Maturanti překvapili, mnozí raději zvolí rovnice než cizí jazyk

  19:17aktualizováno  19:17
Raději zkoušku z matematiky než z cizího jazyka. Pro tuto překvapivou volbu se letos rozhodla řada maturantů v Plzeňském kraji. Školy to vysvětlují především tím, že zkouška z jazyka je výrazně těžší.
V kraji bude letos končit střední školu 6770 studentů, 4642 z nich čeká i maturitní zkouška. Ilustrační snímek

V kraji bude letos končit střední školu 6770 studentů, 4642 z nich čeká i maturitní zkouška. Ilustrační snímek | foto:  Dan Materna, MAFRA

Více než čtyři a půl tisíce studentů v kraji čeká už za necelý měsíc maturitní zkouška. Při státní podobě absolvují maturanti společnou zkoušku z českého jazyka, u druhého společného předmětu si mohou vybrat mezi matematikou a cizím jazykem.

V celostátním měřítku letos zájemců o matematiku ubylo - z loňských 44 procent na nynějších 40. Řada škol v Plzeňském kraji však ukazuje opačný trend.

"Letos je poměr 120:20 ve prospěch matematiky. Loni to bylo přitom 80:60," sdělil zástupce ředitelky Střední průmyslové školy stavební Petr Kravec. Důvod je podle něj jasný. Zkouška z angličtiny se skládá ze tří částí, zatímco z matematiky pouze z jedné.

Navíc letos nově není možné vybrat si mezi těžší a lehčí variantou. Všichni píší tu snazší. "Základní varianta matematiky je jednodušší než zkouška z cizího jazyka," je přesvědčen Kravec.

Podobná je situace i na řadě dalších škol regionu. "Vidím jeden velký rozdíl oproti loňsku, a to, že se mění poměr mezi cizím jazykem a matematikou. Zatímco loni si matematiku vybralo jen 17 procent maturantů, letos už je to 36 procent," konstatuje ředitel Církevního gymnázia v Plzni Daniel Petříček.

Stejný trend zaznamenalo i další plzeňské gymnázium - Masarykovo. Z matematiky tu bude letos maturovat 38 procent studentů. "Loni jich bylo 27,5 procenta," říká zástupce ředitele Zbyněk Vastl.

Tradiční převahu maturantů z matematiky má Gymnázium na Mikulášském náměstí. Ze 106 studentů si jich tento předmět zvolilo 81, loni to ještě o něco více, 90 ze 114.

Sedm z deseti studentů se k tomuto předmětu přiklání také na Středním odborném učilišti elektrotechnickém. "Loni jich bylo ještě více, 80 procent. Po pravdě bych čekal, že cizí jazyk si vybere opravdu jen pár jedinců. Matematika je jen jeden test, z cizího jazyka jsou to části tři," pozastavuje se ředitel školy Jaroslav Černý. Naučit se na zkoušku matematiku je podle něj jednodušší.

Ústní zkoušky začínají na středních školách 16. května

Stabilní situaci hlásí například Střední průmyslová škola dopravní, kde je poměr téměř vyrovnaný.

"Matematiku si vybralo 172 studentů a jeden nepovinně, cizí jazyk dohromady 136," sdělil ředitel Jiří Svoboda s tím, že podobné to bylo i v loňském roce.

"Nedá se říct, že by naši studenti inklinovali k jednomu či druhému předmětu. Je to zhruba půl na půl. A stejné to bylo i loni," říká zástupce ředitele SOŠ a SOU Sušice Jiří Houtke.

Jednou ze škol, kde u studentů jednoznačně vítězí cizí jazyk, je Gymnázium Františka Křižíka. U osmiletých je poměr 22:8 a u čtyřletých 8:5 a další dva studenti budou z matematiky maturovat nepovinně. Podobné to bylo podle ředitelky Šárky Chvalové i loni.

V Plzeňském kraji bude letos končit střední školu 6 770 studentů, na 4 642 z nich čeká maturita. "Na gymnáziích jich bude maturovat 1 001, zbytek na učilištích a středních průmyslových školách," sdělil vedoucí odboru školství krajského úřadu Ladislav Vítek.

Maturitní zkoušky se uskuteční už za necelý měsíc. Písemné práce a didaktické testy společné části budou od 2. do 9. května, ústní zkoušky od 16. května do 10. června.

Nejčtenější

Zemřela zpěvačka Věra Bílá, romská hvězda plánovala velký comeback

Zpěvačka Věra Bílá v listopadu 2018

Ve věku čtyřiašedesáti let zemřela světoznámá zpěvačka Věra Bílá. Tento týden přitom měla zahájit plánované comebackové...

Výbuch v Praze a mistr má trable. Co se děje s fotbalovou Plzní?

Trenér Plzně Pavel Vrba.

Těch pár hráčů v tom bylo úplně nevinně. Během žhavého utkání na Spartě se nesvlékli do dresu, nanejvýš kopali pár...

Teplice - Plzeň 2:1, další selhání mistra, hosté nevyužili mraky šancí

Tepličtí fotbalisté se radují z gólu proti Plzni, zleva střelec Jakub Hora,...

Plzeňští fotbalisté podruhé za sebou selhali. Po čtyřgólovém debaklu na Spartě nezvládli ani předehrávku 25. kola...

Kometa veze z Hradce dvě výhry, Olomouc dokonala obrat v Plzni

Petr Holík (uprostřed) se raduje s brněnskými spoluhráči z gólu v síti Hradce.

Ve druhém čtvrtfinálovém utkání hokejové Tipsport extraligy dala Olomouc zapomenout na debakl z úvodní bitvy. Proti...

Plzeň platí za výtržnosti půl milionu a má dvě podmínky. Sparta 350 tisíc

Pohled na fanoušky Plzně, kteří během zápasu vyvolávali konflikty s domácími a...

Fotbalová Plzeň kvůli výtržnostem svých fanoušků ve víkendovém šlágru v Praze na Letné dostala pokutu půl milionu...

Další z rubriky

Okupanti obsadili Plzeň brzy ráno, většina lidí jela teprve do práce

Policisté Policejního komisařství Cheb a četníci na společném nástupu. Tito...

Němci 15. března 1939 převzali moc nad Plzní časně ráno. Většina lidí teprve mířila do práce. Stejně jako armáda měli...

Příbuzní Věry Bílé chtějí romské zpěvačce postavit bronzovou sochu

Zpěvačka Věra Bílá v listopadu 2018

Příbuzní Věry Bílé, která minulé úterý zemřela, chtějí na její počest vytvořit pietní místo. Romskou zpěvačku by...

Konflikt cizinců na ubytovně v Tachově: pro zraněného letěl vrtulník

Nůž (ilustrační foto)

Potyčku mezi cizinci na ubytovně v Tachově řešili v noci na neděli policisté a záchranáři v Tachově. S třiatřicetiletým...

Najdete na iDNES.cz