Nález čtyř těl vzácných orlů mořských šokoval ochranáře. Uhynulá zvířata ležela...

Nález čtyř těl vzácných orlů mořských šokoval ochranáře. Uhynulá zvířata ležela na pastvině na Klatovsku (7. února 2021) | foto: Dobrovolný ekologický spolek - ochrana ptactva

Policie neví, kdo otrávil čtyři orly mořské. Případ se odkládá

  • 9
Policisté ukončili prověřování úhynu čtyř orlů mořských na Klatovsku. Přestože toxikologické vyšetření potvrdilo otravu karbofuranem, o čemž byli ochranáři od počátku přesvědčeni, nepodařilo se vypátrat pachatele, který jedem polil zbytky z jatek na hnojišti uprostřed pastviny, kam se orli naučili létat. Policie případ odložila.

„Laboratorním vyšetřením kadáverů orlů mořských byla zjištěna intoxikace karbofuranem. Policistům se však provedeným šetřením nepodařilo zjistit konkrétní osobu, jenž umístila otrávenou návnadu na volně přístupném pozemku,“ sdělila klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová.

Policisté případ vyšetřovali jako týrání zvířat. V případě dopadení pachateli hrozí až deset let vězení, protože čin spáchal v době nouzového stavu. 

Protože ale nebyly zjištěny skutečnosti, které by policisty opravňovaly k zahájení trestního stíhání, byl případ odložen.

Orly mořské někdo otrávil

Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů v Plzni, který čtyři uhynulé orly na začátku února našel a informoval policii, dnes řekl, že ho výsledek policejního vyšetřování nepřekvapuje. 

„To se dalo čekat. Je velice složité někomu prokázat, že právě on je tím travičem,“ uvedl Makoň. Vzápětí ale dodal, že kromě policie pátrali zvířecí záchranáři i na vlastní pěst a nevzdávají se ani teď. 

„Bohužel informace od veřejnosti, kterou jsme vyzvali, aby nám pomohla s objasněním případu, k ničemu nevedly. Čekáme ještě na další analýzy z laboratoře, které by nás nasměrovaly určitým směrem, o kterém se domníváme, že k traviči vede,“ dodal Makoň.

Lokalitu, kde orli stále hnízdí, neustále ochranáři monitorují a hlídají. Makoň byl na Horažďovicku naposledy v neděli. „Rozhodně jsme případ neuzavřeli a snažíme se pátrat dál,“ upozornil. 

Uhynulé čtyři samice ležely uprostřed ohradníkem obehnané pastviny pro skot pod Velkým Borem. 

„Čtyři majestátní králové nebes s rozpětím křídel přes dva metry uhynuli v nervové křeči se zatnutými pařáty, sedící na patách s poloroztaženými křídly a skloněnou hlavou,“ uvedl tehdy s pocitem marnosti a zlosti Karel Makoň.

Ten byl od počátku přesvědčen, že zvláště chráněné a kriticky ohrožené živočichy někdo otrávil. Jejich těla se našla u hnojiště, kam běžně lidé nechodí. Kromě hnoje tam ale vyvážejí nelegálně i zbytky z jatek, proto se tam orli naučili létat. 

„Vývrhy, kůže, peří, běháky od drůbeže a jiné organické zbytky však tentokrát někdo polil jedem,“ uvedl Makoň s tím, že v této oblasti nejde o ojedinělý případ. 

V roce 2014 to byli dva orli, další dva jen několik kilometrů dál v roce 2019, po jednom pak v roce 2018, 2016 či v roce 2008. V lednu 2019 tu do želez někdo chytil také výra velkého.

Po zveřejnění informace o jednom z nejdrastičtějších úhynů mořských orlů, začali lidé na účet plzeňského spolku posílat peníze na dopadení traviče. Vybralo se přes sto tisíc korun. „Připravujeme podrobnou zprávu, jak jsme peníze použili. To lidem dlužíme a děkujeme jim,“ uzavřel Makoň.