Obrovsky narušil chod mojí rodiny, říká soudce o výhrůžkách stěžovatele

  15:25aktualizováno  15:25
U Okresního soudu v Klatovech pokračovalo jednání s Jiřím Šimkem, který je obžalovaný, že několik let vulgárně útočil na předsedu domažlického soudu Jana Švíglera a jemu i rodině hrozil napadením. „Kdyby ho někdo chytil už na začátku za límec, nemuselo to takhle daleko dojít,“ řekl dnes poškozený.

Za pomluvy, nebezpečné vyhrožování a křivé obvinění hrozí Jiřímu Šimkovi až osm let vězení. (14. 2. 2019) | foto: Petr Ježek, MF DNES

Zpočátku se obžalovaný Jiří Šimka choval k předsedovi domažlického okresního soudu Janu Švíglerovi slušně. Obracel se na něj se stížnostmi ohledně rodinného práva, protože jeden z jeho podřízených řešil Šimkův spor s manželkou.

Později ale Šimka začal Švíglerovi posílat hanlivé e-maily. Ty psal také ostatním soudcům v Domažlicích, soudcům Krajského soudu v Plzni, dále na ministerstvo spravedlnosti a ombudsmanovi. Podle spisu Švíglerovi telefonoval až sedmkrát za den.

„Pokoušel jsem se mu vysvětlit, že nejsem odpovědný za výsledek opatrovnického spisu. Z lidského hlediska dokážu pochopit, že byl nespokojen s tím, jak spor mezi ním a jeho ženou skončil,“ řekl dnes u soudu Švígler.

Návštěvy Jiřího Šimky u soudu byly ale podle Švíglera stále konfliktnější. „Jednou mi zaklepal na dveře, začal křičet, že si bude stěžovat na policii. Nezvládl vůbec emoce. Když jsme se předtím vídávali, choval se slušně. O to víc mě překvapily hrůzy, které všem posílal,“ divil se soudce.

„Zpočátku jsem to chápal jako nešťastnou reakci zlomeného člověka, od kterého odešla žena. Verbální útoky jsem dlouho toleroval. Ale pak se  vystupňovaly a přešly ve fyzické výhrůžky vůči mě a mé rodině. To jsem  už tolerovat nemohl,“ vysvětlil poškozený.

Policie začala konat, ať když se o případ zajímala média

Loni v lednu se proto obrátil na policii. Ta pisatele obvinila z nebezpečného vyhrožování a z pomluvy. Ve psaní sprostých zpráv ale muž pokračoval dál.

„Je pro mě neakceptovatelné, že to v právním státě mohlo dojít tak daleko. Kdyby ho někdo chytil už na začátku za límec, nemuselo to dojít takhle daleko. Nemusel skončit ve vazbě,“ řekl Švígler s tím, že policie začala konat, až když se o případ začala zajímat média.

Poté, co autor e-mailů napsal, že soudce, jeho manželku i děti seřeže do krve, začal mít předseda soudu strach.

„Udělal jsem taková opatření, abych chránil svoji rodinu, abych se připravil na útok. Nebudu sedět s rukama v klíně. Musel jsem změnit své zvyky. Když jsem šel ven, koukal jsem se, kde kdo je. Byl to určitý stihomam. Obrovsky nám to narušilo chod rodiny,“ uzavřel Švígler s tím, že se domnívá, že vše se dělo proto, že on představuje v očích obžalovaného určité zlo.

Podle státního zástupce obžalovaný psal o Švíglerovi, že je lhář, zloděj, zhýralý zločinec, psychopat, obvinil ho také z pedofilie. Dále psal, že předseda soudu udržuje se svojí podřízenou sexuální vztah.

Hlavní líčení bude v dubnu pokračovat výsledky dalších svědků. Za pomluvy, nebezpečné vyhrožování a křivé obvinění hrozí Jiřímu Šimkovi až osm let vězení.

Muž hrozil soudci fyzickým napadením (14. 2. 2019)

Autor:

Nejčtenější

Kometa veze z Hradce dvě výhry, Olomouc dokonala obrat v Plzni

Petr Holík (uprostřed) se raduje s brněnskými spoluhráči z gólu v síti Hradce.

Ve druhém čtvrtfinálovém utkání hokejové Tipsport extraligy dala Olomouc zapomenout na debakl z úvodní bitvy s Plzní....

Suverénní Kometa je v semifinále, Plzeň srovnala sérii s Olomoucí

Hráči Komety slaví postup do semifinále extraligového play off.

Brněnská Kometa je prvním semifinalistou hokejové Tipsport extraligy. Úřadující mistr zůstal v sérii s Hradcem Králové...

Olomouc slaví obrat v sérii s Plzní, Kometa je krok od semifinále

Olomoucký Petr Strapáč (vlevo) bojuje s Janem Kovářem z Plzně.

Hokejisté Olomouce otočili sérii s Plzní a vedou 2:1 na zápasy. Zvládli totiž třetí duel v domácím prostředí, kde...

Tisíce lidí se v Rokycanech rozloučily s romskou zpěvačkou Věrou Bílou

Pohřeb Věry Bílé v Rokycanech (23. 3. 2019)

Několik tisíc lidí se přijelo rozloučit se zpěvačkou Věrou Bílou. Pohřeb se konal v jejích rodných Rokycanech, mše...

Příbuzní Věry Bílé chtějí romské zpěvačce postavit bronzovou sochu

Zpěvačka Věra Bílá v listopadu 2018

Příbuzní Věry Bílé, která minulé úterý zemřela, chtějí na její počest vytvořit pietní místo. Romskou zpěvačku by...

Další z rubriky

Tisíce lidí se v Rokycanech rozloučily s romskou zpěvačkou Věrou Bílou

Pohřeb Věry Bílé v Rokycanech (23. 3. 2019)

Několik tisíc lidí se přijelo rozloučit se zpěvačkou Věrou Bílou. Pohřeb se konal v jejích rodných Rokycanech, mše...

U plzeňské plovárny se válely zkumavky s krví, močí a jmény pacientů

Darování krve

U plovárny v Plzni se povalovaly zkumavky s biologickým materiálem, na kterých byla jména a rodná čísla pacientů....

Roztroušená skleróza mi někdy dovolí všechno, jindy nezvládnu vůbec nic

V osmadvaceti letech se Anna Stejskalová dozvěděla, že má nevyléčitelnou nemoc...

Třicet let už Anna Stejskalová bojuje s roztroušenou sklerózou. Posledních sedm let ji nevyléčitelná nemoc upoutala na...

Najdete na iDNES.cz