždu

Před základní školou v Brojově ulici v Plzni na Slovanech se v noci upálil devětašedesátiletý muž. Přivolaná záchranná...

Senior velebil krutou smrt českých vojáků v Afghánistánu, dovolání soud zamítl

Nejvyšší soud odmítl dovolání Antonína Dobnera, který podle pravomocného rozsudku schvaloval smrt tří českých vojáků v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Modeláři z Plzně otevřeli na pár týdnů lidem svůj svět jezdících vlaků

Po třech letech se v klubovně železničních modelářů v plzeňských Skvrňanech opět rozjely zmenšené vlaky na modelovém...

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Premium Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

Poté, co se vyrojil Řezník, jsme v podstatě mainstream, říkají Morčata na útěku

Premium Místo ženy se v hitu od Mandrage hledá děda a ve známé písni Richarda Müllera o tom, že kvůli poruše výtahu musí jít...

Výbuch vysklil okna dílny, plynová lahev od autogenu prorazila vrata

Exploze tlakové lahve od autogenu ráno otřásla halou v Chodové Plané na Tachovsku. Výbuch vysklil okna, lahev ...

Gigafactory ano, ale v jiném regionu, řekl Babiš při setkání v Líních

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se spolu s Karlem Havlíčkem setkal s piloty z Líní, kde má vzniknout továrna na výrobu...

Kamarádovi sebral v Plzni auto. Proboural se s ním do obchodu a ujel

V neděli v noci zastavil šofér na čerpací stanici v Plzni a skočil si pro pití. Klíčky v autě zlákaly jeho spolujezdce,...

Modeláři z Plzně otevřeli na pár týdnů lidem svůj svět jezdících vlaků

Po třech letech se v klubovně železničních modelářů v plzeňských Skvrňanech opět rozjely zmenšené vlaky na modelovém...

Vyhrajte předplatné hraček od Toys and Stories v hodnotě 4 314 Kč
Vyhrajte předplatné hraček od Toys and Stories v hodnotě 4 314 Kč

Uvažujete o vhodném vánočním dárku pro děti? Tentokrát nemusíte kupovat hračky za tisíce. Vyhrajte členství v Toys and Stories a objednávejte a...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Na Účastníky zájezdu už se mě ptaly i moje děti, směje se Jitka Kocurová

Moderátorka, příležitostná herečka a 2. vicemiss ČR 1999 Jitka Kocurová se na veřejnosti objevuje sporadicky. Péče o...