Podle předsedy Demokratické strany zelených (DSZ) Jiřího Anderleho byl volební zákon porušen ve volebním okrsku v plzeňské čtvrti Valcha, v Sušici, v Měčíně a v Nýrsku na Klatovsku.
Ve stížnosti DSZ poukazuje na to, že právě zde se automaticky udělovaly čtyři preferenční hlasy prvním čtyřem kandidátům na kandidátkách všech stran a hnutí, což je chyba.
„Z těchto důvodů se mění celkový počet hlasů a tím dochází k možnosti neoprávněného držení mandátu v jednotlivých politických stranách či hnutích,“ píše se ve stížnosti s tím, že za situace, kdy o zvolení kandidátů rozhodovaly někdy jen desítky preferenčních hlasů, mohli být někteří zvoleni neoprávněně a jiní mohli naopak o mandát přijít.
Podle DSZ se v uvedených čtyřech okrscích jednalo o pět set preferenčních hlasů neoprávněně přidělených pro jednoho kandidáta z prvních čtyř v pořadí na kandidátce hnutí ANO, které volby vyhrálo.
Celkem bylo podle DSZ neoprávněně přiděleno asi pět tisíc preferenčních hlasů kandidátům všech stran a hnutí. Proto DSZ navrhuje neplatnost voleb či případné přepočítání preferenčních hlasů v uvedených okrscích.
Špatné započítání hlasů výsledek voleb neovlivní, tvrdí politolog
O možnosti, že volební komise v Plzni na Valše špatně spočítala preferenční hlasy, informoval jako první Český rozhlas (psali jsme zde). Podle jeho datových analytiků voliči udělili 1 966 kroužků, to znamená 99,89 procenta preferenčních hlasů. A to je ze statistického hlediska velmi nepravděpodobné.
Podle politologa Přemysla Rosůlka zřejmě špatné započítání preferenčních hlasů výsledek voleb neovlivní, bylo by ale třeba se podobným pochybením v budoucnu vyhnout. „Problém mohl vzniknout z neznalosti, o podvod se zřejmě nejedná,“ řekl pro MF DNES Rosůlek.
Na chybně sečtené preferenční hlasy poukázal také plzeňský zastupitel Michal Vozobule z TOP 09. Stejný postup jako v plzeňské Valše odhalil v obci Sytno na Tachovsku a ve zmíněném Nýrsku. Upozornil zároveň na to, že k pochybení nedošlo poprvé. V případě Sytna už tento postup aplikovala komise poosmé, v Nýrsku popáté.