Obří loutky v ulicích Plzně promluví hlasem Lábuse i dalších herců

  16:15aktualizováno  16:15
Španělský soubor Carros de Foc představil v úterý obří loutky, které o posledním prázdninovém víkendu zahájí festival Skupova Plzeň takzvaným průvodovým představením. Příběh holčičky Elišky nazvaný La Niña bude po tři dny k vidění přímo v ulicích města.

Chodící a mluvící marionety, kterých je celkem osm, jsou mimořádné svými rozměry. Jen loutka zvaná Euterpe, která si v Plzni zahraje holčičku Elišku, měří osm metrů a váží víc než 300 kilogramů. Původně byla vytvořena jako řecká múza v antické róbě. V Plzni však oblékne nové šaty, které pro ni ušily české švadlenky z osmnácti metrů látky.

Zajímavosti představení

  • V představení La Niña vystoupí 100 herců, akrobatů, tanečníků, muzikantů a loutkovodičů
  • Objeví se také jedinečný létající balón s akrobatkou. K jeho naplnění bylo potřeba tolik lahví hélia jako k naplnění 14 tisíc běžných balónků.
  • Trasa představení je dlouhá 1,6 km, patří tedy k největším průvodovým představením v Česku.

Impozantní jsou i další marionety, které se do průvodového představení zapojí. Například orlice má rozpětí křídel 9,5 metru a váží 750 kilogramů, velbloud je vysoký skoro tři metry a váží 2 200 kilogramů. Nejdelší loutkou souboru je drak, který je dlouhý 21 metrů a dokáže zvednout hlavu do více než šestimetrové výšky.

Představení La Niňa se odehraje vždy večer v pátek, v sobotu a v neděli. Už od pátečního rána budou loutky k vidění na nádvoří Plzeňského Prazdroje. Lidé tu budou moci obdivovat pět postav, a to draka, kouzelného koně, žíznivého velblouda Kamila, rytíře Emila a vlčici Chrtku. Orlice Přemysla bude vystavena na náměstí Republiky, uhnízděná na obřím pivovarském sudu.

V 17 hodin se loutky vydají z pivovaru na krátkou cestu do centra, kde zaujmou své místo na stanovištích a budou dřímat, dokud je ve 20:30 hodin neprobudí hlas vypravěče. V tu chvíli ožijí a promění centrum Plzně a blízký areál Depo 2015 v divadelní jeviště.

Začátek průvodového představení je každý den ve 20:30 na náměstí Republiky, odkud se loutky vydávají na cestu městem. Představení se opakuje každý den stejné a odehrává se ve třech dějstvích. Kdo by nestihl začátek nebo se z kapacitních důvodů nedostal na závěr v areálu depa, může se přijít podívat další den.

Obří loutky jsou v Plzni

Španělské loutky budou mluvit česky a poprvé v historii souboru se předvede všech osm najednou. Hlas jim propůjčili vynikající čeští dabéři Martin Stránský, Jiří Lábus nebo Antonín Procházka.

Doprovodný program pro děti na sobotu a neděli připravují také partneři akce - Česká televize a Česká spořitelna. Pobočky ve Františkánské ulici a na náměstí Republiky se promění na dětské herny, burzu hraček a tvořivé dílničky, v autobusové hale Depo2015 se zabydlí Večerníček.

V centru města bude přes den hrát živá hudba, pro návštěvníky bude nachystaných také několik občerstvovacích zón na náměstí Republiky i v sadovém okruhu. Na náměstí Republiky bude umístěna i kavárna Potmě od Nadace Světluška.

Akce si vyžádá několik dopravních omezení v centru města. Na náměstí Republiky, v Dřevěné ulici a v části Kopeckého sadů bude od pátečního odpoledne po celý víkend zákaz parkování (další informace o uzavírkách zde).

Během průvodů loutek také bude omezený provoz některých linek MHD, bližší informace najdete na internetových stránkách Dopravních podniků zde.

Autor:

Nejčtenější

Unikátní případ: Limberskému hrozí trest za zesměšňování Tvrdíka

Plzeňský obránce David Limberský se drží za hlavu poté, co na Realu Madrid v...

Plzeňský fotbalista David Limberský už měl po sezoně a začínal dovolenou. Teď mu hrozí trest za následné výroky na...

Herec Skamene získal pole a louky na Tachovsku jako restituční náhradu

Roman Skamene

Herec Roman Skamene a jeho příbuzná jsou definitivně vlastníky sedmi hektarů pozemků u dálnice D5 na Tachovsku, které...

Chovanec už nechce být poslancem, vadí mu podpora ČSSD současné vládě

Milan Chovanec (ČSSD)

Bývalý ministr vnitra Milan Chovanec se vzdá poslaneckého mandátu. Ze Sněmovny chce odejít do konce března po sjezdu...

Žena nechala stopaře v autě a odešla nakoupit. Muž mezitím odjel pryč

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Domažličtí policisté pátrají po stopaři, kterého svezla čtyřicetiletá řidička. Muž zřejmě působil značně věrohodně,...

Muž vyhrožoval školce kvůli panence tmavé pleti, u soudů nepochodil

Každá panenka má nějaký rys, který ve společnosti vede k diskriminaci.

Ústavní soud odmítl stížnost muže, který byl stíhaný za to, že napsal anonymní e-mail ředitelce školky kvůli panence v...

Další z rubriky

V plzeňské fakultní nemocnici budou operovat roboti, ale až za pár let

Marek Babjuk, přednosta urologické kliniky pražské Fakultní nemocnice v Motole,...

Část pacientů podléhá vábení robotické chirurgie a před Fakultní nemocnicí v Plzni dává přednost ošetření v Praze. V...

Po nárazu vyletěl z auta motor, řidička vyvázla s lehčím zraněním

Při nehodě na Domažlicku narazila řidička do stromu a z auta vylétl motor. Žena...

Na Domažlicku dopoledne havarovala dvaapadesátiletá žena. Při předjíždění se střetla s kamionem, sjela ze silnice a...

Sdílená auta jdou v Plzni na dračku. Karkulky jezdí i do ciziny

Karkulka. Tak se jmenuje nová carsharingová služba v Plzni, kterou zavedly...

Po Plzni jezdí osm aut městských dopravních podniků a tři vozy společnosti Auto napůl, které si zájemci mohou půjčovat....

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR INŽENÝR KVALITY

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz