V Plzni hořela ubytovna. Zranilo se dvanáct lidí, včetně dvou hasičů

  8:32aktualizováno  17:02
V plzeňské čtvrti Karlov ráno vzplála ubytovna. Při požáru se zranilo celkem dvanáct lidí. Hasiči vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu, hlavní část zásahu ukončili v půl páté odpoledne. Borská ulice byla několik hodin zcela uzavřena.

Událost byla hasičům nahlášena krátce před osmou hodinou ráno.

Záchranáři na místo vyslali několik posádek i speciály pro mimořádné události. Po 11. hodině potvrdil mluvčí krajské záchranné služby Martin Brejcha celkem dvanáct zraněných lidí, z toho byli dva hasiči.

Jednoho zdravotníci ošetřili na místě, tento muž podepsal revers a vrátil se k zásahu. Druhý hasič musel do nemocnice. „Není ohrožen na životě, byl přehřátý a vyčerpaný,“ vysvětlil mluvčí hasičů Petr Poncar.

Zbývajících deset zraněných lidí rozvezly sanitky po ošetření na urgentní příjem fakultní nemocnice na Lochotíně i na Borech.

„Ostatní pacienti utrpěli zranění dolních končetin, pánve, nadýchali se zplodin. Spektrum zranění je opravdu široké. U dvou zraněných se jednalo o stav ohrožující život,“ upřesnil Brejcha s tím, že někteří pacienti utrpěli zranění způsobená skokem nebo pádem z výšky. 

Požár ubytovny v Plzni na Karlově.

Termosnímek hořící ubytovny v Plzni na Karlově.

Fakultní nemocnice podle mluvčí Gabriely Levorové přijala v obou svých areálech jedenáct lidí, z toho tři byli ošetřeni na urgentním příjmu.

„V současnosti je jeden pacient ve vážném, ale stabilizovaném stavu. Dalších pět pacientů je hospitalizováno, dva jsou stále vyšetřováni a ostatní byli propuštěni do domácího ošetření. Nejčastějším poraněním byly zlomeniny, dýchací potíže a popáleniny prvního a druhého stupně,“ řekla odpoledne Levorová.

Nemocnice aktivovala traumatologický plán číslo dvě, který se vyhlašuje v případě hromadného příjmu do patnácti lidí. Posílila provoz na centrálním příjmu, na ambulanci chirurgické kliniky a na urgentním příjmu.

Mluvčí hasičů Petr Poncar v půl páté odpoledne řekl, že na místě stále zůstávají tři jednotky, které dohašují ohniska a vyhledávají skrytá. „Přes noc zde budou dvě jednotky a ráno se do práce pustí vyšetřovatelé,“ uvedl Poncar. Spolu s hasiči budou objekt střežit policisté.

Z ubytovny, kde žili především rumunští a ukrajinští dělníci, hasiči a policisté odvezli evakuačními autobusy do jiné ubytovny sedmatřicet lidí.

Požár ubytovny v Plzni na Karlově (11. 9. 2018)

Dvoupodlažní budova v Borské ulici s půdorysem 100 krát 13 metrů vzplála podle svědků vysokým plamenem. Černý kouř byl vidět i ze vzdálených míst. Hasiči z přízemí objektu vynesli několik tlakových lahví.  

V zadní části budovy se propadly stropy. Plameny zasáhly i několik aut, která byla před budovou i v ní. Žár poškodil i několik vozidel v autodílně vedle ubytovny.

Oficiálně příčinu požáru zatím nikdo nepotvrdil. Manželka provozovatele ubytovny však uvedla, že jeden z ubytovaných mužů, který byl opilý, si vařil jídlo a usnul. „Když začalo hořet, nahý utíkal ven. Museli ho pak oživovat. Požár se rychle rozšířil,“ řekla žena pro MF DNES.

Jeden z ubytovaných mužů, který byl v době požáru v zaměstnání, se vrátil k objektu hned, jak se dozvěděl, že hoří. „Nezbylo mi vůbec nic. Mám jen to, co mám na sobě. Už jsem žil na ubytovnách po celé republice, ale tahle byla rozhodně nejhorší,“ kroutil hlavou muž.

Objekt a okolí monitorovaly také drony s termokamerou, které vyslala Správa informačních technologií města Plzně. Nad objektem létal také policejní vrtulník s termovizí.

Fotogalerie

Borská ulice byla pro běžnou dopravu několik hodin zcela neprůjezdná. Policie ji kompletně uzavřela, aby vytvořila průjezd pro složky integrovaného záchranného systému. Později se jezdilo kyvadlově.

Po 15. hodině už je silnice opět průjezdná oběma směry.  

„Lidem, kteří jsou v pořádku a museli opustit ubytovnu, poskytneme náhradní ubytování na Roudné,“ řekl primátor Plzně Martin Zrzavecký. Zařízení je připravené přijmout třicet lidí.

Zázemí bude zajištěno i pro ty, kteří v době požáru v objektu nebyli a vrátili se z nočních směn. „Ubytovna má kapacitu kolem 130 lidí,“ vysvětlila Korandová. Pro ně hledá magistrát zázemí v jiných ubytovnách, spolupracuje i s pracovními agenturami.

Podle primátora patřila ubytovna, kterou zachvátil požár, k těm problémovým. Když před časem zástupci magistrátu navštěvovali ubytovací zařízení v Plzni, patřil podle Zrzaveckého tento objekt k nejhorším. „V jiných ubytovnách byla zajištěna hygiena i další služby. V této to ale bylo naopak,“ prohlásil dnes Zrzavecký.

Spolumajitel ubytovny odhadl škodu na čtyřicet milionů korun.

Borská ulice v Plzni na Karlově je kvůli požáru ubytovny zcela uzavřená.

Borská ulice v Plzni na Karlově je kvůli požáru ubytovny zcela uzavřená.

Mapy poskytuje freytag & berndt vydavatel nejrozsáhlejšího obrazového vlastivědného průvodce o naší zemi Český atlas.

Nejčtenější

Unikátní případ: Limberskému hrozí trest za zesměšňování Tvrdíka

Plzeňský obránce David Limberský se drží za hlavu poté, co na Realu Madrid v...

Plzeňský fotbalista David Limberský už měl po sezoně a začínal dovolenou. Teď mu hrozí trest za následné výroky na...

Herec Skamene získal pole a louky na Tachovsku jako restituční náhradu

Roman Skamene

Herec Roman Skamene a jeho příbuzná jsou definitivně vlastníky sedmi hektarů pozemků u dálnice D5 na Tachovsku, které...

Chovanec už nechce být poslancem, vadí mu podpora ČSSD současné vládě

Milan Chovanec (ČSSD)

Bývalý ministr vnitra Milan Chovanec se vzdá poslaneckého mandátu. Ze Sněmovny chce odejít do konce března po sjezdu...

Žena nechala stopaře v autě a odešla nakoupit. Muž mezitím odjel pryč

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Domažličtí policisté pátrají po stopaři, kterého svezla čtyřicetiletá řidička. Muž zřejmě působil značně věrohodně,...

Muž vyhrožoval školce kvůli panence tmavé pleti, u soudů nepochodil

Každá panenka má nějaký rys, který ve společnosti vede k diskriminaci.

Ústavní soud odmítl stížnost muže, který byl stíhaný za to, že napsal anonymní e-mail ředitelce školky kvůli panence v...

Další z rubriky

Na Plzeňsku zabila psa jedovatá návnada, traviče hledá policie

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po pachateli, který v lese mezi Třemošnou a obcí Zruč-Senec na Plzeňsku umístil otrávenou návnadu. Tu...

O Zelenou Horu se zajímá kraj, na zámku chce rukopis i muzeum pétépáků

Zámek Zelená Hora u Nepomuku.

Na zámku Zelená Hora na Plzeňsku, který proslavil zfilmovaný satirický román Miloslava Švandrlíka Černí baroni, by...

Obyvatelé Radčic půjdou k referendu kvůli silničnímu napojení na okruh

Obyvatelé Radčic se budou 9. března v referendu vyjadřovat k plánované stavbě...

Lidé žijící v městském obvodu Plzeň-Radčice dostanou 9. března příležitost vyjádřit se k plánované stavbě komunikace,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz