Na radnici ladí krizový scénář, aby Plzeň nezůstala na suchu

  8:30aktualizováno  8:30
Včas předejít situaci, kdy by obyvatelé města trpěli kritickým nedostatkem vody, se snaží zástupci plzeňského magistrátu. Chystají proto například přípravu záložního zdroje pro Vodárnu Plzeň.
Kromě pitné vody se v případě krize město musí strat i o vodu užitkovou. Ilustrační foto

Kromě pitné vody se v případě krize město musí strat i o vodu užitkovou. Ilustrační foto | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Zároveň sestavují scénář, podle kterého by se v extrémním případě a krajní nouzi voda pro Plzeňany dala odebírat na několika místech, aby se pokryla ta nejzákladnější spotřeba.

Primátor Plzně Martin Zrzavecký (ČSSD) tvrdí, že problematika zajištění vody pro město - při mimořádné události nebo extrémním suchu - je jednou z nejdůležitějších priorit. „Musíme být připraveni na krizovou situaci,“ zdůrazňuje. Jako nouzové zdroje vody pro město mohou fungovat Plzeňská teplárenská, pivovar, vrt u rybníka Košináře i vodárna Plzeňské energetiky v Radčicích napojená na Mži.

Petr Liška z odboru krizového řízení magistrátu řekl, že je v silách města v krajní nouzi pokrýt tu nejnutnější spotřebu. „Pro takové případy se počítá s tím, že by každý člověk potřeboval pro základní přežití pět litrů pitné vody na první tři dny a 15 litrů na další dny. Když spočítáme vše, co bychom mohli využít, tak to vychází,“ vysvětluje Petr Liška.

Upozorňuje, že kromě pitné vody se v případě krize město musí strat i o vodu užitkovou, aby fungovala kanalizace. „Proto si město postavilo vrt u Košináře. Tam dokážeme čerpat deset litrů za vteřinu,“ sdělil.

Magistrát už k tématu uspořádal nácvik krizového štábu se zástupci státu, města, kraje, hasičů, vodárny, Plzeňského Prazdroje, Plzeňské teplárenské a Plzeňské energetiky. Jako náhradní zdroj vody pro Vodárnu, která je napojená na řeku Úhlavu, si město vybralo řeku Radbuzu v Českém údolí, odkud je zapotřebí natáhnout potrubí.

„Vykupujeme k tomu pozemky a Vodárna připravuje dokumentaci,“ řekl Martin Zrzavecký. Díky tomu, že má město novou úpravnu vody, se nemusí trápit čistotou zdroje. „Pitnou vodu si umíme vyrobit v dostatečné kvalitě,“ tvrdí primátor a ujišťuje, že potrubí od Radbuzy do Vodárny bude postavené relativně brzy. „Byl bych rád, abychom to dotáhli do konce volebního období v roce 2018,“ uvedl.

V Plzni je průměrná denní spotřeba pitné vody 30 tisíc kubíků.

Ředitel Vodárny Plzeň Miloslav Vostrý sdělil, že osm největších vodojemů, které vodárna využívá, má kapacitu 90 tisíc kubíků. „Při krizi by tak mohla jejich zásoba vydržet pro Plzeňany až tři dny. Samozřejmě umíme okamžitě na dálku vodojemy zavřít díky centrálnímu dispečinku a pak například vydávat vodu do cisteren a rozvážet a reagovat operativně,“ přiblížil.

Petr Liška z magistrátu uvádí, že město má pro případ krize několik možných zdrojů. „V době nouze by Plzeňská teplárenská dokázala ve své úpravně vyrábět až 200 kubíků pitné vody za hodinu. Využila by vodu z čerpací stanice na Roudné, tedy z řeky Mže,“ uvedl Liška.

Dalším zdrojem vody, který využívá pivovar, jsou vrty v prameništi na Roudné. Tento zdroj je schopen dávat 180 kubíků vody za hodinu. V pivovaru se navíc nachází tlaková čerpací stanice, jež by dokázala dodávat vodu do vodárenského řadu na Rokycanské třídě.

„Pivovar také vlastní linku, která umí plnit 15 tisíc lahví za hodinu. Ta by v případě krize mohla dodávat téměř 3,5 litru balené pitné vody na každého Plzeňana denně,“ konstatoval Liška.

Nejčtenější

Umlátit vás lopatou, píší lidé ženě, která vyhrála soud nad Babišem

Demonstrantka Jana Filipová, která žaluje premiéra Babiše za výrok, že...

Nadávkám a výhrůžkám čelí Jana Filipová z Domažlicka, která nedávno uspěla se žalobou na Andreje Babiše. Vadí jí...

Kupa gólů i bitek. Sparta na úvod přetlačila Plzeň v prodloužení

Útočník Sparty Michal Řepík překonává Dominika Frodla v brance Plzně.

Divácky atraktivnější start sezony 2019/20 si nemohla hokejová Tipsport extraliga snad ani přát. Předehrávka 1. kola...

KOMENTÁŘ: Cesta proti hokejovému času. Takhle ne! mělo znít rázněji

Bitka mezi plzeňským Michalem Houdkem a sparťanským Janem Piskáčkem.

Žádná zákopová válka. Žádné opatrné couvání. Naopak! Byla to pozoruhodná podívaná. Klidně mohlo padnout víc než třináct...

Strojaři se při majálesu strefovali do soudruhů, univerzita je vyloučila

Areál Západočeské univerzity v Plzni

Jedna z velkých změn, kterou přinesl listopad 1989 pro školství v Plzeňském kraji, bylo založení Západočeské univerzity...

Nemáme moc rozdílových hráčů v extralize ani v NHL, říká Vlasák

Tomáš Vlasák (vpravo) se vrátil do Plzně, aby se stal sportovním ředitelem HC...

Ač nemají tolik peněz, tak patří z dlouhodobého hlediska do extraligové špičky. Sportovní manažer Tomáš Vlasák vypráví,...

Další z rubriky

Při opravách katedrály se našly dosud ukryté malby, práce potrvají déle

Oprava katedrály sv. Bartoloměje v Plzni se prodlouží. Objevily se totiž...

Už rok opravují řemeslníci plzeňskou katedrálu svatého Bartoloměje. Krásu jí zase vracejí restaurátoři. Práce však...

Skupina Kabát hrála pod širým nebem plzeňským fanouškům

Koncert rockové skupiny Kabát ve zcela zaplněném amfiteátru v Plzni - Lochotíně...

Rocková skupina Kabát zavítala v sobotu v rámci svého Po čertech velkýho turné do Plzně. Spolu se sedmnácti tisíci...

Opilý cizinec vletěl s autem na pískoviště, z lavičky zbyly jen třísky

Opilý šofér nezvládl v Plzni řízení a vjel do dětského hřiště. Naštěstí se...

Jen díky náhodě neskončila tragicky nehoda, která se stala ve čtvrtek v Plzni-Bolevci. Opilý řidič tam totiž nezvládl...

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?

Najdete na iDNES.cz