Projekt Město kultury provází v Plzni skandál a hádky o výplatu

  9:57aktualizováno  9:57
Bývalá umělecká ředitelka projektu Plzeň 2015 Yvona Kreuzmannová se pustila do boje s novým šéfem společnosti Plzeň 2015 Tomášem Froydou. Ten jí totiž neprodloužil smlouvu, což vysvětlil i tím, že měla nepřijatelné finanční nároky.

Yvona Kreuzmannová, bývalá umělecká ředitelka Plzeň 2015 | foto: Daniel Beran, MAFRA

Projekt Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015 přinesl první skandál, který ukazuje, že velkou roli v evropském projektu mohou hrát peníze nebo osobní zájmy. Skandál přitom přišel dřív, než se veřejnost ve městě dozvěděla, co si vlastně má slibovat od zisku prestižního titulu. Lidé si tak kulturní projekt mohou nyní spojovat především s nebývalou aférou.

V otevřenou válku vyústil střet bývalé umělecké ředitelky projektu Plzeň 2015 Yvony Kreuzmannové a nového šéfa společnosti Plzeň 2015 Tomáše Froydy. Ten Kreuzmannové neprodloužil smlouvu. Bývalá umělecká ředitelka rozhodnutí ostře napadla a nařkla Froydu z porušování závazných dokumentů společnosti Plzeň 2015 a neetických kroků.

Kreuzmannová navíc přišla s tvrzením, že projekt Evropské hlavní město kultury 2015 v Plzni ohrožuje nepochopení jeho významu. V médiích navíc kritizovala stavbu nového divadla v Plzni, kterou označila za megalomanský projekt patříci do minulého století.

Primátor Martin Baxa takovou kritiku odmítl. "Projekt nové budovy byl součást naší kandidatury na titul Evropské hlavní město kultury 2015. Nesouhlasím s tvrzením, že je to megalomanský projekt. Myslím, že toto nařčení není pravdivé," řekl Baxa.

Nový ředitel: Svou funkci zneužívala k osobním zájmům

Tomáš Froyda několik týdnů nechtěl neprodloužení spolupráce s bývalou uměleckou ředitelkou komentovat. Důvody zveřejnil až v úterý - po posledním prohlášení Kreuzmannové. "Celý postup ředitele Froydy je však sérií pochybení," oznámila mimo jiné.

Tomáš Froyda v reakci na to řekl, že Kreuzmannová svou funkci zneužívala k prosazování osobních zájmů a poškozovala pověst projektu u zástupců Evropské komise v Bruselu.

Froyda upozornil, že Kreuzmannová v dokumentech pro evropské komisaře psala například o nepřipravenosti některých významných kulturních institucí města a kraje poskytnout zázemí pro zajímavé projekty. Froyda ale tvrdí, že se sešel s většinou ředitelů těchto organizací a zjistil, že mají připraveny kvalitní akce a spolupracovat chtějí. "Bohužel s nimi z vedení projektu nikdo nekomunikoval," sdělil Froyda.

Kreuzmannová ve zprávě do Bruselu také uvedla, že nedostala na svou práci požadovanou smlouvu, a proto 40 až 70 hodin měsíčně pracuje jako dobrovolnice. Froyda ale sdělil, že od společnosti Plzeň 2015 za loňský rok dostala po odečtení zdravotního a sociálního pojištění a bez cestovních náhrad 773 tisíc korun.

"Což nepovažuji za nejisté či nestabilní postavení," prohlásil Froyda. Ten také konstatoval, že bývalá umělecká ředitelka měla nepřijatelné finanční nároky, když požadovala 600 korun na hodinu. "I když jde o významnou pozici v prestižním evropském projektu, je tento požadavek pro společnost ekonomicky nereálný," uvedl Froyda.

Autor:

Nejčtenější

Místo pikniku ženu brutálně znásilnili. Polskému páru hrozí zpřísnění trestů

Ilustrační snímek

Třiadvacetiletá Alexandra B. z Řecka si vyrazila s polským párem, se kterým pracovala v plzeňské firmě, do lesa na...

Ztište hudbu, vyzval partu muž. Po útoku náctiletého má trvalé následky

Ilustrační snímek

Policisté vypátrali sedmnáctiletého mladíka, který začátkem roku v jedné z plzeňských ulic zaútočil na kolemjdoucího...

Plzeň - Slovácko 0:2, průšvih vicemistra, hosté mají další cenný skalp

Hráči Slovácka se radují z vítězství nad Plzní.

Fotbalisté Slovácka si po Spartě vyšlápli na dalšího favorita, trápící se Plzeň zdolali na jejím stadionu 2:0 díky...

Po pěti letech s jediným pohárovým zástupcem. Česku zbyla jen Slavia

Zklamaný Tomáš Chorý.

Ještě ani jednou v aktuálním pohárovém ročníku nekopli do míče, přesto už teď slávističtí fotbalisté vědí, že z českých...

Spolujezdec umíral, on sháněl pomoc pro psa. Řidič dostal šest let vězení

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni poslal na šest a půl roku do vězení s ostrahou Alexandra Černého, který loni pod vlivem alkoholu a...

Další z rubriky

Pandu na útěku viděli lidé v lese, zoo nabízí za informace permanentku

V plzeňské zoologické zahradě postrádají samce pandy červené. Utekl z...

Pandu červenou, která je už přes týden na útěku z plzeňské zoo, poprvé někdo spatřil. Lidé ji viděli v lesním porostu...

Panda z plzeňské zoo je už týden na útěku, nenašli ji ani s termovizí

V plzeňské zoologické zahradě postrádají samce pandy červené. Utekl z...

Už týden je na útěku samec pandy červené, který zmizel z venkovního výběhu plzeňské zoologické zahrady. Najít se ho...

Muflon zamotaný do pletiva dlouho bojoval o život, i přes pomoc uhynul

Muflona, který se zamotal do drátěné oplocenky, se nepodařilo zachránit.

Možná i několik dní trpěl muflon, který uvázl v drátěném plotě v polesí Zábělá v Plzni. Ještě živé zvíře našli houbaři,...

Najdete na iDNES.cz