Diskuze

Strojaři se při Majálesu strefovali do soudruhů, univerzita je vyloučila

Jedna z velkých změn, kterou přinesl listopad 1989 pro školství v Plzeňském kraji, bylo založení Západočeské univerzity v Plzni. Vznikla z někdejších tří samostatných fakult - strojní, elektrotechnické a pedagogické. Dnes má fakult devět a studentů přibližně desetkrát víc než v začátcích.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
VJ

"V šuplíku mi dlouhá léta ležela kandidátská práce, ale nesměl jsem ji obhájit. Povedlo se to až po revoluci."

Fér to nebylo a dotyčného je mi líto, že mu režim nějakou dobu bránil v kariérním posunu. Na druhou stranu, a to neberte nijak zle, je objektivně vzato trochu podivné, že práce ležící dlouhá léta v šuplíku byla obhajitelná. Buď nešlo o moc se rozvíjející obor, nebo byla komise dost benevolentní (což by se vzhledem k okolnostem dalo možná pochopit).

0 0
možnosti
PF

P59e10t31r 85F28i55a17l26a

17. 9. 2019 13:47

Dlouhá léta mohlo být čtyři, pět let, obhájil to v roce 1990. V silnoproudé elektrotechnice se svět tak rychle neměnil, zejména ne v té době.

0 0
možnosti
LP

Z plzenske univerzity je nejznámější mýval.

3 0
možnosti
MS

Tu školu jsem absolvoval v osmdesátých letech. Ruština, marxismus, politická ekonomie byly povinné předměty snad na všech VŠ. Píšete, že v počátcích učili také pracovníci ze Škodovky - nejen v počátcích, i v těch 80. letech na škole působilo dost externistů "od Škodů". Kromě toho tam působila řada lidí, kterým jste nesměli říci "soudruhu". I na kovaného blbce člověk mohl narazit, neslyšel jsem ale, že by někomu opravdu ublížili (za mých časů na škole).

1 0
možnosti
JU

Tak nějak si to pamatuji také.

Externisté ze Škodovky byly obvykle zpestřením jako lidé z praxe.

1 0
možnosti
PL

To jake zvěrstva páchal na lidech komunismus by si měli obzvláště přečíst ti kteří chodili demonstrovat proti výsledku svobodných voleb. Snad si uvědomí do jak nebezpečí pro svobodu se nechali zmanipulovat.

5 4
možnosti
JH

"Vysokoškoláci povinně absolvovali marxistickou filozofii, politickou ekonomii, vědecký komunismus nebo ruštinu."

Písálko Mrázova, nikoli "nebo", ale "a".

Už jste, písálci, s oblíbeným "nebo" trapní.

6 4
možnosti
OU
Uživatel požádal o vymazání
3 6
možnosti
Foto

Proč aktivistická pisatelka pani Mrázová nenapíše o podvodech na Plzeňské "univerzitě"! Zachariáš , Kindl ,Benda , Chovanec , různé MODELKY....je jich mnoho !! Mnoho absolventů se stydí za studie na této profláklé škole !!

14 6
možnosti
JH

Možná, že tam vystudovala.

5 1
možnosti
JU

Na zmíněné plzeňské technice jsem studoval v první polovině osmdesátek. Ruštinu pro většinu kroužků (byla tuším v prváku a druháku) tam učil zasloužilý kmet pan Vereščinský. Byl národností buď Rus nebo Ukrajinec, to nebylo známo, kterého do těch končin zasel konec druhé světové, alespoň se to tak vykládalo.

Další o něm už lze zkopírovat z povídky Šimka a Grosmana o profesoru Zelí. Protože skutečně, "měli jsme ho rádi. Učením nás nezatěžoval". Už zase mimo klasiky, chápal, že ruština populární není a že nám zřejmě ani téměř k ničemu nebude. Semestr v jeho podání vypadal tak, že první hodinu vykládal o grafickém původu znaků, např. A - ze slova alef = býk a namaloval na tabuli schematizovanou hlavu býka s rohy která, když se převrátila, dala písmenko A. Na další hodiny buď nechodil anebo na nich vykládal celkem ceněné příběhy ze života.

Vtipné bylo, když za rok, za dva, když už jsme ruštinu neměli, člověk vstoupil do třídy a tam na tabuli byla hlava býka s nápisem alef. Hned bylo zřejmé, že v učebně před námi byla ruština.

Co se týká vyučovaného marxizmu (který skutečně zahrnoval dějiny, ekonomii a filozofii), jsem za tu dvouhodinu týdně rád dodneška. Hned vysvětlím proč. Byť látka byla podávána tendenčně se záměrem ovlivnit, přesto řada odučených informací byla obecně platná. V zásadě to dělalo dojem, že se prostě učí obecná teorie a k ní vždy pak takový povinný přílepek dobové ideologie. Ten ovšem bylo lze snadno prohlédnout a tedy udělat si svůj názor dost se blížící objektivitě. Dodneška jsem za to rád, byla to škola, jak získávat informace z ideologicky a propagandisticky deformovaných zdrojů, kterých je dodneška kolem nás habaděj.

Dnešní techniční vysokoškoláci něco podobného jako základy filozofie atd. nemají a myslím, že jim to chybí. Jistěže loutkoherci (tahající za nitky tohoto systému) jsou za to rádi.

12 4
možnosti
DS

Mají filozofii, nebojte.

5 0
možnosti
JZ

Zatímco strojní a elektrotechnická fakulta byly a jsou na špičkové úrovni v oboru, právní fakulta nechvalně proslula jako zdroj rychlých diplomů tomu, kdo si řekne a zaplatí. Pojem "plzeňská práva" už se natrvalo usídlil v korupčním slovníku.

16 0
možnosti
JK

J54a49n 73K95u45l55i92š

14. 9. 2019 9:52

I na těch technických fakultách kolují smutné historky o tom, jak některé zahraniční studenty bylo nutné protlačit skrz. :-/ (Většinou přímo od učitelů)

4 1
možnosti
JP

V článku je věta, kterou by šlo vykládat dvěma způsoby:"Vysokoškoláci povinně absolvovali marxistickou filozofii, politickou ekonomii, vědecký komunismus nebo ruštinu.". Ten první je, že vysokoškoláci absolvovali marxistickou filozofii, politickou ekonomii, vědecký komunismus NEBO ruštinu. Přesnější y bylo, že absolvovali marxistickou filozofii, politickou ekonomii, vědecký komunismus A ruštinu, aneb učili se VŠECHNY tyto předměty. V letech 1980 - 1989 byly dokonce státnice z vědeckého komunismu povinné.

10 3
možnosti
JB

Spojku "nebo" lze použít také ve smyslu "či" (tím ale vůbec nechci říct, že je to stylisticky vhodné).

2 0
možnosti
JF

J28i23ř41í 23F32o22g94e76l

14. 9. 2019 9:17

No ale největší věhlas jí přineslo studium práv, na tamnější fakultě vytudoval nejeden politický gigant.:-P

17 1
možnosti
DN

Jo, jo, plzeňská práva - pojem sám pro sebe

2 0
možnosti