Alexandr Krysl nastoupil do funkce předsedy Krajského soudu v Plzni v říjnu 2020.

Alexandr Krysl nastoupil do funkce předsedy Krajského soudu v Plzni v říjnu 2020. | foto: Petr Eret, MF DNES

Předseda Krajského soudu v Plzni po výtkách rezignoval, měl spory s kolegy

  • 6
Předseda Krajského soudu v Plzni Alexandr Krysl rezignoval. Soud vedl necelé dva roky, po nástupu do funkce se však dostal do sporu s částí kolegů, což způsobilo napětí a vyhrotilo vzájemné vztahy. Krysl si také vysloužil výtku od předsedy Vrchního soudu v Praze.

Informaci, se kterou přišly servery Novinky.cz a Česká justice, potvrdila mluvčí Krajského soudu v Plzni Jana Durná. „Rezignoval ze závažných osobních a rodinných důvodů,“ vysvětlila mluvčí. 

Informaci potvrdil také mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.  „Příslušný list byl  doručen do Kanceláře prezidenta republiky,“ napsal Ovčáček.

Pětačtyřicetiletý Alexandr Krysl vykonával funkci předsedy soudu od října 2020. 

Čelil kritice soudců kvůli špatné komunikaci, což vedlo k napjaté atmosféře a vyhroceným vztahům. Za to si také Krysl vysloužil výtku od předsedy Vrchního soudu v Praze Luboše Dörfla.

Krysl poté podal na Dörfla dvě správní žaloby. Bránil se v nich proti výtce, kterou mu Dörfl uložil za údajné opakované dílčí pochybení při sestavování rozvrhu práce. Krysl podal žalobu proti nezákonnému zásahu a proti nezákonnosti samotné výtky.

Nezákonný zásah byl podle Krysla v tom, že Dörfl uložení výtky medializoval a dal ji na vědomí předsedovi Nejvyššího soudu a ministryni spravedlnosti.

Výtku Kryslovi uložil Dörfl na základě podnětu 39 soudců plzeňského krajského soudu. Podle České justice jde o další kapitolu sporů, které nastaly mezi novým vedením krajského soudu a částí plzeňských soudů krátce poté, co Krysl uspěl ve výběrovém řízení na nového předsedu soudu. 

Mezi hlavní kritiky Krysla patřil jeho předchůdce v čele soudu Miroslav Sedláček, kterému dříve Krysl dělal místopředsedu pro správní úsek. Na soudu vznikly odbory, které sdružují nespokojené soudce a zaměstnance.

„Současný předseda soudu zaujal stanovisko, podle něhož tato organizace neexistuje. Učinil tak přesto, že je řádně zapsaná v příslušném rejstříku, který dokonce vede tentýž soud,“ uvedli loni na jaře odboráři ve svém prohlášení.

Krysl v květnu reagoval tak, že z jeho pohledu odbory nevznikly, když v jejich vedení jsou dva soudci a jedna zaměstnankyně. „Odbory založil můj protikandidát Jiří Levý. Bojují proti každému mému kroku, ať udělám cokoli, je to napadeno,“ řekl Krysl v květnu. 

Odboráři na jaře mimo jiné upozornili, že nový předseda zrušil podatelnu krajského soudu v Karlových Varech. „Omezil možnost komunikovat s tímto soudem především lidem z Karlovarska,“ zdůraznili. Krysl tehdy reagoval tak, že podatelna by měla vzniknout v Chebu. 

Krysl podal také dvě kárné žaloby na místopředsedkyni soudu Soňu Kacovskou, která ve funkci zůstala z minulého vedení. Navrhuje v nich, aby kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS) Kacovskou zbavil funkcí místopředsedkyně soudu a předsedkyně senátu.

,