Přes Chrást už expresy nejezdí, bývalá trať na Prahu se mění v lokální

  9:15aktualizováno  9:15
Po zprovoznění železničního tunelu v Ejpovicích už do Chrástu u Plzně nejezdí expresní vlaky, ale dopravu na lokální trati zajišťují jen motoráky. V současnosti se vytrhávají koleje, železniční přejezd v obci už není dvoukolejný, ale nově vozidla přejíždí jen jednu kolej.

Před osmi lety se na železničním přejezdu v Chrástu u Plzně porouchal městský autobus mezi závorami a minutu po vystoupení cestujících ho smetl mezinárodní rychlík mířící z Prahy do Plzně a dál do Německa. Děsivý karambol se naštěstí obešel bez vážnějších zranění.

Dnes už by se tu něco podobného nestalo. Místo expresů tady jezdí jen motoráky.

Hlavní koridorová trať je přesměrovaná do tunelu, který vede vlaky kratší trasou od Ejpovic až na okraj Plzně. Dělníci právě dokončují přestavbu železničního přejezdu na hlavní silnici v Chrástu.

„Úprava kolejiště ve stanici Chrást je součástí stavby železniční trati Rokycany - Plzeň. V současnosti je ještě uzavřený železniční přejezd v Chrástu. Po zrušení původních dvou kolejí na Plzeň tu zůstane jen lokální trať Ejpovice - Radnice, přejezd bude nově jen jednokolejný,“ uvedl vedoucí projektu Pavel Zelina ze společnosti Subterra.

Až do konce dubna je na trati Ejpovice - Radnice výluka. „Dříve přes Chrást jezdilo hodně vlaků, část z nich tu stejně nestavěla. Jestli ještě přibudou autobusy a vlaky budou jezdit častěji než teď, jak slibovali, uvidíme, jestli to lidi přiláká. Když teď jedeme vlakem do Plzně, musíme přes Ejpovice a tunelem. Je to sice dál, ale lístek stojí stejně jako dřív, když vlaky ještě jezdily z Chrástu rovnou do Plzně. Hlavně že nemusíme nikde přestupovat,“ řekla starší žena, která procházela kolem rozkopaného přejezdu.

Fotogalerie

Někdejší význam chrásteckého nádraží připomíná ještě pavučina trolejí natažená mezi stožáry.

Nad některými kolejemi sice chybí, jinde pro změnu zůstaly troleje, ale koleje pod nimi jsou už vytrhané stejně jako většina výhybek na plzeňské straně nádraží. Přitom ještě loni na podzim tudy svištěla Pendolina při pravidelných jízdách mezi východem a západem republiky.

Nařezané kolejnice v prostoru chrásteckého nádraží naznačují, které koleje čeká vytrhání a které budou sloužit dopravě i v budoucnu.

Jízda železničním tunelem v Ejpovicích, který je nejdelší v ČR (16. 11. 2018)

Bývalá hlavní trať z Chrástu na okraj Plzně už prakticky neexistuje. Už na podzim dělníci rozebrali kolej mezi Chrástem a napojením do tunelu u plzeňské části Doubravka, po které vlaky původně jezdily směrem do Plzně.

Druhá kolej částečně ještě zůstává na svém místě od mostu přes silnici v Bukovci až na okraj Chrástu. Končí u bývalého vjezdového návěstidla do nádraží. Zda bude v budoucnu využitelná jako turistická atrakce nebo ji čeká vytrhání, zatím není jasné.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Plzeň - Sparta 4:0, úřadující mistr dominoval a odložil oslavy Slavie

Plzeňský Jan Kopic slaví svůj gól proti Spartě.

Nejvyšší porážka Sparty v historii samostatné české ligy. Na půdě Plzně prohrála ve 3. kole nadstavbové části skupiny o...

Straka vzpomíná: Na Dopitu jsem neměl, nejchytřejší byl ale Alby

Martin Straka v diskuzi s Jiřím Dopitou

Jako centr se na buly extrémně zaměřoval. Moc dobře věděl, jak důležitá herní situace to v hokeji je. Právě úspěšnost...

Medici odmítají praxi v malých nemocnicích, chtějí na nejlepší pracoviště

Operační sál ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Studenti plzeňské lékařské fakulty Karlovy univerzity se bouří. Škola totiž rozhodla, že v šestém ročníku už nebudou...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Další z rubriky

Hutím Pilsen Steel hrozí konkurz, ministr se sejde s ruským velvyslancem

Ilustrační snímek

Ministr průmyslu Karel Havlíček se kvůli plzeňským hutím a kovárnám Pilsen Steel, které jsou v insolvenčním řízení,...

V plzeňské ubytovně se pobodali tři muži, dva skončili v nemocnici

Ve Staré Huti u Dobříše havaroval záchranářský vrtulník, na místě jsou všechny...

Rvačka tří mužů v plzeňské ubytovně skončila v sobotu večer zásahem policie a záchranky. Dvěma cizincům záchranáři...

Muži vytáhli souseda z domu a zbili ho, motivem byla patrně odplata

Ilustrační snímek.

Útok na muže v Němčicích na Klatovsku vyšetřuje policie. Skupina agresorů se dobývala k němu do domu, když jim otevřel,...

Najdete na iDNES.cz