Obce na Rokycansku doufají, že značky vytlačí kamiony zpět na dálnici

  17:29aktualizováno  17:29
Plzeňský kraj připravuje na únor instalaci přibližně čtyř stovek zákazových značek pro vjezd do míst, kde se kamiony snaží vyhnout mýtnému, a tam, kde hrozí nebezpečí lidem. V obcích na Rokycansku se těší, že se zbaví těžké dopravy.
Obce na Rokycansku doufají, že značky vyženou těžká nákladní auta na dálnici. (Ilustračnní snímek)

Obce na Rokycansku doufají, že značky vyženou těžká nákladní auta na dálnici. (Ilustračnní snímek) | foto: Jan ZáleskýiDNES.cz

V první fázi se bude kraj snažit vytěsnit kamiony ze silnice z Rokycan do Plzně. Pomůže to hlavně Ejpovicím, kde se dopravní zatížení za tři roky zvýšilo o 60 procent.

"Projektant nyní spolu s krajem připravuje plán osazení značek a uzavírek," uvedl krajský radní pro dopravu Jaroslav Bauer. "Teprve pak se k tomu definitivně vyjádří dopravní inspektorát. Kraj zatím dostal od policie předběžné stanovisko k záměru," připomněl.

Starostka Ejpovic Marie Šrailová vítá záměr nepustit do obce kamiony a náklaďáky, které jen projíždějí. "Každé auto, které do obce nepřijede, je přínosem pro lidi, kteří v Ejpovicích bydlí. Když odtud jedete, musíte dát na křižovatce přednost autům ze všech tří ostatních směrů. A to je někdy skutečně o nervy," řekla Šrailová.

Po hlavní silnici přes okraj Ejpovic denně projede 1 000 kamionů, po osazení značek by jich do obce vjela jen polovina, zbylých 500 jich obcí jen projíždí. "A k tomu připočítejte dalších 6 000 osobních aut denně. Výrazně by nám pomohl jen obchvat," upozornila starostka, podle níž jsou každý den v ohrožení děti, které cestou na autobus nebo ze stanice domů musí tuhle frekventovanou silnici bez přechodů přecházet.

Nákladní auta se valí také přes městečko Mýto

Po zavedení poplatku pro nákladní auta a kamiony na dálnicích se najednou začala tahle silniční monstra opět ve velkém valit také přes městečko Mýto na Rokycansku.

Starosta František Končel by byl rád, kdyby se značky zakazující průjezd kamionů objevily i na staré výpadovce z Rokycan přes Mýto do Berouna a Prahy. Právě po téhle trase se řada šoférů vyhýbá placení poplatků za použití dálnice.

"Zatím nemáme informace o tom, že by značky měly být i u nás, přestože jsme o tom už několikrát jednali. Není to jen problém Mýta, ale i Holoubkova, Kařezu a dalších obcí na téhle silnici," připomněl Končel.

O tom, jak situace v Mýtě vypadá, má starosta ty nejčerstvější možné údaje. V prvním prosincovém týdnu tři dny sledovali a počítali v náhodně vybraných dopoledních hodinách, kolik aut jede po hlavní silnici napříč celou obcí.

"V průměru to vychází na 600 aut za hodinu, nákladních a kamionů je z nich zhruba polovina. Když se na to podíváte tak, že na dálnici mají nižší mýto kamiony, jejichž motory splňují normy Euro 4 a 5, tak z toho vyplývá, že to nejhorší, tedy nákladní auta, jež nejvíc zatěžují své okolí, jezdí přes nás," povzdechl si starosta Končel.

Pokud skutečně na přelomu zimy a jara příštího roku dojde k osazování zákazových značek kolem Ejpovic, nové značení vyjde na statisíce korun. Upozornění budou už na dálnici D5 a poté i na sjezdech od Rokycan i od Plzně.

Předpokladem fungování nového režimu podle krajského radního pro dopravu Jaroslava Bauera je, že dopravní policie bude kontrolovat, zda řidiči zákazy dodržují.

"Chceme vytěsnit tranzitní kamiony ze silnice II/605 (krajská silnice z Plzně na Prahu, kterou nahradila dálnice D5, pozn. aut.). Místních firem se to netýká," uvedl radní.

Na dalších silnicích inspektorát zatím zákazy neschválil. To je případ Chanovic na Klatovsku, kde loni vznikl kvůli místní dřevařské firmě obchvat, ale kamiony ho moc nevyužívají a jezdí po silnicích třetí třídy. Policie návrh zamítla kvůli špatným rozhledovým poměrům při vjezdu na silnici I/20 z Plzně do Českých Budějovic. 

Autor:

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Plzeň - Záhřeb 2:1, domácí prohrávali, výhru a naději zařídil Pernica

NEČEKANÝ STŘELEC. Obránce Luděk Pernica rozhodl dvěma góly o vítězství Plzně...

Plzeňští fotbalisté přes padesát minut nevystřelili na bránu, ale nakonec triumfovali. V úvodním utkání prvního kola...

Muži si přijeli do baru vyřizovat účty, vrhli se na hosta i majitele

Otec se synem si v baru vyřizovali účty, strhla se pořádná mela

Hrozivě vypadající rvačku řešili v pátek večer plzeňští policisté. Do Sportbaru v Horní Bříze severně od Plzně si...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

Další z rubriky

Dvanáctiletý školák nadýchal téměř dvě promile, nemohl chodit ani mluvit

strážníci, městská policie, Plzeň, ilustrace

Namol opilé dítě převáželi v pátek záchranáři do plzeňské fakultní nemocnice. Dvanáctiletý chlapec na sebe upozornil...

Při nehodě u Staňkova na Domažlicku se těžce zranily dvě děti

Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje (ilustrační snímek)

V sobotu krátce po třetí hodině odpoledne se nedaleko obce Ohučov u Staňkova stala nehoda, při níž se těžce zranily dvě...

Nevidomí a slabozrací mají speciální kuchyň, věci mluví a vibrují

Novou cvičnou kuchyň plnou vychytávek mají nevidomí a slabozrací v Plzni. (11....

Novou cvičnou kuchyň plnou vychytávek dostal plzeňský Tyfloservis, který pomáhá nevidomým a slabozrakým. Moderní zázemí...

Najdete na iDNES.cz