Bývalé sanitářce hrozí až šest let vězení. Podle obžaloby nutila starší pacientce jídlo, ta se pak sousty udusila. (19. 2. 2020) | foto: Petr Ježek, MF DNES

Souvislost krmení se smrtí pacientky nelze prokázat, řekl u soudu lékař

  • 6
U plzeňského soudu pokračovalo hlavní líčení s bývalou sanitářkou fakultní nemocnice, která podle obžaloby nutila starší pacientce jídlo, přestože ho nechtěla. Seniorka se pak soustem udusila. Podle soudního lékaře ale nelze jednoznačně prokázat přímou souvislost mezi krmením nemocné a jejím úmrtím.

Podle soudního lékaře Miroslava Dvořáka devětasedmdesátiletá pacientka interny ve Fakultní nemocnici v Plzni zemřela na udávení. „Došlo k náhlému úplnému ucpání cest dýchacích objemným soustem jídla,“ uvedl lékař.

Podle státního zástupce je za smrt pacientky odpovědná tehdejší sanitářka oddělení Jitka Trhlíková, která krmila pacientku, ač ta jíst nechtěla.  Podle žalobce pak sanitářka z pokoje odešla i přesto, že seniorka měla ještě ústa plná stravy.

„Pacientka se začala dávit. Do pokoje se sanitářka vrátila až po spuštění signalizace jinou pacientkou. Pak začala dusící se ženě spolu se zdravotní sestrou poskytovat první pomoc. Seniorka však i přes pomoc zemřela,“ vysvětlil státní zástupce, proč je Trhlíková obžalovaná z usmrcení z nedbalosti.

Podle vyjádření soudního lékaře Dvořáka ale nelze prokázat jednoznačnou souvislost mezi krmením pacientky a jejím úmrtím.

Dvořák řekl, že dávení se jídlem může mít dvě různé podoby. Časté je lapání po dechu, kašel, neklid, modrání obličeje.

Existuje ale ještě druhá možnost, kdy projevy dušení nejsou viditelné, ale dojde k zástavě srdce.

Pacientka měla při jídle vyndanou zubní protézu

První lékařsky popsaný případ takové smrti při jídle v restauraci pochází podle znalce z USA. „Zpočátku se to jevilo jako běžná srdeční smrt. Při pitvě byl zjištěn uzávěr dýchacích cest objemným soustem,“ popsal znalec.

Podle znalkyně specializované na ošetřovatelství ale sanitářka neměla od pacientky odcházet, pokud nemocná neměla prázdná ústa. Zvláště, když předtím odmítala jídlo.

Pochybení znalkyně viděla i v tom, že pacientka měla při jídle vyndanou zubní náhradu. A to už při obědě kritického dne, kdy měli pacienti řízek.

„Pokud pacient jídlo odmítá, řeší se jeho stravování náhradními způsoby. V krajním případě i výživovými doplňky, které může vypít. Ty jsou v nemocnicích k dispozici,“ uvedla znalkyně.

Podle jejího mínění měla sanitářka minimálně se zdravotní sestrou konzultovat, zda má pacientku, která se už sama nedokázala posadit, při večeři krmit chlebem se salámem.

„Pokud pacientka špatně spolupracuje, nechce jíst a už má plná ústa, v žádném případě od ní nemůže odejít,“ uvedla znalkyně s tím, že to je zásadní pochybení.

Sanitářka se cítí nevinná. „Je mi líto, že jsem blbě zhodnotila své chování. Paní měla glykemii, snažila jsem se ji nakrmit, aby neupadla do šoku. Asi dvakrát mi řekla, že nechce jíst,“ řekla u soudu obžalovaná.

Vedení nemocnice sanitářku po podezřelém úmrtí pacientky loni 17. února přeřadilo ke sterilizaci nástrojů. V květnu byla ale propuštěna, protože přišla do práce opilá.

Soud bude pokračovat na jaře. Obžalované hrozí až šest let vězení.

Vinu necítím, řekla sanitářka obžalovaná za smrt pacientky (19. 2. 2020)

19. února 2020