Obrovsky narušil chod mojí rodiny, říká soudce o výhrůžkách stěžovatele

  15:25aktualizováno  15:25
U Okresního soudu v Klatovech pokračovalo jednání s Jiřím Šimkem, který je obžalovaný, že několik let vulgárně útočil na předsedu domažlického soudu Jana Švíglera a jemu i rodině hrozil napadením. „Kdyby ho někdo chytil už na začátku za límec, nemuselo to takhle daleko dojít,“ řekl dnes poškozený.

Za pomluvy, nebezpečné vyhrožování a křivé obvinění hrozí Jiřímu Šimkovi až osm let vězení. (14. 2. 2019) | foto: Petr Ježek, MF DNES

Zpočátku se obžalovaný Jiří Šimka choval k předsedovi domažlického okresního soudu Janu Švíglerovi slušně. Obracel se na něj se stížnostmi ohledně rodinného práva, protože jeden z jeho podřízených řešil Šimkův spor s manželkou.

Později ale Šimka začal Švíglerovi posílat hanlivé e-maily. Ty psal také ostatním soudcům v Domažlicích, soudcům Krajského soudu v Plzni, dále na ministerstvo spravedlnosti a ombudsmanovi. Podle spisu Švíglerovi telefonoval až sedmkrát za den.

„Pokoušel jsem se mu vysvětlit, že nejsem odpovědný za výsledek opatrovnického spisu. Z lidského hlediska dokážu pochopit, že byl nespokojen s tím, jak spor mezi ním a jeho ženou skončil,“ řekl dnes u soudu Švígler.

Návštěvy Jiřího Šimky u soudu byly ale podle Švíglera stále konfliktnější. „Jednou mi zaklepal na dveře, začal křičet, že si bude stěžovat na policii. Nezvládl vůbec emoce. Když jsme se předtím vídávali, choval se slušně. O to víc mě překvapily hrůzy, které všem posílal,“ divil se soudce.

„Zpočátku jsem to chápal jako nešťastnou reakci zlomeného člověka, od kterého odešla žena. Verbální útoky jsem dlouho toleroval. Ale pak se  vystupňovaly a přešly ve fyzické výhrůžky vůči mě a mé rodině. To jsem  už tolerovat nemohl,“ vysvětlil poškozený.

Policie začala konat, ať když se o případ zajímala média

Loni v lednu se proto obrátil na policii. Ta pisatele obvinila z nebezpečného vyhrožování a z pomluvy. Ve psaní sprostých zpráv ale muž pokračoval dál.

„Je pro mě neakceptovatelné, že to v právním státě mohlo dojít tak daleko. Kdyby ho někdo chytil už na začátku za límec, nemuselo to dojít takhle daleko. Nemusel skončit ve vazbě,“ řekl Švígler s tím, že policie začala konat, až když se o případ začala zajímat média.

Poté, co autor e-mailů napsal, že soudce, jeho manželku i děti seřeže do krve, začal mít předseda soudu strach.

„Udělal jsem taková opatření, abych chránil svoji rodinu, abych se připravil na útok. Nebudu sedět s rukama v klíně. Musel jsem změnit své zvyky. Když jsem šel ven, koukal jsem se, kde kdo je. Byl to určitý stihomam. Obrovsky nám to narušilo chod rodiny,“ uzavřel Švígler s tím, že se domnívá, že vše se dělo proto, že on představuje v očích obžalovaného určité zlo.

Podle státního zástupce obžalovaný psal o Švíglerovi, že je lhář, zloděj, zhýralý zločinec, psychopat, obvinil ho také z pedofilie. Dále psal, že předseda soudu udržuje se svojí podřízenou sexuální vztah.

Hlavní líčení bude v dubnu pokračovat výsledky dalších svědků. Za pomluvy, nebezpečné vyhrožování a křivé obvinění hrozí Jiřímu Šimkovi až osm let vězení.

Muž hrozil soudci fyzickým napadením (14. 2. 2019)

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Plzeňský klub čeká na výsledky vyšetřování. Podle svědků boural Krmenčík

Plzeňský útočník Michael Krmenčík je rozmrzelý, neuspěl proti Bohemians.

Pražští policisté vyšetřují dopravní nehodu z pondělního rána, kdy řidič narazil do několika zaparkovaných aut. Poničil...

Medici odmítají praxi v malých nemocnicích, chtějí na nejlepší pracoviště

Operační sál ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Studenti plzeňské lékařské fakulty Karlovy univerzity se bouří. Škola totiž rozhodla, že v šestém ročníku už nebudou...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Puštík zaútočil na běžce v lese, sova muži podrápala hlavu

V Plzni na Borských polích zaútočil na muže puštík. Sova se zřejmě bála o...

Na muže, který si šel zaběhat do lesa na Borských polích v Plzni, zaútočil puštík. Bojovná sova svému nepříteli, který...

Další z rubriky

Zničené obrubníky i dlažba. Náklaďáky na objížďce drtily nové chodníky

Auta, která kvůli nehodě u Přeštic jezdila přes Dolní Lukavici, poničila v obci...

Neobvyklou dohru má těžká dopravní nehoda, která se před týdnem stala na silnici mezi Přešticemi a Horní Lukavicí na...

Úřady nespolupracují, Plzeň se pro řidiče stala labyrintem plným uzavírek

Dopravní komplikace přineslo uzavření Rooseveltova mostu v Plzni. Jeho opravy...

V Plzni je několik rozsáhlých uzavírek, které značně komplikují dopravu. Dalo se situaci předejít a jednotlivé opravy...

Expolicista za úplatek varoval před kontrolami ubytoven, dostal pokutu

Bývalému policistovi Petru Hynkovi hrozí za zneužití pravomoci úřední osoby až...

Bývalý policista Petr Hynek, který vyzrazoval provozovatelům plzeňských ubytoven plánované kontroly cizinecké policie a...

Najdete na iDNES.cz