Kraj omezí dotace na sociální projekty, opozice uhájila alespoň milion

  7:47aktualizováno  7:47
Plzeňský kraj omezí dotace obcím i příspěvky na sociální projekty. Opozici se podařilo prosadit, aby hejtmanství dalo 1,1 milionu na podporu skupin, které se snaží oživovat oblasti regionu.

Opozice kritizovala krajský rozpočet. Jiří Pospíšil (ODS) upozornil, že v návrhu rozpočtu bylo například 100 tisíc korun na turnaj kickboxerů Souboj Titánů. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Méně peněz na opravy památek, méně na sociální projekty, na kulturu nebo na obnovu venkova. Ale také milion korun škrtnutých z fondu hejtmana. I to je součástí schváleného rozpočtu Plzeňského kraje na příští rok.

Ekonomický náměstek hejtmana Václav Šlajs (ČSSD) se pochlubil, že kraj zůstává jediným nezadluženým krajem v zemi. Vladislav Vilímec (ODS) ovšem rozpočet označil za nejhorší za uplynulé čtyři roky. Tvrdil, že kraj rezignoval na řešení problémů tím, že omezil přísun peněz na menší projekty obcí a dalších institucí.

Prioritou kraje v příštím roce bude podle Šlajse podpora projektů dotovaných EU, což je například západní silniční okruh Plzně a dokončení Klatovské nemocnice. "Do oblasti dopravy jde celkově 2,5 miliardy korun, do staveb a oprav silnic 1,1 miliardy," upřesnil Šlajs.

Opozice chtěl zrušit fond hejtmana, zčásti uspěla

Opozice kritizovala, že v návrhu rozpočtu nebyly peníze na podporu činnosti místních akčních skupin (MAS), které sdružují obce, podnikatele i neziskové organizace, podporující rozvoj regionu.

Jiří Pospíšil (ODS) upozornil, že v návrhu rozpočtu bylo například 100 tisíc korun na turnaj kickboxerů Souboj Titánů. "Na takové akce je peněz dost, ale na školství nebo sociální oblast ne," prohlásil.

Pospíšil žádal, aby byl zrušen fond hejtmana, ve kterém bylo 2,6 milionu korun. Částečně uspěl. Milion z hejtmanského fondu šel na podporu MAS a k tomu se přidalo na stejný účel 100 tisíc sebraných z akce Souboj Titánů.

ODS marně požadovala, aby kraj zvýšil příspěvek Plzeňské filharmonii na šest milionů korun. Neuspěla ani s požadavkem, aby kraj zvedl částku na program stabilizace venkovských oblastí z 25 na 40 milionů korun.

Občanští demokraté označili za chybu, že kraj vybral zhruba 200 milionů ze své finanční rezervy. Náměstek hejtmana Václav Šlajs ovšem prohlásil, že podle vedení kraje je lepší, když volné peníze neleží na účtu, ale využijí se.

"Například v dopravě, abychom jí pomohli," konstatoval Šlajs. Připustil, že řada návrhů opozice byla opodstatněných. "Ale můžeme hospodařit jen s tím, co máme," dodal Šlajs.

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Plzeň - Záhřeb 2:1, domácí prohrávali, výhru a naději zařídil Pernica

NEČEKANÝ STŘELEC. Obránce Luděk Pernica rozhodl dvěma góly o vítězství Plzně...

Plzeňští fotbalisté přes padesát minut nevystřelili na bránu, ale nakonec triumfovali. V úvodním utkání prvního kola...

Muži si přijeli do baru vyřizovat účty, vrhli se na hosta i majitele

Otec se synem si v baru vyřizovali účty, strhla se pořádná mela

Hrozivě vypadající rvačku řešili v pátek večer plzeňští policisté. Do Sportbaru v Horní Bříze severně od Plzně si...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

Další z rubriky

Vědci z Plzně prodali patent, který vylepší robota na zpracování bakterií

Vědec Jaroslav Hrabák z Biomedicínského centra v Plzni.

Plzeňská lékařská fakulta Univerzity Karlovy prodala patent, který vylepšil robota na zpracování bakteriálních kultur....

Je to lhář a pedofil, psal muž o soudci. Teď tvrdí, že to nemyslel vážně

Za  pomluvy, nebezpečné vyhrožování a křivé obvinění hrozí Jiřímu Šimkovi až...

Až osm let vězení hrozí Jiřímu Šimkovi, který několik let vulgárně útočil na předsedu domažlického okresního soudu....

Parky v Plzni dlouhodobě vysychají, v kondici je mají udržet nové vrty

Plzeňské parky na Borech a Lochotíně dlouhodobě vysychají. Zachránit je mají...

Borský a Lochotínský park v Plzni bude zavlažovat voda ze dvou nových vrtů. Jejich vybudování souvisí mimo jiné s tím,...

Najdete na iDNES.cz