Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

U Kašperských Hor se zlato těžit nebude, ministerstvo odmítlo průzkum

  9:36
Leckterým lidem z oblasti Kašperských Hor na Šumavě se ulevilo. Ministerstvo životního prostředí odmítlo žádosti o povolení průzkumů souvisejících s případnou těžbou zlata a wolframu. U Kašperských Hor se zlato dobývalo od 12. století do počátku 20. století. Vzácný kov ale v zemi ještě zůstal, a proto oblast těžařské společnosti stále láká.

Štola Naděje u Kašperských Hor, kde se mělo těžit zlato. | foto: Ladislav NěmecMAFRA

Aktuální rozhodnutí ministerstva životního prostředí nemusí znamenat konec snah těžařských společností se ke zlatu dostat. O zamítavém postoji ministerstva k žádostem o poslední průzkumy informoval jako první server Novinky.

„Žádosti byly zamítnuty,“ potvrdila pro MF DNES mluvčí ministerstva Veronika Krejčí. Upřesnila, že k důvodům patřil střet záměru s veřejnými zájmy i odpor místních samospráv. „Navíc technické práce spojené s průzkumem ložisek mohou ohrožovat cenné přírodní hodnoty,“ sdělila Veronika Krejčí.

Dotčená oblast totiž leží v Chráněné krajinné oblasti Šumava. Odmítavě se k možným průzkumům u Kašperských Hor před časem vyjádřila také Správa Národního parku Šumava. „Průzkumné vrty by jednoznačně negativně ovlivnily území chráněné oblasti,“ prohlásil mluvčí správy parku Jan Dvořák.

Snahy o obnovu těžby se objevují opakovaně

Připomenul, že tlaky na obnovení těžby zlata u Kašperských Hor se objevují opakovaně. Starosta Kašperských Hor Jan Voldřich uvedl, že verdikt ministerstva je pro obyvatele oblasti dobrou zprávou. Upozornil ale, že může přijít odvolání. „Nevíme, jak budou reagovat společnosti, které o průzkumy žádaly,“ řekl.

Protože se těžaři o obnovu dobývání zlata, ale i wolframu snaží opakovaně, chtěl by starosta začít jednat o možnosti, že by stát například na půl století takové aktivity zastavil.

Podle starosty je odmítavý postoj města postavený zejména na ochraně přírodní oblasti. „Ministerstvo nám dalo za pravdu, že veřejný zájem na ochraně životního prostředí je vyšší než zájem na průzkumu ložiska zlata a wolframu,“ konstatoval.

Jedna z lokalit, o kterou měli těžaři zájem, je prameništěm pitné vody pro město. „Snažili jsme se získat i podporu místních samospráv v dotčeném území. Všichni nám řekli, že průzkum také nechtějí a že nás podpoří. Měli jsme podporu i z Plzeňského kraje,“ uvedl starosta.

Štola Naděje do Suchého vrchu

Jan Voldřich připomíná, že snahy obnovit u Kašperských Hor těžbu zlata začaly už zhruba v roce 1982. Tehdy podle starosty začali okolí zkoumat lidé ze státního podniku Geoindustria. V souvislosti s tím začala v roce 1989 ražba štoly Naděje do Suchého vrchu. Po změně režimu se v roce 1994 na scéně objevila česko–kanadská společnost TVX Bohemia důlní, která v průzkumech pokračovala.

Odpor zástupců Kašperských Hor a občanských iniciativ dokázal pomoct k tomu, že v roce 1998 byla štola uzavřena. „Proběhla tady řada průzkumných prací, jsou tu kilometry vrtů, aby se zjistilo, jak je zlato v hornině rozptýleno. Nejednalo se jenom o zlato, ale i o wolfram. Všechno se zjistilo, ale docházelo přitom k poškozování životního prostředí. Tehdy se proti zvedla velká občanská iniciativa Čechy nad zlato,“ vysvětluje starosta. Ministerstvo pak těžařům odebralo licenci k průzkumům.

Vždy po několika letech se objevovali další zájemci o průzkum i obnovení těžby. Někteří nabízejí modernější technologie a o něco šetrnější způsoby těžby. Podle starosty ale není třeba průzkum povolovat, protože stát dávno moc době ví, co v zemi u Kašperských Hor má.

„Žadatelům ale jde o to, že pokud se jim průzkumné území stanoví, tak získají nějakou šanci dostat se případně k samotné těžbě. Bez stanovení průzkumného území nelze žádat o dobývací prostor,“ popisuje Jan Voldřich.

Nynější nepovolení průzkumů může být pouze začátek procesu, který potrvá roky. Podle starosty se připomíná, že snahy získat povolení k průzkumů se opakují zhruba každých pět let. Jakmile je žádost odmítnuta, následují odvolání, případně soudní tahanice.

„Je to nepříjemné a v podstatě nám to narušuje možný rozvoj území, protože jestli je město hornické nebo turistické, je zásadní rozdíl a obojí zároveň není dost dobře možné,“ řekl.

Starosta by na základě toho, že snahy o obnovení těžby přetrvávají, rád otevřel debatu, jak by stát mohl tuto otázku třeba na padesát let uzavřít. „A pak ať někdo přijde a řekne, jestli zlato a wolfram potřebujeme,“ sdělil. V minulosti byli na Šumavě skláři, kteří potřebovali potaš, a vykáceli proto obrovské množství stromů. „Dneska nikdo kvůli tomu stromy nepálí. Řadu věcí, které lidi dřív potřebovali, teď nepotřebují,“ dodal.

  • Nejčtenější

Využijeme váš kamion. Policisté kvůli naháněnému řidiči nařídili zatarasit silnici

22. dubna 2024  11:36,  aktualizováno  23.4 11:01

Několik českých policejních hlídek se zapojilo do pronásledování řidiče, který v Německu odmítl...

Moje Plzeň to není, ale... Horváth o historickém tažení a proč u něj chyběl

20. dubna 2024

Premium On byl Plzeň. Ještě loni patřil na plakáty. „Že už teď do Plzně nepatřím, neznamená, že bych...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Naučená omluva, bez upřímné lítosti. Za pokus o vraždu dívky dostal Ukrajinec 19 let

24. dubna 2024,  aktualizováno  12:27

Krajský soud v Plzni odsoudil na devatenáct let Ukrajince Viktora Veselovského, který se loni v...

Sedmá příčka mezi národy. Jak české kluby připisovaly body do koeficientu

19. dubna 2024  17:45

Plzeň jako nejhůře třiadvacátý nejlepší klub letošního ročníku evropských pohárů. Česko jako sedmá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na kouř upozornily děti, úprk z hořícího autobusu zvládly bravurně, líčí učitelka

24. dubna 2024  16:40

Premium Václava Kopecká, Alena Vodičková a Michaela Kubátová, učitelky a asistentka pedagoga Základní školy...

Radyně, Velhartice, Kašperk. Senioři vyrábějí ze dřeva hrady a zámky

27. dubna 2024  9:01

Společnému pokoji v Domově Clementas v Janovicích nad Úhlavou na Klatovsku říkají jeho klienti,...

Za střet tramvají kvůli skřípnuté ruce může řidič zadního vozu, řekla inspekce

26. dubna 2024  11:59

Za loňskou srážku dvou tramvají na Karlovarské třídě v Plzni, při které se lehce zranilo téměř 30...

Železná Ruda a Rozvadov omezí investiční akce, přijdou o miliony z hazardu

26. dubna 2024  9:57

Obce, které mají na svém území kasina nebo herny, si už nebudou moci dovolit to, co dřív. Od...

Podvody přesáhly pět milionů, žalobce viní pojišťováka i jeho otce lékaře

25. dubna 2024  16:23

Z pojistných podvodů s celkovou škodou přesahující pět milionů korun obžaloval krajský státní...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...